Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομική άδεια σε εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο


newfish

Recommended Posts

15 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Πας με βαση το αρθρο 107 παρ. 2.

"ολα" τα λεει

Ναι, κάπως έτσι το βλέπω και εγώ, δηλαδή οι αυθαιρεσίες στην μία κάθετη (αυτή με τους δύο "συνιδιοκτήτες) δεν επηρεάζουν την άλλη κάθετη ως προς το υπόλοιπο δόμησης και αντίστροφα. Οπότε σε περίπτωση οικοδομικής άδειας η μόνη συγκατάθεση που μπορεί να δοθεί είναι στην περίπτωση δόμησης στο τμήμα με τα δύο πρόσωπα. Αυτό που με μπερδεύει είναι το θέμα της αποκλειστικής χρήσης γιατί δεν αναφέρεται καθαρά στα συμβόλαια, διαχωρίζει δηλαδή μόνο τα δύο διακεκριμένα τμήματα και αναφέρει τους ιδιοκτήτες σε καθένα από αυτά και έτσι βγάζω το συμπέρασμα ότι πρόκειται για αποκλειστική χρήση εκτός αν κάνω κάποιο λάθος.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την άμεση ανταπόκριση 🙂🙂!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιατι να ανεις λαθος?

τα λεει η συσταση

και "τμηματα" χωριζει και ποσοστα δινει  στο καθε ενα

και αναφορα στο νδ 1024 κανει

τι καλυτερο....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,

Έχω την περίπτωση οικοπέδου χωρισμένου σε δύο κάθετες ιδιοκτησίες. Ο κατέχων την μία κάθετη θέλει να εκδόσει οικοδομική άδεια επέκτασης υφιστάμενου κτίσματος. Από την πολεοδομία του είπαν ότι χρειάζεται η συγκατάθεση του συνιδιοκτήτη που κατέχει το άλλο τμήμα της κάθετης. Χρειάζεται η συγκατάθεση του? Είχα την εντύπωση ότι εντός κάθετης βάσει του Ν.Δ 1024 δεν χρειάζεται η συγκατάθεση του συνιδιοκτήτη της άλλης κάθετης. Υπάρχει κάπου στην νομοθεσία που μπορώ να βρω για το θέμα αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

θα δεις αυτη την συζητηση

https://www.michanikos.gr/forums/topic/56399-συναινεση-σε-καθετη-ιδιοκτησια/

γνωμη μου ειναι οτι συναινεση απαιτειται μονον οταν προκειται για "χαμηλα" κτιρια

και εδω

https://www.michanikos.gr/forums/topic/5342-οικοδομή-σε-κάθετη-ιδιοκτησία-προσθήκη-ή-νέα-οικοδομή/page/3/

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, dimitris GM said:

θα δεις αυτη την συζητηση

https://www.michanikos.gr/forums/topic/56399-συναινεση-σε-καθετη-ιδιοκτησια/

γνωμη μου ειναι οτι συναινεση απαιτειται μονον οταν προκειται για "χαμηλα" κτιρια

Ευχαριστώ πολύ! Όντως πρόκειται για χαμηλά κτίρια είναι περίπου 7,5 μέτρα ύψους το καθένα, άρα κατά πάσα πιθανότητα χρειάζεται! Δεν το ήξερα αυτό για τα χαμηλά κτίρια! Θα διαβάσω εκεί και θα επανέλθω αν χρειαστεί!

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, dimitris GM said:

τα ευσημα ανηκουν στον ΚΑΝΑ..

 αυτος το πρωτοεπισημανε.

[Χρονια Πολλα Βασίλη]

Ευχαριστούμε και τον ΚΑΝΑ λοιπόν! Απλά μου φαίνεται οξύμωρο πως αφού δεν θίγονται η κάλυψη και η δόμηση σε κάθε κάθετη να απαιτείται συναίνεση (έστω και για χαμηλά κτίρια) για την έκδοση οικοδομικής άδειας από τον μη εμπλεκόμενο καθότι έχει αναλογικά τα ποσοστά του σε κάλυψη και δόμηση σύμφωνα με την συν-ιδιοκτησία του!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Δεν τους ρωτάς (στην ΥΔΟΜ) να σου πουν από που προβλέπεται η συναίνεση του άλλου ιδιοκτήτη?

Καλημέρα!Ναι εννοείται θα τους ρωτήσω να μου στείλουν σχετική νομοθεσία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.