Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετανάστευση στην Αυστραλία - ΤΣΜΕΔΕ;


aragorn

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα, ετοιμάζομαι να αναχωρήσω για Αυστραλία καθώς έχω βρει δουλειά εκεί, και ψάχνομαι να δω τι θα κάνω με το ΤΣΜΕΔΕ (είμαι γραμμένος από το 2003)

 

Αν έχω μετρήσει σωστά τις επιλογές μου, είναι οι εξής:

 

1. Αφήνω το ΤΣΜΕΔΕ εδώ ως έχει, και απλά θα βγει μια σύνταξη στην Ελλάδα πέραν του τί θα κάνω εγώ έξω.

2. Κόβω τον κλάδο υγείας και αφήνω τα υπόλοιπα, οπότε πάλι το αποτέλεσμα είναι όπως στο 1.

3. Κόβω εντελώς το ΤΣΜΕΔΕ και αν στο μέλλον επιστρέψω το επαναφέρω. Εδώ τίθεται το ζήτημα τι γίνεται με τα χρόνια που θα λείψω, τα πληρώνω στο ΤΣΜΕΔΕ αναδρομικά ή με κάποιο τρόπο "μεταφέρω" τα χρόνια απ'έξω;

 

Άλλη επιλογή υπάρχει; μπορεί κανείς να με βοηθήσει με τα παραπάνω;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα πας στο κεντρικό αν είσαι από Αθήνα, στον 1ο όροφο, στον κλάδο υγείας.

Είναι εκεί μια κυρία πίσω από τα γκισέ πολύ εξυπηρετική, δε θυμάμαι πώς τη λένε αλλά ξέρει να σε κατατοπίσει. Είναι πίσω από το τελευταίο γκισέ, μία μεγάλη σε ηλικία, ψιλοξανθιά, νομίζω με γυαλιά.

Κάποια στιγμή που την είχα ρωτήσει κάτι αντίστοιχο μου είχε δώσει 2 λύσεις:

η μία ήταν η κλασική να κάνω ό,τι απαιτείται ώστε να παραμείνω στο ΤΣΜΕΔΕ και να μου

πληρώνουν την ασφάλεια στη χώρα της Ευρώπης που θα δούλευα και

η δεύτερη ήταν να κάνω διαγραφή από το ταμείο μέσω υπουργείου εργασίας.

Δεν έχω κάνει κάτι ακόμη αλλά φάνηκε αρκετά αξιόπιστη

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι εγώ δε θα δουλεύω σε χώρα της Ευρώπης. Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα πάω από εκεί οπλισμένος με υπομονή και θα δω αν βγάλω άκρη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά τι έκανες? Έκοψες τον κλάδο υγείας? Αν ναι πως? Αποχωρώ για Αμερική και θα ήθελα να ξέρω τι αποτέλεσμα είχες και τι δικαιολογητικά χρειάστηκες. Εχω Μη μεταναστευτική visa για ΗΠΑ και επίσημη πρόσκληση από Αμερικανικό πανεπιστήμιο για διετή κύκλο σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα τίποτα ακόμα - είμαι ήδη Αυστραλία, και το ΤΣΜΕΔΕ δεν απάντησε πριν φύγω, οπότε δε ξέρω ακόμα τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, εχουμε και λέμε:

 

1) Αν εννοείς ότι θα συνεχίσεις να το πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ, τοτε ναι θα βγει μια σύνταξη όταν έρθει η ώρα να πάρεις σύνταξη. Αν δε συνεχίσεις να το πληρώνεις, τότε καλό είναι να γνωρίζουμε ότι για να θεμελιώσεις δικαίωμα σύνταξης στο ΤΣΜΕΔΕ, πρεπει να εχεις συμπληρώσει 15 χρόνια ασφάλισης. Εσύ έχεις 8-9 οπότε δεν έχεις θεμελιώσει δικαίωμα και ως εκ τούτου, δε δικαιούσαι σύνταξη.

 

 

2) Σωστά. Προτείνεται σε περίπτωση που θες να συνεχίσεις να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ. Αν βγάζεις καλά λεφτά στην Αυστραλία, τότε μπορείς να δεις το ΤΣΜΕΔΕ σαν μία επένδυση για μια 2η σύνταξη.

 

3) Αν κόψεις το ΤΣΜΕΔΕ, φύγεις και μετά γυρίσεις και θες να το επαναφέρεις, τότε το ΤΣΜΕΔΕ θα σου βγάλει ένα λογαριασμό χρωστούμενων για τα χρόνια που έλειψες και το οποίο θα κληθείς να πληρώσεις για να ''ενημερωθείς'' ασφαλιστικά. Δε μεταφέρεις χρόνια απ' έξω, οι εισφορές που έδωσες έξω οδηγούν σε μια σύνταξη από έξω και οι εισφορές που έδωσες εδώ, οδηγούν σε μια σύνταξη από εδώ. Δεν είναι κοινό το ταμείο.

 

4) Διαγραφη από το Ταμείο κάνεις μόνο όταν ξέρεις ότι δε θα γυρίσεις ΠΟΤΕ στην Ελλάδα και δεν προτείνεται διότι το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι ΟΑΕΕ να μπαίνεις και να βγαίνεις όποτε θες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ωστόσο δε καταλαβαίνω το 4.

 

Τι εννοείς δε μπορείς να μπαίνεις και να βγαίνεις όποτε θες; υπάρχει νόμος που να περιγράφει αν τελικά μπορείς να "βγεις" και μετά να "ξαναμπείς" ή όχι; το επιτρέπει το ταμείο κάτι τέτοιο ή όχι; αν το επιτρέπει, γίνεται. αν δε το επιτρέπει, δε γίνεται. ε;

Link to comment
Share on other sites

Για να διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να διαγραφείς από το ΤΕΕ.

Αν διαγραφείς από το ΤΕΕ δεν ξέρουμε αν μπορείς να ξαναγραφείς. Προσωπικά το θεωρώ δυνατό και ορθό. Αλλά η γνώμη μου δεν μετρά, μετρά του ΤΕΕ.

Ταξιδεύουμε σε αχαρτογράφητα ύδατα!

 

Αν δεν διαγραφείς από το ΤΕΕ, μπορείς να διαγράψεις μόνο το ΚΥΤ.

Τις εισφορές σου θα πρέπει να τις πληρώνεις και αν δεν το κάνεις το κοντέρ θα γράφει τόκους.

 

Προς το παρόν το να χρωστάς στο ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι ποινικό αδίκημα και δεν σου κατάσχουν περιουσιακά στοιχεία. Τι θα γίνει στο μέλλον ουδείς γνωρίζει.

Στο λέω όμως μη βρεθείς προ εκπλήξεως κάποια μέρα που θα γυρίσεις στην Ελλάδα για διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.