Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί τζογαδόρικων κληρώσεων ορισμών Ελεγκτών Δόμησης


Recommended Posts

Η ΥΑ απαοφαση αναφερει οτι δεν εχουν κρατησεις ή εισφορες υπερ τριτων.

Δεν μιλαει για αφορολογητα.

 

Αλλα αν ψαχνουμε να μην φορολογηθουμε για τα 400-500Ε που ΙΣΩΣ εισπραξουμε το χρονο, δεν εχει κανενα νοημα.

 

 

ΥΓ. Αν πχ κανεις ελεγχο σε κτηριο εταιρειας/επαγγελματικο χωρο/κτλ, μηπως πρεπει  να σου κανει παρακρατηση 20%???

Εκτιμω πως ΝΑΙ!!!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό. Οτι, δηλ, από την στιγμή που θα το θεωρήσουμε αμοιβή - και όχι κάποιου είδους ειδική αποζημείωση, όπως όλες οι αμοιβές, έτσι και αυτή, αν είναι από επαγγελματία, τότε υπάρχει παρακράτηση 20%. Μήπως όμως τότε στους ιδιώτες έχει και ΦΕΜ?

Link to comment
Share on other sites

Παρακράτηση γίνεται μόνο σε ποσά άνω των 300€ (http://www.michanikos.gr/topic/17486-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-20-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CF%8E%CF%82-300e-%CE%B1%CF%80/) άρα δεν αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Από περιέργεια, μήπως έχει δει κάποιος πουθενά τα αποτλέσματα των ηλεκτρονικών κληρώσεων;

 

Τόσα super market και μεγάλα κτήρια έχω δει να κάνουν προσθήκες/προεκτάσεις/αλλαγές στον εξωτερικό χώρο και συνεπώς έχει γίνει αναθεώρηση της άδειας, δεν ξέρω όμως κανέναν μηχανολόγο ελεγκτή που να έχει πάει για έλεγχο. Άρα είτε δεν καλούν καν μηχανολόγο είτε παίρνει όλα τα καλά έργα κάποιος που δεν φαίνεται πουθενά αλλού στην αγορά.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την αμοιβή ελεγκτή κι εγώ νόμιζα πως ήταν αφορολόγητη επειδή αναφέρεται ως αποζημίωση αλλά "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" και ο λογιστής που ρώτησα δεν έχει ιδέα.

Ποιον προτείνετε να ρωτήσουμε τελικά για έγκυρη ενημέρωση; εκτός από την εφορία βέβαια... μπρρρ...

(ΥΓ: ναι, έχω σκεφτεί ν' αλλάξω λογιστή...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.