Μετάβαση στο περιεχόμενο

U ξύλινου τοίχου


Fade2Black

Recommended Posts

Πωπω ρε γαμώτο έχεις δίκιο αυτό με τις θερμογέφυρες δε το έλαβα καθόλου υπόψη μου, μεγάλο λάθος μου... Εγώ θεωρούσα ότι θα φτιάξω έναν κανινούριο τοίχο με U το συνδυασμό των άλλων δύο U όπως περιέγραψα νωρίτερα, αλλά έχεις δίκιο δε γίνεται...

 

αυτό που σίγουρα θα μπορείς να κάνεις είναι να "σπάσεις" το περίγραμμα ανά κομμάτι και σε κάθε κομμάτι να εφαρμόζεις το U του. Αργότερα (κατά την έξοδο του xml) αν θυμάμαι καλά από άλλο χρήστη του φόρουμ που χρησιμοποιεί το ίδιο πρόγραμμα υπάρχει δυνατότητα "συννενωσης" των γραμμών για το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Αυτό αν μπορούσες να μου το κάνεις λίγο πιο λιανά θα με βοηθούσες πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό με αυτό που θέλω να ρωτήσω, οπότε το γράφω εδώ

 

Έχει νόημα να λάβουμε υπόψη θερμογέφυρες σε ένα κτίριο κατασκευασμένο με ξύλινη τοιχοποιία?

Οι θερμογέφυρες της ΤΟΤΕΕ είναι υπολογισμένες για συνήθεις κατασκευές με οπλ. σκυρόδεμα και οπτοπλινθοδομές.

Έτσι στην εξωτερική γωνία συμβατικής κατασκευής, αν έχω αμόνωτη κολώνα έχω απώλειες διότι το οπλ. σκυρόδεμα έχει λ=2.5 W/m2K και η κολώνα θα είναι τουλάχιστον 30x30

Σε μία ξύλινη κατασκευή όμως οι ορθοδτάτες στην γωνία έχουν διαστάσεις 5x10 και το ξύλο έχει λ=0.12 W/m2K, δηλαδή 20 φορές μικρότερο απο το μπετό.

Τι λέτε? Έχει ασχοληθεί κανείς?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Θερμογέφυρες έχεις όταν υπάρχει θερμομόνωση. Αν τα δομικά στοιχεία είναι αμόνωτα τότε δεν έχεις θερμογέφυρες (ΤΟΤΕΕ1 παρ. 3.2.2.6).

 

Αν θέλεις να προσομοιώσεις τα δομικά στοιχεία από ξύλο με μόνωση δες από τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ:

 

<<Όταν στην Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-2/2010 δεν δίνεται κάποιος τύπος θερμογέφυρας, ποια τιμή λαμβάνεται για τους υπολογισμούς;

Η Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-2/2010 δίνει τους πιο αντιπροσωπευτικούς τύπου θερμογεφυρών για τα ελληνικά κτήρια. Σε περίπτωση μη αναφοράς ενός τύπου θερμογέφυρας του κτηρίου, τότε για τους υπολογισμούς λαμβάνεται ο πλησιέστερος τύπος θερμογέφυρας που περιγράφεται στην Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-2/2010.                                                                                             

Επειδή ο Κ.Εν.Α.Κ. στον υπολογισμό των θερμογεφυρών δεν έχει λάβει υπόψη άλλα υλικά εκτός του οπλισμένου σκυροδέματος και της οπτοπλινθοδομής, όλα τα υπόλοιπα υλικά κατά απλοποιητική παραδοχή ανάγονται σε αυτά τα δύο. Δηλαδή:
α) Η πέτρα και το μέταλλο έρχονται πλησιέστερα προς το οπλισμένο σκυρόδεμα.
β) Τα διαφόρων τύπων πετάσματα από οργανικά και ανόργανα υλικά και το ξύλο ανάγονται στην οπτοπλινθοδομή.>>

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

hkamp, δίκιο έχεις αλλά νομίζω οτι στην περίπτωσή μου (συνημμένο σχήμα) όποιαδήποτε θετική θερμογέφυρα και να πάρω νομίζω οτι είναι υπερβολή και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική συμπεριφορά.

Το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω και στην ένωση τοίχου και στέγης.

ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΓΩΝΙΑ.bmp

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις όποια θερμογέφυρα νομίζεις ότι ανταποκρίνεται καλύτερα στην κατασκευή σου. Θετική ή αρνητική.

Αν έχω καταλάβει καλά, στη θέση σου θα έπαιρνα τη Δ-2 ή τη Δ-1.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες με βολεύει, μάλλον θα το υιοθετήσω και θα το βγάλω το κτίριο "αστέρι"!

Και άντε να αποδείξει κάποιος οτι κάνω λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να έχεις λάθος; Δεν κάνεις παραδοχή αυθαίρετη. Εντός της ΤΟΤΕΕ είναι.

Οι αρνητικές θερμογέφυρες προκύπτουν από τον τρόπο μέτρησης των διαστάσεων του περιγράμματος του κτιρίου.

Δεν <<ξεγελάς>> κανέναν.

Ασχετα αν είναι μια ευτυχής για σένα σύμπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.