Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

αμεση εναρξη στην δου


Recommended Posts

παιδια καλησπερα.μου ετυχε μια δουλεια σαν επιστημονικος συνεργατης και θα ξεκινησω τον ιουλιο.ομως δεν εχω γραφτει ακομα στο τεε και θα παω στις εξετασεις αρχες ιουλιου.επειδη θελω να κανω εγγραφη στο δου αμεσα γιατι διαφορετικα δν θα μπορω να πληρωθω, θα ηθελα να ρωτησω αν θα μπορω να το κανω αμεσως μολις βγουν τα αποτελεσματα και τι παιζει με το τσμεδε(αν θα παρω χαρτι οτι γραφτηκα και θ περιμενω να πληρωσω οταν ερθει το χαρτι η αν θα πρεπει να πληρωσω πρωτα και μετα να ανοιξω βιβλια στην εφορια).

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις έναρξη ως μηχ. μηχανικός στην εφορία θα πρέπει να έχεις και χαρτί από ΤΕΕ και ΤΣΕΜΕΔΕ + φολορογικές και ασφαλιστικές ενημερώτητες. Άρα δίνεις εξετάσεις στο ΤΕΕ και όταν βγουν τα αποτελέσματα περιμένεις και 1-2 εβδομάδες να ενημερωθεί και το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα ξερω.αλλα για να κανω εναρξη και να παρω ασφαλιστικη ενημεροτητα απο το τσμεδε δεν πρεπει να το πληρωσω πριν ανοιξω τα βιβλια?η θα παρω το χαρτι οτι γραφτηκα, θ μπορω να κοβω κανονικα αποδειξη και να πληρωνομαι και οταν ερθει το χαρτι απλα να πληρωσω το τσμεδε?εγω τωρα εχω ικα απο τς γονεις μου ακομα

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να το πληρώσεις για να πάρεις ενημερότητα. Μην περιμένεις το χαρτί, πήγαινε εκεί με τα στοιχεία σου (αφού πρώτα περάσεις από εξετάσεις ΤΕΕ ως επιτυχούσα) και ρώτα τι σου αναλογεί για το εξάμηνο ωστε να πληρώσεις και να πάρεις το χαρτί της ενημερότητας. Θα πρέπει να κόψεις το ΙΚΑ από τους γονείς σου.

Link to comment
Share on other sites

δηλ αν δεν πληρωσω το τσμεδε δεν μπορω να κοψω αποδειξη?δηλ τωρα ποσο θα μου αναλογει ας πουμε αν παω το σεπτεμβρη στην δου για να ανοιξω τα βιβλια??τα 1000 ευρω σχεδον του εξαμηνου?

Link to comment
Share on other sites

όχι αν το εξαμηνο είναι 1000 (γιατί κανεις δεν ξερει ποσο θα είναι) θα σου αναλογει το ποσοστό από την ημερομηνια που θα έχεις πετύχει στις εξετάσεις μέχρι το τέλος του εξαμήνου (150κ κάτι ευρώ ανά μηνα αν ισχύει το 1000/εξάμηνο για τους νέους)

Link to comment
Share on other sites

μα απο τοτε που θα παω στις εξετασεις μεχρι το τελος του εξαμηνου(ποτε ειναι δεκεμβρη???) θα ειναι σχεδον 1000ευρω.ειναι σιγουρο οτι δν γινεται να παρω ενα χαρτι οτι γραφτηκα?πως θα το πληρωσω το ταμειο αφου θα δουλευω ηδη 2 μηνες περιμενωντας να κοψω αποδειξεις για τους 2 προηγουμενους μηνες???δεν ειναι παραλογο???

Link to comment
Share on other sites

Από την ημέρα που βγαίνουν τα αποτελέσματα όχι εξετάσεων σε υπολογίζουν ως μέλος ΤΕΕ και αρχίζουν οι εισφορές. Τα αποτελέσματα μπορεί να βγουν μετά από 1-2 μήνες.

 

Όσο για τις πληρωμές... κόβεις δελτίο αργότερα για 3 μηνες. Προσοχή στο συμφωνητικό.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα θελω να πω αν δεν πληρωθω πρωτα πως θα τα πληρωσω αυτα τα χρηματα?θα μου πεις τι ρωταω τωρα......αλλα ειναι πραγματικοτητα.....επειδη θα ειμαι επιστημονικος συνεργατης μου ειπαν οτι μπορω να κανω συμβολαιο ως και 6 μηνες πριν και να τ παρω αναδρομικα τα λεφτα....

Link to comment
Share on other sites

μου ετυχε μια δουλεια σαν επιστημονικος συνεργατης

Εννοείς επιστημονικός συνεργάτης σε εκπαιδευτικό ίδρυμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.