Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημερομηνία πληρωμής απο ΔΕΗ στα οικιακά


agniou

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Καταρχήν, συγγνώμη αν το θέμα που βάζω υπάρχει και αλλού αλλά δεν εχω βρει ικανοποιητική απάντηση.

Απευθύνομαι σε όσους έχουν στην κυριότητά τους οικιακο φ/β σύστημα, αφού αυτοί γνωρίζουν απο πρώτο χέρι.

 

Η ερώτησή μου είναι απλή:Μετά απο πόσες μέρες απο την έκδοση εκκαθαριστικόυ λογαρισμού γίνεται η πίστωση στον τραπεζικό λογαριασμό απο την ΔΕΗ;

Στο site της ΔΕΗ(και σε άλλα) λένε ότι η πίστωση γίνεται στην ημερομηνία λήξης του λογαριασμού.Οταν όμως ο λογαριασμός είναι πιστωτικός στο πλαίσιο που αναγράφει την ημερομηνία λήξής αναγράφεται η λέξη ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ και όχι καποια συγκεκριμμενη ημερομηνία...

 

Υποθέτω ότι η ημερομηνία πληρωμης είναι 30 μέρες απο την ημερομηνία έκδοσης του εκκαθαριστικού λογαριασμού, αφου στις 30 μέρες υποτίθεται ότι ο λογαριασμός έχει λήξει.

Παρόλα αυτά θα ήμουν ευγνώμων αν καποιος παραγωγός μου απαντούσε γιατι πολλά ακούμε τελευταία..

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω να μην κοπεί το θέμα.

 

Υ.Γ.: Αναφέρομαι αποκλειστικά για οικιακά φ/β συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι περιπου ειναι οπως τα λες. Επιπλεον μπορεις να παρεις τηλεφωνο στις πληροφοριες και θα σου πουν ακριβως ποτε θα γινει η επιστροφη.

Ολα λειτουργουν ομαλα και πληρωμες γινονται κανονικα, μην φοβασε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

το αργοτερο 1 μηνα απο την εκδοση του λογαριασμου. Μπορεις να πας στην δεη και να τους ρωτησεις ποτε ληγει ο λογαριασμος ας ειναι πιστωτικος και θα σου πουν ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Ευχαριστω για τις άμεσες απαντήσεις παίδες.Να είστε καλά.

 

Αλήθεια 5,410Kwh για τετράμηνο λειτουργίας Φεβρουάριου-Ιουνίου εγκατάστασης 10Kwp πως σας φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τον εγκαταστατη να ρωτησεις. Τι σου ειχε πει? Κυκλοφορει ενα ετησιο διαγραμμα με τις μεσες μηνιαιες αποδοσεις. Καπου το ειχα πετυχει στο internet, ψαξε για να συγκρινεις.

Εγω με 6Kwp εγκατεστημενο στο διαστημα 1/5 με 19/9 ειχα 3400κιλοβατωρες σε περιοχη της Κορινθου αλλα με 15 ημερες τουλαχιστον εκτος λειτουργιας τον Αυγουστο.

Προσεχε το διαστημα Ιουλιο-Αυγουστο γιατι περσι κατι γινοταν και "πεφταν" οι ασφαλειες (επιστημονικα δεν ξερω τι συνεβαινε!!! αλλα ηταν λογο κακου δικτυου της ΔΕΗ οπως εμαθα). Γενικα πρεπει να το παρακολουθεις για να μην χανεις παραγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να στο εξηγησω!!!!

Στη κυριολεξια ομως επεφταν οι ασφαλειες μεσα στον πινακα (δεν θυμαμαι αν ηταν 1,2 ή 3 οι ασφαλειες που επεφταν)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.