Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

εντός οικισμού, ζώνης 500m και Γ.Π.Σ.


Recommended Posts

Χαιρετώ,

εξετάζω μια υπόθεση γηπέδου που τέμνεται από όρια οικισμού προ 23 με αποτέλεσμα ένα τμήμα να είναι εντός των ορίων του οικισμού και το υπόλοιπο τμήμα του να είναι εντός της ζώνης των 500μ.

 

Στο σύνολό του το γήπεδο βρίσκεται εντός ζώνης ΓΠΣ (πρόσφατα δημοσιευμένο σε ΦΕΚ) όπου και ορίζονται κατώτατα όρια αρτιότητας και αναφέρεται χαρακτηριστικά η έκφραση :

"Παύουν να έχουν ισχύ οι παρεκκλίσεις για την εκτός σχεδίου δόμηση που προβλέπονται από το από 24.5.1985 π.δ/γμα (ΦΕΚ 270Δ΄). Κατά τα λοιπά τυγχάνουν εφαρμογής οι διατάξεις του άρθρου 1 του ανωτέρω π. δ/γματος."

 

Αν ερμηνεύω σωστά το παραπάνω, καταργούνται οι ζώνες των 500μ γύρω από οικισμούς προ 23 στη περιοχή ισχύης του ΓΠΣ και ακολουθώ τα νέα όρια αρτιότητας για τα εκτός ορίου οικισμού τμήματα?

 

Ευχαριστώ!

Link to post
Share on other sites

Το εντός είναι άρτιο και οικοδομήσιμο? Το άρθρο 1 του ΠΔ αυτού του ΓΠΣ τι αναφέρει ?Πάντως έτσι όπως τα γράφει , καταργεί τις παρεκκλίσεις.

Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με την παράθεση σου από το δ/γμα του Γ.Π.Σ. συμφωνώ με την διαπίστωση σου συνάδελφε, νομίζω είναι αρκετά σαφές.

Link to post
Share on other sites

Το εντός είναι άρτιο και οικοδομήσιμο? Το άρθρο 1 του ΠΔ αυτού του ΓΠΣ τι αναφέρει ?Πάντως έτσι όπως τα γράφει , καταργεί τις παρεκκλίσεις.

Δεν εχω προχωρήσει ακόμα σε ακριβή αποτύπωση αλλά πιστεύω πώς τελικά θα είναι άρτιο το εντός τμήμα.

Σε ότι αφορά το άρθρο 1 θεωρώ πως αναφέρεται στο άρθρο 1 του 270Δ για την κατά κανόνα αρτιότητα, νομίζω αυτή είναι η σωστή ανάγνωση....

 

Σύμφωνα με την παράθεση σου από το δ/γμα του Γ.Π.Σ. συμφωνώ με την διαπίστωση σου συνάδελφε, νομίζω είναι αρκετά σαφές.

Ευχαριστώ για την απάντηση, το ίδιο πιστεύω και εγώ και ας χάνεται απότι φαίνεται η εντός ζώνης αρτιότητα..

 

Κάποιες γενικότερες ερώτησεις και απορίες για όποιον έχει διάθεση να βοηθήσει,

1. Το Γ.Π.Σ. υπερισχύει κάθε άλλης διάταξης από τη στιγμή που είναι κυρωμένο σε ΦΕΚ? Και αφορά τα εκτός ορίων οικισμών ή και τα εντός οικισμού γήπεδα?

2. Στη δήλωση του τοπογραφικού πλέον αναφέρουμε αρτιότητα και όρους βάσει της αρτιότητας και των όρων που ορίζονται στο ΓΠΣ και ξεχνάμε το 270Δ'?

 

Ευχαριστώ!

Edited by yian
Link to post
Share on other sites

1.Ναι σε όλα. Το ΓΠΣ θα αναφέρει σε ποιο τμήμα υπερισχύει και ποιων διατάξεων.

2.Τα ΓΠΣ δε καταργούν όλο το 270/Δ αλλά μερικά άρθρα του ή παραγράφους.Εσύ λοιπόν θα αναφέρεις και τα δύο στου όρους δόμησης σου αναλόγως τι ισχυει και από ποιο διάταγμα..

Edited by Manolis gon
Link to post
Share on other sites

καλο θα ηταν οσοι ιδιοκτητες θιγονται απο τις διαταξεις του συγκεκριμενου ΓΠΣ να προσφυγουν στο Ευρωπαικο Δικαστηριο για αποζημιωσεις.Αρκετα με τα ελληνικα καραγκοζιλικια οπου ελαφρα τη καρδια

απαξιωνουμε την περιουσια του καθε μικροιδιοκτητη.

