Μετάβαση στο περιεχόμενο

Applications


af.civileng

Recommended Posts

Ας μοιραστούμε εδώ τα διάφορα apps που είναι απαραίτητα εργαλεία στο spartphone ενός μηχανικού!

 

Εγώ έχω iPhone και έχω τα παρακάτω:

 

Αυθαίρετα (όλοι το γνωρίζουμε πιστεύω)

AutoCAD WS (επίσης)

xe property (ψιλοάσχετο μιας και είναι κτηματομεσητικές υπηρεσίες αλλά αρκετοί ασχολούνται)

Dream Home (περισσότερο για αρχιτέκτονες και διακοσμητές)

Home Design (πολύ εύχρηστο για διαμόρφωση χώρων)

 

Επίσης μόλις κατέβασα και το MagicPlan ου διαφημίζει ότι φωτογραφίζοντας έναν χώρο, σου κάνει αποτύπωση...

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα για να πω την γνώμη μου...

 

Τέλος, παλαιότερα υπήρχε μία εφαρμογή που έβγαζες φωτογραφία ένα κτίριο και μπορούσες να κάνεις εναλλαγές χρωμάτων στις διάφορες επιφάνειες...

Μήπως την θυμάται κανείς!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα πεσει σε μια τετοια περιπτωση και αν δε κανω λαθος ηταν μιας απο τις πιο γνωστες εταιριες χρωματων (πχ. benjamin moore). Βεβαια παει πανω απο χρονος, ισως το θυμαμαι λαθος.. θα ηταν ενδιαφερον να κρατουσε ενα ειδος history το itunes..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και καποια με μικρο κοστος, αλλα και πολλα δωρεαν αρκετα χρησιμα.

 

- 123D Sculpt (δεν ειναι μονο για μηχανικους αλλα ειναι της autodesk και εχει πλακα) για τη δημιουργια "γλυπτων"

- Design Review για την αναγνωση και επεξεργασια dwf αρχειων

- Force Effect (επισης της autodesk) πολυ καλο και real time επιλυση φορεων. Αρνητικο οτι δεν βγαζει διαγραμματα εντατικων μεγεθων αλλα μονο αντιδρασεις στηριξεων (βγαζει εντατικα μεγεθη μονο σε κομβους)

- Google Εarth (δεν θελει συστασεις)

-Acrobat Reader (επισης δεν θελει συστασεις) Αρνητικο οτι δεν σου επιτρεπει να φτιαξεις υποφακελους για τα αρχεια. Σε μελλοντικη εκδοση θα διορθωθει.

-Winzip (επισης δεν θελει συστασεις)

-Calculator 3 επιστημονικο κομπουτερακι

-Sika Greece. Ολα τα προιοντα της εταιρειας με τα Φυλλα ιδιοτητων. ΠΟΛΥ καλη δυνατοτητα. Βγαζεις φωτο το barcode του υλικου και στο βρισκει αμεσως.

-Steel shapes Ολες οι προτυπες Ευρωπαικες διατομες δομικου χαλυβα. Με πολυ καλη παρουσιαση.

-Casa ειναι μια εταιρεια που βγαζει στατικα λογισμικα. Βγαζει πολλες εκδοσεις, ακομα και για 3D μοντελοποιηση πολυοροφων κτηριων για στατικη αναλυση.

 

Ολα τα παραπανω ειναι πολυ βολικα για ipad.

Καποια ειναι διαθεσιμα και για iphone.

 

Γενικα εχω εντυπωσιαστει με την ποιοτητα των λογισμικων.

πχ το autocad ws και το acrobat reader ειναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ για να εχεις μαζι σου τα παντα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.