Μετάβαση στο περιεχόμενο

Oδηγός τακτοποίησης υπογείων


Recommended Posts

Με αποτύπωση κανονική...

Αν είναι μέσα στο περίγραμμα ή όχι, αν τηρήθηκαν τα υψόμετρα των υπόλοιπων ορόφων κτλ... Δες το πρώτο ποστ σε αυτό το θέμα και ότι απορία έχεις, κάνε την!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το διάβασα το πρώτο ποστ..αλλα μάλλον δεν το εξήγησα καλά το πρόβλημα..θα δηλώσω το εμβαδόν της θέσης στάθμευσης που με απασχολεί σαν ΥΔ ΒΧ σε ένα υπόγειο που είναι καθολοκλήρου αυθαίρετο με καμία 200αριά θέσεις στάθμευσης (λειτουργεί παράλληλα σαν υπόγειος σταθμός αυτονικήτων να καταλάβετε) και θα δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση της συγκεκριμένης οριζόντιας ιδιοκτησίας??Αποτύπωση όταν λές...όλου του υπογείου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αποτύπωση όλου του υπογείου από την στιγμή που δεν υπάρχει στην άδεια... Για να δείξεις που είναι η αυθαιρεσία... Τα υπόλοιπα όπως τα είπες!

 

 

Σε παρακαλω να ΜΗΝ χρησιμοποιεις το πληκτρο Quote διχως λογο.

Υπαρχει ολοκληρος text editor στο τελος της σελιδας.

terry

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο με οικοδομική άδεια ίσως προ του '73, θα επανέλθω γιατι

δεν την έχω τώρα μπροστά μου.Στην όψη φαίνονται κανονικά τα

ανοίγματα πόρτας εισόδου και παραθύρου του υπογείου. Ισχυε

κάτι διαφορετικό τότε για τα υπόγεια από ότι σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ μία αντίστοιχη περίπτωση εντός σχεδίου με άδεια το 73, όταν εκδόθηκε η ο.α. ίσχυε ο ΓΟΚ του 73.

Τότε είχα ρωτήσει στην πολεοδομία και μου είχαν πει ότι υπόγειο θεωρείται σε σχέση με το υψόμετρο του δρόμου ενώ από τις υπόλοιπες πλευρες θα μπορούσε να είναι ξεμπαζωμένο. Διάβασε τον ΓΟΚ του 73 κάπου θα το λεει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να θέσω και εγω για πρώτη φορά, μια απορία. Έχω μια περίπτωση που πρέπει να ελεγχθεί αν υπάγεται στο Ν4014. Πρόκειται για μια αποθήκη,οριζόντια ιδιοκτησία, σε υπόγειο, το οποιο αποτελείται από τρεις αποθήκες και βοηθητικούς χώρους (λεβητοστάσιο, μηχανοστάσιο κλπ) σύμφωνα με τα σχέδια της άδειας.

Τα ύψη και το περίγραμμα του υπογείου είναι σύμφωνα με τα σχέδια.

Οι αποθήκες όμως δεν έχουν διαχωριστεί με τοιχοποιία και έχει μείνει ένας ενιαίος χώρος, ο οποός έχει διαμορφωθεί σε διαμέρισμα.

Πώς μπορεί να γίνει τώρα η ρύθμιση με τον 4014?? Εμένα με ενδιαφέρει μόνο η μια από τις τρεις αποθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Στον ίδιο ιδιοκτήτη αν κατάλαβα καλά τα τρία μέρη της ίδιας αποθήκης και θέλεις να τακτοποιήσεις τον ένα χώρο που έγινε διαμέρισμα...

Αν δεν υπάρχει καμία άλλη παραβίαση όπως λές (ξεμπάζωμα, υψόμετρα κτλ) τότε ΥΔΒΧ και τίποτα άλλο...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

διαβάζοντας το πρώτο και πολύ χρήσιμο post του avgoust, μου δημιουργήθηκε η απορία για τον υπολογισμό προστίμου στις περιπτώσεις των υπογείων των οποίων η στάθμη είναι >1,5μ.

υπάρχει κάτι που δεν έχω διαβάσει που να αναφέρει ότι στις περιπτώσεις αυτές θεωρούμε υπέρβαση ύψους( όπως διάβασα στο post)?

 

το αναφέρω γιατί πιστεύω ότι αυτές οι περιπτώσεις μπορεί και να αντιμετωπισθούν και "ως μη ολοκλήρωση της διαμόρφωσης του περιβάλλοντος χώρου, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα της Ο.Α" που σημαίνει κατηγορία 13 , αντί να θεωρήσουμε λιγότερο βάθος εκσκαφής και το θεωρήσουμε σαν υπέρβαση ύψους. αυτό το βασίζω από τα συμφραζόμενα της Β25. με το σκεπτικό ότι όπως θα πει κάποιος ότι ξεμπάζωσα το υπόγειο, θα μπορεί να πει και ο άλλος δεν το μπάζωσα όσο έπρεπε στην κατασκευή, χωρίς να κατηγορηθεί ότι έχει λιγότερο στάθμη εκσκαφής.

ξαναλέω επιφυλάσσομαι για κάτι που μπορεί να μου διαφεύγει και γιαυτό το ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις πως θα πράξεις θα πρέπει να συγκρίνεις με τα υψόμετρα της αδείας.Αν το υπόγειο είναι στη σωστή στάθμη αλλά ξεμπαζώθηκε λιγάκι τότε 13, αλλά αν σηκώθηκε υψομετρικώς τότε μεγάλωσε το ύψος της οικοδομής και δεν πας με 13

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.