Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Oδηγός τακτοποίησης υπογείων


Recommended Posts

Να επιστρεψω παλι στο θεμα που ειχα θεσει, γιατι μαλλον δεν ήμουν πολύ σαφής. Οι τρεις αποθήκες είχαν μείνει ενιαίες και διαμορφωθεί σε διαμέρισμα. Τώρα η κυριότητα της μιας αποθήκης μόνο έχει περάσει σε άλλον ιδιοκτήτη (μεσα σε αυτη την αποθήκη εχει διαμορφωθεί η κουζίνα) και θέλει να εξασφαλίσει τη νομιμότητά της. Βάζω αλλαγή διαμερισμάτωσης και υπέρβαση βοηθητικών χ'ωρων με την υποχρέωση του νέου ιδιοκτήτη να φτιάξει τους τοίχους που θα την διαχωρίσουν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, να ρωτησω και εγω κατι που εχει χιλιο απαντηθει στο φορουμ αλλα δεν εβγαλα 100% σιγουρο συμπερασμα.

Εχω περιπτωση μεζονετας με υπογειο χωρο που εχει γινει απο Αποθηκευτικος χωρος -> ΚΧ και πρεπει να τακτοποιηθει προκειμενου να γινει πωληση. Φυσικα η ολη χρηση της μεζονετας ειναι κατοικια.

Αρα υπολογιζω την υπερβαση των 50 τμ του αποθηκευτικου σαν τακτοποιηση ΚΧ , ΧΩΡΙΣ να προσθεσω τον συντελεστη της αλλαγης χρησης ή πρεπει να τον βαλω και αυτον;

 

ΥΓ. Μου ειπε η δικηγορος στο τηλ. χωρις να μου δωσει να καταλαβω οτι προκειμενου ο αγοραστης να μην πληρωσει ΦΠΑ (ειναι αγορα πρωτης κατοικιας για εκεινον) πρεπει να προσεξω κατι που δεν προσεχουν ολοι οι μηχανικοι και τελικα κανουν κατι λαθος και ο αγοραστης εχει να πληρωσει ΦΠΑ. Πραγματικα δεν καταλαβα καθολου τι εννοουσε, υποπτευομαι οτι εννοουσε οτι η τακτοποιηση πρεπει να γινει βαζοντας τα τμ σαν ΚΧ και οχι ΒΧ. Ξερει κανεις τπτ; Ουτως η αλλως ΚΧ θα το εβαζα!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο χώρος αυτός παραμένει υπόγειος και δεν έχει ξεμπαζωθεί τότε θα βάλεις το μειωτικό συντελεστή 0,50 (ως Β.Χ.) για τον υπολογισμό του προστίμου!

Καλό όμως θα ήταν στην τεχνική σου έκθεση να αναφέρεις ότι ο χώρος αυτός έχει κύρια χρήση.

Αυτό που σου είπε η συμβολαιογράφος μάλλον δεν έχει να κάνει με το αν ο χώρος δηλώνεται ως ΚΧ ή ΒΧ αλλά εάν κατά την υπαγωγή το δηλώνεις ως κύρια και μοναδική κατοικία (αυτό μπορώ μόνο να σκεφτώ)

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα η κυρια απορια μου ειναι αν βαζω τον συντελεστη αλλαγη χρησης ή οχι. Υπαρχει ξεκαθαρη απαντηση σε αυτο; Εγω πλεον πιστευω ακραδαντα οτι δεν τον βαζω τον συντελεστη, αφου η χρηση του κτιριου ειναι κατοικια

Edited by Vasilis_top
Link to comment
Share on other sites

Έχω την παρακάτω περίπτωση.

 

Μονοκατοικία (μεζονέτα) με υπόγειο (βοηθητικής χρήσης που άλλαξε σε κύρια χρήση), εντός ζώνης οικισμού προ του 1923.

 

Στα σχέδια της άδειας τα υψόμετρα της οικοδομής παίρνονται από τον περιβάλλοντα χώρο.

 

Η στάθμη του περιβάλλοντις χώρου όμως στις τομές και εν γένει σε όλα τα σχέδια της οικ. άδειας, ΔΕΝ διευκρινίζεται τι σχέση έχει με το φυσικό έδαφος (δεν φαίνεται στο σχέδιο η γραμμή φυσικού εδάφους σε σχέση με τον τελικά διαμορφωμένο περιβάλλοντα χώρο ή κάποια άλλη υψομετρική εξάρτηση).