Link to post
Share on other sites

Θα προχωρήσω σε δύο χονδροειδείς ερώτησεις αλλά απολύτως πραγματικές μιας και όσα αναφέρω παρακάτω ισχύουν.

 

1.

Υπάρχουν 2 στρέμματα σε ζώνη οικισμού τα οποία ήταν καθόλα άρτια και οικοδομήσιμα προ Γ.Π.Σ

Επίσης ένα γήπεδο εντός οικισμού άρτιο και οικοδομίσημο σε παρέκκλιση.

Μετά τη κύρωση του ΓΠΣ (όπου δεν ορίζεται κάποια μεταβατική διάταξη ούτε μνεία για εντός ορίων οικισμού) στη περιοχή ορίζεται αρτιότητα 6 στρεμμάτων και καταργούνται οι παρεκκλίσεις του 270Δ'.

Δικαιούμαι πλέον οικοδομικής άδειας?

 

2.

Αγροτεμάχιο άρτιο και οικοδομίσημο σε παρέκκλιση προ Γ.Π.Σ.

Στη περιοχή ορίζεται ειδικό καθεστός όπου πλέον απαγορεύεται η κατοικία ενώ διατηρείται 2ετής μεταβατική περίοδος παρεκκλίσεων του 270Δ'.

Δικαιούμαι οικοδομικής άδειας για κατοικία?

 

Υποθέτω όχι και στα δύο σύμφωνα με όσα συζητήσαμε..

Ευχαριστώ και πάλι!

Edited by yian
Link to post
Share on other sites

1,2 Μάλλον θα πρέπει να μας πεις ποιο ΓΠΣ είναι γιατί από ένα σημείο και μετά εξειδικεύονται οι ερωτήσεις και χωρίς ακριβής γνώση του περιεχομένου του ΓΠΣ θα σου πούμε λάθος πράγματα.

Link to post
Share on other sites

Γ.Π.Σ. Δήμου Πατρέων , ΦΕΚ 358/ΑΑΠ/2011

 

Για όποιον έχει διάθεση να το διαβάσει, ο λόγος γίνεται για της ζώνες ΠΕΠ3 (άρθρο 4 παράγραφος 4.3) και ΠΕΠΔ2 (άρθρο 5 παράγραφος 5.2)

Αποτελούν περιοχές του ΓΠΣ όπου εμπίπτουν και δικιές μου ιδιοκτησίες που σκόπευα να αξιοποιήσω με Ο.Α. και αφορούν εκτάσεις άρτιες σε παρέκκλιση και οικοδομήσιμες, τόσο εντός οικισμού προ 23 (και πλέον εντός ΠΕΠΔ2) όσο και σε ζώνες 500 μέτρων (και πλέον εντός ΠΕΠ3).

Edited by yian
Link to post
Share on other sites

Απότι κατάλαβα από το ΦΕΚ , στην ΠΕΠ3 δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα παρά μόνο

 

α) Έργα μικρής κλίμακας, όπως διαμόρφωση μονοπα−

τιών, υπαίθριων καθιστικών κ.λπ.,

β) υπαίθριοι χώροι άθλησης, μικρής κλίμακας,

γ) υπαίθριες παιδικές χαρές,

 

καιαυτά με την κατά κανόνα αρτιότητα του 270Δ χωρίς καμία παρέκκλιση.

 

Για τις άλλες εκτάσεις που έχεις αν είναι εντός οικισμού δεν έχεις πρόβλημα.Δεν αλλάζει τους όρους δόμησης του οικισμού το ΓΠΣ, (αν αυτό κατάλαβες απο την #5 απάντησή μου) και αυτό φαίνεται και από το ΦΕΚ:

 

5.2 ΠΕΠΔ 2. Ζώνη γεωργικών χρήσεων.

Περιλαμβάνει την απλή γεωργική γη που περιβάλλει

το ΠΣΠ ανατολικά, μεταξύ των ορίων της οικιστικής

περιοχής και της περιμετρικής οδού

 

Υποθετω πως η οικιστική περιοχή είναι οι οικισμοί που θα υπάρχουν εκεί.Αν θες μπορείς να μου πεις σε πιο χάρτη φαίνεται αυτη η περιοχή γιατί δεν μπορώ να την εντοπίσω στους χάρτες του ΦΕΚ.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.