Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετανάστευση στην Αυστραλία - ΤΣΜΕΔΕ;


aragorn

Recommended Posts

Μα δεν υφίσταται θέμα να είμαι γραμμένος και να μην πληρώνω τις εισφορές μου, συζητάμε μόνο για την περίπτωση που κανονικά και με το νόμο το ταμείο και το ΤΕΕ σου επιτρέπουν να διαγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου, συμπάσχουμε... Εγώ είμαι στο Sydney εδώ κι ένα χρόνο και τρεις μήνες και ακόμα δεν έχω καθαρή εικόνα του τι γίνεται. Πριν φύγω το είχα κοιτάξει κάνοντας κάποιες ερωτήσεις στο ΤΣΜΕΔΕ όπου μου απάντησαν με τέτοιο ύφος λες και τους ζήταγα να μου δανείσουν πολλά χρήματα ή λες και τους ζήταγα την κόρη τους για παντρειά... Τέλος πάντων για να μην πολυλογώ, μετά από ψάξιμο σε αυτό και σε άλλα φόρουμ, προκύπτει ότι είναι αρκετά δύσκολη διαδικασία να διαγραφτεί κάποιος από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και ακόμα πιο δύσκολη να επαναεγγραφτεί αν αποφασιστεί η επιστροφή στην πατρίδα σε κάποια φάση. Επίσης, αν διαγραφτούμε σε αυτή τη φάση (ημερομηνία δικιάς μου εγγραφής 2004), νομίζω χάνουμε ό,τι έχουμε καταβάλει όλα τα προηγούμενα χρόνια.

 

Παρεμπιπτόντως, τον κλάδο υγείας ΚΥΤ μπορείς να σταματήσεις να τον πληρώνεις (αίτηση εξαίρεσης) πολύ εύκολα απλά προσκομίζοντας ένα έγγραφο από την Αυστραλία το οποίο να βεβαιώνει ότι πληρώνεις εκεί (ΟΚ... "εδώ" μάλλον!...) ασφάλεια υγείας. Εγώ ούτε καν το μετέφρασα, το έστειλα με mail στους δικούς μου, το πήγαν στο ΤΣΜΕΔΕ και όλα μια χαρά!

 

Έτσι πιο πιθανό βλέπω να συνεχίσω να πληρώνω το νταβατζιλίκι του ΤΣΜΕΔΕ. Αυτό που δεν ξέρω όμως ακριβώς και θα ήθελα γνώμες από όσους γνωρίζουν είναι:

  1. Τελικά ποιο είναι το τελικό ποσό της σύνταξης μετά από x χρόνια; Είναι 891,58€ * x/35 όπως βρήκα σε κάποιον πίνακα ή αυτό προσαυξάνεται από κάτι ακόμα;
  2. Αν μείνουμε Αυστραλία ή εν πάσει περιπτώση αν μείνουμε σε μη Ευρωπαϊκό κράτος, δικαιούμαστε ακόμα τη σύνταξη από το ΤΣΜΕΔΕ, έτσι δεν είναι;
  3. Υπάρχει κάποιος άλλος περιορισμός/διαφοροποίηση ανάλογα με το αν ο ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ τελικά επιτρέψει Ελλάδα ή όχι πριν/κατά τη συνταξιοδότηση;

Αυτά μου έρχονται προς στιγμή σα σκέψεις. Αν παράλληλα ανακαλύψεις κάτι ακόμα σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας μέσω του θέματος αυτού.

 

 

Χρήστος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιο είναι το τελικό ποσό της σύνταξης μετά από x χρόνια; Είναι 891,58€ * x/35 όπως βρήκα σε κάποιον πίνακα ή αυτό προσαυξάνεται από κάτι ακόμα;

 

Καλή σου μέρα συνονόματε! Στον παραπάνω τύπο, βάλε και έναν μειωτικό συντελεστή πολλαπλασιαζόμενο με τον αριθμητή. Όλο και κάποιο "κούρεμα" θα γίνει για το καλό, όλο και κάποια μείωση, όλο και κάποιο πλαφόν θα μπει... Τα δεδουλευμένα και πληρωμένα χρήματα είναι πολλά για να σου επιστραφούν σαν σύνταξη!! Ελάτε βρε παιδιά, να σκέφτεστε σε βάθος χρόνου!!