 

Το υπόγειο αντί να εξέχει 0.80 μ. (σύμφωνα με την άδεια) εξέχει 1.50μ απ' όλες τις πλευρές.

 

ΟΛΕΣ οι στάθμες στα σχέδια της οικ. άδειας δίνονται σε σχέση με τον περιβάλλοντα χώρο (ο οποίος ΔΕΝ είναι σαφώς εξαρτημένος)....

 

Πώς θα το θεωρούσατε δεδομένου ότι ΔΕΝ υπάρχει σταθερό σημείο για εξακρίβωση του εάν τηρήθηκε η στάθμη θεμελίωσης????????

  1. Υπόγειο και θα το βάζατε σαν υπέρβαση ΒΧ + αναλυτικό (για το ανολοκλήρωτο μπάζωμα)?????
  2. Υπέρβαση ΒΧ + υπέρβαση ύψους?
  3. Υπέρβαση ΚΧ + υπέρβαση ύψους ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΧ γιατί να το βάλεις? αφού με την υφιστάμενη κατάσταση πάλι δεν ξεπερνάς το 1,50μ από το έδαφος.

Άρα αποκλείεται το 3.

Μεταξύ των 1 και 2 τι διαφορά σου βγάζει στο πρόστιμο?

Στην περίπτωση 1 έχεις τα τ.μ. του Β.Χ συν 500€ (το ξεμπάζωμα)

Στην περίπτωση 2 έχεις τα τ.μ. του Β.Χ. συν την επιβάρυνση με συντελεστή 1,2 λόγω ύψους

Μήπως τελικά η διαφορά είναι μικρή και δεν αξίζει να ασχοληθείς ιδιαίτερα?

Αν τελικά το ξεμπάζωμα είναι πιο ευνοϊκό ίσως με μία περιγραφή στην τεχνική σου έκθεση να μπορέσεις να το υποστηρίξεις.

Link to comment
Share on other sites

ΚΧ γιατί να το βάλεις? αφού με την υφιστάμενη κατάσταση πάλι δεν ξεπερνάς το 1,50μ από το έδαφος.

Άρα αποκλείεται το 3.

 

Είναι εντός ζώνης οικισμού προ του 23, δηλ. εκτός σχεδίου και η οροφή του υπογείου δε μπορεί να είναι περισσότερο από 0.80μ. από το διαμορφωμένο έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω τη νομοθεσία με βάση αυτά που ανέφερε ο albert στο post#10 , αλλά δε μπορώ να βρω που αναφέρει το 0,80μ για τα υπόγεια στα εκτός σχεδίου.

ψάχνω σωστά στο ν.3212, αρθ. 9 , παρ 4 ?

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω τη νομοθεσία με βάση αυτά που ανέφερε ο albert στο post#10 , αλλά δε μπορώ να βρω που αναφέρει το 0,80μ για τα υπόγεια στα εκτός σχεδίου.

ψάχνω σωστά στο ν.3212, αρθ. 9 , παρ 4 ?

 

 

το σωστό είναι N. 3212 ΦΕΚ 308Α'/2003 άρθρο 10 παραγρ. 4

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θελω να επανέλθω στις κατηγορίες των υπογείων με μειωτικό συντελεστή και στη Θ7 και να ρωτήσω:

Η θ7 λεει οτι αν είμαι σε υπόγεια στάθμη σε σχέση με το Φυσικό ή Διαμορφωμένο Εδαφος της ΟΑ χρησιμοποιώ το συντελεστή 0,5 . Οποτε ακόμα και αν έχει ξεμπαζωθεί το υπόγειο περιμετρικά και έχει υψωθεί η σταθμη του σε σχέση με τα σχέδια αλλά παραμένει χαμηλότερα σε σχέση με το 0.00 της ΟΑ δε θα πρεπε να έχει συντελετή 0,5 (πέρα από τα προστιμα για ΥΥ και ξεμπάζωμα);

Συγνωμη αν επανέρχομαι αλλά δε το έχω ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.