Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

"Κατατακτήριες" σε Ιταλικό Πανεπιστήμιο


Jack of Spades

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!Τώρα στα κοντά τελειώνω το τμήμα Μηχανολογίας και έχω επικοινωνήσει με 2 πανεπιστήμια στη γειτονική χώρα για να συνεχίσω σε Laurea Magistrale a ciclo unico (ενιαίο 5ετές) όπου πρώτα θα πρέπει να πάρω το 3ετές και στη συνέχεια το Master...

Πέρα απ'το ότι παραξενεύτηκαν οι άνθρωποι που ήθελα ΚΑΙ το Bachelor (και λογικό,που να ξέρουν τη δική μας περίπτωση) με διαβεβαίωσαν πως όλα τα μαθήματα που έχουν συνάφεια απ'το Τ.Ε.Ι. θα αναγνωριστούν!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει...υπάρχει περίπτωση να έχω κανένα πρόβλημα με τους καρεκλοκενταύρους σε ΤΕΕ και ΔΟΑΤΑΠ επειδή "δεν ολοκλήρωσα όλη τη φοίτηση στην Ιταλία" ή "δεν πέρασα όλα τα μαθήματα σε Ιταλικό έδαφος" κ.λπ.;Επειδή κάτι πήρε το αυτί μου,για καλό και για κακό...

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω για τον δοαταπ και γενικα αμφιβαλλω αν σου δωσουν καθαρη απαντηση το πιο πιθανο ειναι να σου πουν κατι του στυλ "φερε τα χαρτια και ΘΑ δουμε"

 

παντως ισχυει ,σε ολες τις ευρωπαικες χωρες μπορεις να μεταφερεις τις ects ειτε να αναγνωρισεις μαθηματα που εχεις ηδη περασει , ειτε να παρεις ουσιαστικα μεταγραφη απλα εμεις ειμαστε πολυ μπροστα και δεν δεχομαστε τετοια μπαςκλας συστηματα

Edited by lefe
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο πανεπιστήμιο θα πας?προσπάθησε να έχεις από πριν ξεκάθαρη απάντηση με τα ανγνωρισμένα μαθήματα των ιταλών.Τις περισσότερες φορές και η εσωτερική μεταγραφή στην Iταλία βγάζει νέα esami.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο πανεπιστήμιο θα πας?προσπάθησε να έχεις από πριν ξεκάθαρη απάντηση με τα ανγνωρισμένα μαθήματα των ιταλών.Τις περισσότερες φορές και η εσωτερική μεταγραφή στην Iταλία βγάζει νέα esami.

 

Έχω μιλήσει με Bologna και Brescia αδερφέ,το που θα καταλήξω θα εξαρτηθεί απ'το που θα μου έχουν απομείνει ως τότε προμηθευτές για να επισκέπτομαι! :lol:

 

Μπααα δεν πιστεύω,γενικά οι άνθρωποι ήταν πολύ εξυπηρετικοί και δεκτικοί...ουσιαστικά μου είπαν "τι το θες να τελειώνεις το Τ.Ε.Ι. και να μπαίνεις μετά εδώ σε προπτυχιακό κύκλο να ταλαιπωρείσαι,έλα από Σεπτέμβρη με μεταγραφή" αλλά μου έχουν απομείνει 6 θεωρίες όλες κι όλες γι'αυτό αποφάσισα να κάτσω όσο πάει μέχρι να πάρω το πτυχίο απ'το Τ.Ε.Ι. και έπειτα να πάω Ιταλία...

 

Με τους "εκεί" όλα καλά,οι Ιταλοί είναι τζιμάνια άλλωστε κι ανέκαθεν τους γούσταρα οπότε αμοιβαία τα αισθήματα! 8-) Με τα "εδώ" ξεφτέρια είναι το θέμα...

 

Υ.Γ. Μόλις πρόσεξα ότι πέρυσι τέτοια μέρα έγινα μέλος στο forum...άντε να τα εκατοστήσω! :grin:

Edited by Jack of Spades
Link to comment
Share on other sites

Να δουλέψεις κιόλας αν μπορείς Ιταλία παράλληλα.Θα σε βοηθήσει πολύ αργότερα αυτό,έχουν ελαστικότητα,εξυπνάδα και πονηριά στον τρόπο σκέψης τους.Εμένα αυτό με βοήθησε σήμερα περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.

Πήγαινε καλύτερα από Σεπτέμβρη για να μην τα εκατοστήσεις και αλα ιταλικά.Έχει ακόμα πολλούς ασπρομάλληδες Έλληνες δυστυχώς...

Πάντως καλός ο Βοράς τους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.