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι το κομμάτι του κλάδου υγείας θα το κόψω μόλις έρθει η οικογένεια κάτω σε κανά δίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμά μου ταξιδεύουμε σε αχαρτογράφητα ύδατα!

 

Ισχύουν δε όσα σου είπα για τη διαγραφή.

Η διαγραφή δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη υπόθεση. Πολλοί συνάδελφοι μας έχουν διαγραφεί.

Το ερώτημα είναι για την επαναγραφή αν με το καλό γυρίσεις, έχεις διαγραφεί από το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και θελήσεις να ασκείς το επάγγελμα του μηχανικού στην Ελλάδα.

 

Για το ποια θα είναι η σύνταξη (Χ) μετά από Υ χρόνια και πόσες (Ζ) θα είναι οι εισφορές που θα καταβάλουμε είναι όλα άγνωστες παράμετροι, γεγονός που δεν σου δίνει το δικαίωμα να προγραμματίσεις.

Τι μεγαλύτερη απόδειξη των όσων λέω, η επιβολή πριν από κάποια χρόνια της ειδικής προσαύξησης, η αλλαγή μέσω του μνημονιακού νόμου των εισφορών προς τα πάνω έως και 100%, η περικοπή των συντάξεων κύριων και επικουρικών, το πλαφόν που συζητείται, το ενδεχόμενο της επιστροφής στη δραχμή που θα κουρέψει κατά 50% τουλάχιστον τις συντάξεις, αύξηση των ηλικιακών ορίων συνταξιοδότησης και τόσα άλλα που βιώνουμε τα τελευταία χρόνια.

 

Επομένως ποιος προγραμματισμός μπορεί να γίνει;

 

Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι οι εισφορές μας δεν πάνε σε έναν κουμπαρά από τον οποίο θα πάρουμε σύνταξη Χ μετά τα Υ χρόνια.

Οι εισφορές μας πάνε για να πληρωθούν οι συντάξεις των νυν συνταξιούχων του ΤΣΜΕΔΕ.

Όταν και αν βγούμε στη σύνταξη στα 70 μας, αν υπάρχουν αρκετοί ενεργοί μηχανικοί, αν το ταμείο μας έχει αποθεματικά και δεν έχουν λεηλατηθεί μέχρι τότε, αν ανακάμψει η οικονομία μας, ενδεχομένως να λάβουμε μια αξιοπρεπή σύνταξη.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές μας πάνε για να πληρωθούν οι συντάξεις των νυν συνταξιούχων του ΤΣΜΕΔΕ.

Όταν και αν βγούμε στη σύνταξη στα 70 μας, αν υπάρχουν αρκετοί ενεργοί μηχανικοί, αν το ταμείο μας έχει αποθεματικά και δεν έχουν λεηλατηθεί μέχρι τότε, αν ανακάμψει η οικονομία μας, ενδεχομένως να λάβουμε μια αξιοπρεπή σύνταξη.

 

Καλημέρα! Τα είπε όλα ο άνθρωπος!!! Και όχι μόνο για το ΤΣΜΕΔΕ, για όλα τα ταμία το ίδιο ισχύει! Σχοινοβατούμε κύριοι... :(

+15 από μένα agiannis78!!

Link to comment
Share on other sites

Και ένα σημερινό νέο, δυσάρεστο δυστυχώς, που αναφέρεται στις εφημερίδες.

Η 15ετία που αναφέρθηκε παραπάνω για την κατοχύρωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος, συζητείται να γίνει 20ετία!

 

Γεγονός που μεταφράζεται ως εξής:

Αν κάποιος συνάδελφος ασφαλισμένος του ΤΣΜΕΔΕ, διαγραφεί από το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ, ενώ δεν έχει πληρώσει τις εισφορές 20 ετών, τότε δεν θα λάβει τίποτα! Θα πάνε όλα τα χρήματα που έχει καταβάλει στο ΤΣΜΕΔΕ χαμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.