Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

Έχει συμπληρώσει κάποιος συνάδελφος Δελτίο Δομικής Τρωτότητας; Αν ναι, πώς συμπληρώνεται η κατάταξη εδάφους με 'μακροσκοπικό έλεγχο' σύμφωνα με τον Ν. 4014;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ξαναρωτάω... Αν δεν υπάρχουν εγκεκριμένα σχέδια και έχω απλά μία βεβαίωση από την πολεοδομία για τα στοιχεία της αδείας, τι πρέπει να κάνω;

Τι σχέδια ανεβάζω;

Link to comment
Share on other sites

Προβαινω σε ρυθμιση αυθαιρέτων κατασκευων κατοικιας. Μετα το περας αυτης, τι ναπεριμενω να λαβω απο το μηχανικο? θα κανει νεα σχέδια, κατοψη κλπ? Αναθεωρηση αδείας κλπ?

Τι ακριβως θα τακτοποιησεις? Οικ.αδεια εχει? Εντος ή εκτος σχεδιου?

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτάω... Αν δεν υπάρχουν εγκεκριμένα σχέδια και έχω απλά μία βεβαίωση από την πολεοδομία για τα στοιχεία της αδείας, τι πρέπει να κάνω;

Τι σχέδια ανεβάζω;

Ιδια περιπτωση εχω και εγω αλλα επειδη ειναι εργατικη κατοικια της Προνοιας δεν μπορω να εχω ουτε καν βεβαιωση νομιμοτητας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάθη του συστήματος που εντόπισα :

1. Όταν η χρήση είναι άλλη από κατοικία απαιτείται Η/Μ για την πληρότητα ενώ μπορεί να μην υπάρχουν τέτοιες εγκαταστάσεις

2. Δεν λαμβάνεται υπόψη η επιλογή προς έκδοση οικοδομικής αδείας και απαιτούνται και στοιχεία που κανονικά θα έπρεπε να υποβληθούν μόνο με το φάκελο της αδείας (π.χ. ΔΔΤ, Διάγραμμα Κάλυψης)

3. Δεν υπάρχει οδηγία για τον τρόπο υποβολής των αποδεικτικών περαίωσης αυθαιρέτων κατασκευών (π.χ. Α/Φ, Δημόσια έγγραφα κλπ)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτάω... Αν δεν υπάρχουν εγκεκριμένα σχέδια και έχω απλά μία βεβαίωση από την πολεοδομία για τα στοιχεία της αδείας, τι πρέπει να κάνω;

Τι σχέδια ανεβάζω;

Τη βεβαίωση, το στέλεχος της αδείας και φτίαχνεις νέα σχέδια (Τοπογραφικό, ΔΚ, Κάτοψη, Τομή) που τα ανεβάζεις στις αντίστοιχες θέσεις

 

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως θα τακτοποιησεις? Οικ.αδεια εχει? Εντος ή εκτος σχεδιου?

επειδη τ εχω συζητησει και αλλου θεωρησα να μην το ξαναγραψω.

Νομιμοποιηση στεγης και καποιων στεγαστρων, με Ο.Α και εντος σχεδιου

Link to comment
Share on other sites

θα λαβεις απο τον μηχανικο σου ενα 5σελιδο και τιποτα αλλο. Θα λεει πως ρυθμιστηκαν οι ταδε... χωροι. Αυτη θα ειναι η βεβαιωση απο ΥΠΕΚΑ με ηλεκτονικο κωδικο

Link to comment
Share on other sites

Λάθη του συστήματος που εντόπισα :

1. Όταν η χρήση είναι άλλη από κατοικία απαιτείται Η/Μ για την πληρότητα ενώ μπορεί να μην υπάρχουν τέτοιες εγκαταστάσεις

Αυτό αποτελεί και δικιά μου απορία....έχω περίπτωση που ένα δωμάτιο έγινε γραφείο (και χρεώθηκε ως υπηρεσίες στη δήλωση) και ζητάει Η/Μ για πληρότητα ενώ στη πραγματικότητα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα από την αρχική μελέτη της Ο.Α.

Τι του στέλνουμε άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ακυρώσω ένα αρχείο που ανέβασα πατώντας το κόκκινο "Χ", αλλά δεν γίνεται τίποτα..... Ξέρει κανείς γιατί;; :confused:

 

Δεν τα έχουν ενεργοποιήσει ακόμα...

 

 

Ξαναρωτάω... Αν δεν υπάρχουν εγκεκριμένα σχέδια και έχω απλά μία βεβαίωση από την πολεοδομία για τα στοιχεία της αδείας, τι πρέπει να κάνω;

Τι σχέδια ανεβάζω;

 

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε το στέλεχος της άδειας. Αλλιώς υπάρχει πρόβλημα....

Σχέδια μπορείς να φτιάξεις νέα και ν' ανεβάσεις.

 

 

Λάθη του συστήματος που εντόπισα :

3. Δεν υπάρχει οδηγία για τον τρόπο υποβολής των αποδεικτικών περαίωσης αυθαιρέτων κατασκευών (π.χ. Α/Φ, Δημόσια έγγραφα κλπ)

 

Μάλλον εννοείς "παλαιότητας"...

Αν ναι, τα βάζεις μαζί με την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.