Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετανάστευση στην Αυστραλία - ΤΣΜΕΔΕ;


aragorn

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτα που υποτιθεται οτι ισχυουν αυτη τη στιγμη στα συνταξιοδοτικα , αναφερονται στο παρακατω εγγραφο που ειναι το πιο προσφατο που εχω βρει.

μην βασιζεστε ομως με τπτ οτι δεν θα αλλαζουν μονιμως και κατα το δοκουν..

 

να κανω και μια ερωτηση στο θεμα συνταξιοδοτησης που συζητουσατε.

υπαρχει καμια συνδεση συνταξιοδοτικου δικαιωματος με ενεργη δραστηριοτητα στους μηχανικους? αν δηλαδη καποιος κανει διακοπη εργασιων γιατι παει στην αυστραλια η γιατι θελει να κωλοβαραει,η γιατι δεν εχει δουλεια,η γιατι θελει να βρει δουλεια σαν μισθωτος στο μελλον, αλλα μενει γραμμενος στο ταμειο του, εχει κανενα προβλημα????

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ.pdf

Edited by Γιάννης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγαπητοί συνάδερφοι,

 

Είμαι νέος στο ΤΣΜΕΔΕ και από τον επόμενο μήνα θα εργάζομαι στο εξωτερικό (εντός ΕΕ). Μετά από ενημέρωση που είχα στο ΤΣΜΕΔΕ Μακεδονίας, έμαθα ότι αρκεί να καταθέσεις μία απλή αίτηση ως επίσης και το κοινοτικό έγγραφο Α1 προκειμένου να εξαιρεθείς από τις εισφορές του κλάδου Υγείας. Αποφάσισα να μην διαγραφώ συνολικά από το ΤΣΜΕΔΕ καθότι δεν θέλω να αποκλείσω πιθανή επιστροφή μου στα πάτρια εδάφη πριν την συνταξιοδοτηση.

 

Καλή δύναμη,

Εμμανουήλ

Edited by Εμμανουήλ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.