Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί τζογαδόρικων κληρώσεων ορισμών Ελεγκτών Δόμησης


spafent

Recommended Posts

ίσως μέσω του φορουμ, ενημερώνωντας συναδέλφους μηχανικούς - ελεγκτές που γνωρίζουμε και εκτος φορουμ, θα πρέπει να συντάξουμε μια επιστολή προς ΥΠΕΚΑ και να την κοινοποιήσουμε και προς ΤΕΕ διότι αλλιώς δεν τους αίγεται καρφί .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μεταφέρω αυτούσιο απο το forum του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ γιατί έχει ενδιαφέρον:

 

ΚΛΗΡΩΣΗ ( ;) ΕΛΕΓΚΤΩΝ ΔΟΜΗΣΗΣ

από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΜΠΙΛΛΗΡΗ- Πέμπτη, 25 Οκτώβριος 2012, 02:10 μμ

Λυπάμαι που το διαπιστώνω, αλλά ζώντας σε μικρό νησί όπου τα πάντα είναι ορατά τοις πάσι, πραγματικά αδυνατώ να πιστέψω ότι κάποιο "λογισμικό" φιλοτεχνήθηκε έτσι ώστε να έχει αναδείξει ελεγκτές για τα τοπικά δεδομένα ως εξής :

Από τους τρείς ελεγκτές που υπάρχουν στον τόπο μας, εμένα προσωπικά δεν με επέλεξε καμία φορά για πουθενά, μολονότι είμαι εγγεγραμμένη στον κατάλογο από την πρώτη πρώτη εξέταση, (19 Μαρτίου ), ενώ από τους άλλους δύο συναδέλφους οι οποίοι πέτυχαν στις εξετάσεις μήνες μετά, ανέδειξε τον ένα δύο φορές για ελέγχους σε μακρινά νησιά και τον άλλο τέσσερις συνεχόμενες φορές για έλεγχο στον τόπο μας.

Οποιος συνάδελφος συμμετείχε με κάποιο τρόπο στην δημιουργία αυτού του "λογισμικού" όπως μας είπαν από την σχετική υπηρεσία, θα παρακαλούσα να μας το πεί, αφού την ύπαρξη της υποτιθέμενης "κληρωτίδας" σαφώς την αμφισβητώ.

Αν μου έλεγαν από την αρχή τουλάχιστον ότι πρώτα θα πρέπει να πετύχω joker να αποδείξω την τύχη μου και αφού δώσω εξετάσεις εκτός έδρας, αφού αριστεύσω, μετά να τεθώ στο περιθώριο, όχι απλώς δεν θα έμπαινα στην διαδικασία καν, αλλά μια και μιλάμε τον τελευταίο καιρό για την "αξιοπρέπεια" των μηχανικών δεν θα τους έδινα και την χαρά να με ........!!

Ευαγγελία Μπιλλήρη

Πολιτικός μηχανικός Ε.Μ.Π.

Απάντηση

Δείτε αυτό το μήνυμα σε πλαίσιο

Link to comment
Share on other sites

Εχει απολυτο δικιο η συναδελφος.

Και στην περιοχη μου. οπως εχω γραψει. καποιοι κοντευουν τους 10 ελεγχους και αλλοι δεν εχουν κανει κανενα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφος από Λάρισα ''Άτυχος" αφού έστειλε e mail με παράπονα στην ΕΥΕΔ μετά από 2 μέρες επιλέχθηκε για έλεγχο !!! και αυτό τυχαίο ? Θα το δοκιμάσω και γω και θα σας ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο θα είναι να στείλω εγώ email διαμαρτυρίας που δεν είμαι ελεγκτής και να μου πουν "κληρώθηκες" !!!

 

Πέρα απ την πλάκα, ούτε αυτό δεν μπορούν να κάνουν σωστά; Δεν υποτίθεται οτι βγαίνει απ την επόμενη κλήρωση κάποιος που κληρώθηκε μέχρι να κληρωθούν όλοι και μετά να μπαίνει πάλι στην κληρωτίδα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το παράπονο μέσω email διαμαρτυρίας και μετά κλήρωση το έχω δει και εγώ... όχι σε εμένα....

 

edit.

Και ποιοι θα κάνουν δήλωση Πόθεν Έσχες. Μόνο όσοι έχουν κληρωθεί ή όλοι;;;;;;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

λογικα μονο οι ΄΄τυχεροι΄΄!!!!!!!!

Σιγα μην τους κανουμε και δηλωση εμεις οι ΄΄γκαντεμηδες΄΄.

παιδια στειλτε Mail ολοι στην ΕΥΕΔ μπας και αλλαξει κατι γιατι μας περνανε για μεγαλους μακακες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως και ολοι οι γνωστοι μου που δεν κληρωθηκαν δεν εκαναν!μαλιστα εχει περασει και η προθεσμια που επρεπε να το κανω αν ισχυει η αποψη σου!είναι 4 μηνες απο τοτε που εγινες ελεγκτης!

σιγα μην τους κανω την χαρη αν δεν οριστω ποτε στην θητεια μου να τους κανω και ποθεν εσχες!!! για τι ? για κατι που δεν οριστηκα ποτε?απο που θα τα αρπαξα ?οσα λιγοτερα ξερουν τοσο καλυτερα για μας!!!

αν με ορισουν πολυ ευχαριστως!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ

Η υποβολή της δήλωσης γίνεται μέσα σε ενενήντα (90) ημέρες από την ορκωμοσία ή την ανάληψη καθηκόντων και επαναλαμβάνεται μέχρι 30 Ιουνίου κάθε έτους, εφόσον οι υπόχρεοι διατηρούν την ιδιότητα αυτή και επί τρία (3) χρόνια μετά την απώλειά της.

Αν θεωρήσουμε σαν ανάληψη καθηκόντων τον ορισμό τότε όσοι δεν έχουν ορισθεί δεν υποχρεούνται.

Αν όμως θεωρήσουμε την εγγραφή στο Μητρώο Ελεγκτών Δόμησης .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.