Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή εταιρίας φωτοβολταϊκών!


mr krab

Recommended Posts

καλησπέρα φίλτατοι μηχανικοί.επιθυμώ να εγκαταστήσω φωτοβολταικές μονάδες στην οροφή σπιτιού μου.κάνοντας μια αναζήτηση στο ίντερνετ για το θέμα αυτό συναντώ δεκάδες εταιρίες για τη δουλειά αυτή προσφέροντας μου το ίδιο κέρδος και τις ίδιες υπηρεσίες εκ πρώτης όψεως. μπορεί κανείς να με βοηθήσει για τυχόν "παγίδες" και για το τι πρέπει να λάβω υπόψη μου για την επιλογή εταιρίας;

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες είναι εκατοντάδες και πολλές από αυτές πράγματι κάνουν άριστα τη δουλειά τους... Το θέμα είναι ότι εσύ δεν θα το καταλάβεις εύκολα εξ΄αρχής... Δεν μπορεί κανείς να σου πεί με βεβαιότητα αν μια μεγάλη εταιρία θα σε φροντίσει καλύτερα από ένα μικρό γραφείο... Πολλές φορές ειδικά στο δικό μας επάγγελμα η προσωπική επαφή είναι σημαντική ενώ ο πωλητής μιας μεγάλης εταιρίας δεν είναι απαραίτητα και το αληθινό της πρόσωπο.

Εκτός όμως όλων των θεωριών που μπορεί να αναπτύξει κανείς υπάρχει μια κοινή αλήθεια... Ολοι θέλουν να κάνουν τη δουλειά... έτσι εσύ, έχεις τη δυνατότητα να αποκτήσεις εμπειρία από 3-4 επισκέψεις εταιριών ή επαγγελματιών και αφιερώνοντας χρόνο να μάθεις κάποια πράγματα.

1. Τί δυνατότητες έχει η στέγη σου; Ποιός ο τρόπος μελέτης και τί σου εξασφαλίζει η σωστή μελέτη;

2. Τί πλαίσια προσφέρει ο καθένας και ποιά τα σημαντικά χαρακτηριστικά ενός πλαισίου;

3. Τί άλλα υλικά μπαίνουν και ποιές οι διαφορές που ανεβάζουν το κόστος, αλλά και τη ποιότητα;

4. Τί ισχύει με τη πριμοδότηση λόγω ευρωπαϊκού εξοπλισμού;

5. Τί προσέχω στα θέματα ασφάλισης, συντήρησης, εγγυήσεων;

6. Τί γίνεται με τους χρόνους κατασκευής;

Μερικά από αυτά τα ερωτήματα είναι πολύ σημαντικά ειδικά αν μιλάμε για συστήματα που δανειοδοτούνται....

 

Θα σου απαντήσω γρήγορα λοιπόν για κάποια.

1. Απαραιτήτως πρέπει να γίνεται σωστή μελέτη ώστε να λαμβάνεις αξιόπιστες προβλέψεις για τη παραγωγή της στέγης.

2. Βασικά χαρακτηριστικά, το θετικό πρόσημο, η γραμμική μείωση ισχύος, θερμοκρασιακοί συντελεστές, σοβαρότητα εταιρίας.

3. Προσοχή στα φτηνά υλικά καλωδίωσης, αντικεραυνικά κλπ...

4. Δεν γνωρίζουμε πολλά ακόμη αλλά σίγουρα κάτι θα γίνει.

5. Είναι ευρύ το θέμα αλλά σίγουρα σημαντικό.

6. Δυστυχώς είναι μερικές φορές που κι εμείς δεν μπορούμε να είμαστε συνεπείς λόγω των καθυστερήσεων από τους εμπόρους-εισαγωγείς... Η έλλειψη ρευστότητας μηδενίζει το στόκ οπότε μικροκαθυστερήσεις είναι στο πρόγραμμα.

Edited by JTB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τι γίνεται βρε παιδιά;

Θέλω να κατασκευάσω ένα Φ/Β 20kWp και οι εταιρείες μου λένε ότι δεν γίνεται τώρα γιατί τα πάρκα έχουν παγώσει από την ΔΕΗ. Μόνο τα οικιακά δέχονται.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι του ΦΒ σπορ, άκουσα απο συνεργείο τοποθέτησης ΦΒ, πως τα αγροτικά εχουν μια καταληκτικη ημερομηνία σύνδεσης τέλη Ιανουαρίου. Γι'αυτό τους έχει πιάσει μάλλον ένας πανικός και βλέπω παντού JCB να πηγαινοέρχονται στα χωράφια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.