Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

Ναι, κατόψεις και τομές όταν υπάρχει ΟΑ τις βάζεις όπου θέλεις.

Όταν δεν υπάρχει ΟΑ και φτιάχνεις εσύ νέες τις βάζεις στα πεδία "κατόψεις" και "τομές"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συνάδελφοι έχω δύο ερωτήσεις :

1) Έχετε συμπληρώσει το πρώτο κουτάκι στις υπεύθυνες δηλώσεις;Εγώ προσωπικά το έχω αφήσει κενό.Θα πρέπει να συμπληρωθεί από την αρμόδια υπηρεσία ή θα πρέπει να γράψουμε εμείς προς προς ποια υπηρεσία απευθύνεται;

2) Το πρώτο αρχείο που ζητάει το σύστημα είναι η "Αίτηση ιδιοκτήτη".Είχα διαβάσει στο νόμο ότι αυτή αποτελεί την ηλεκτρονική αίτηση στο σύστημα....Έχει μήπως κανένας κάποιο πρότυπο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η εξουσιοδότηση του μηχανικού! Εγώ τους βάζω και υπογράφουν ένα δισέλιδο με τα πλήρη στοιχεία του ακινήτου, την ημερομηνία ολοκλήρωσής του και τη χρήση και ότι δεν υπαγεται στην παρ.3 του άρθρου 23 (αναλυτικά οι περιπτώσεις) καθώς το ότι αποδέχονται την υπαγωγή τους στην ρύθμιση (με γνήσιο της υπογραφής) . Δεν ξέρω πώς στο ανεβάζω για να το έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η εξουσιοδότηση του μηχανικού! Εγώ τους βάζω και υπογράφουν ένα δισέλιδο με τα πλήρη στοιχεία του ακινήτου, την ημερομηνία ολοκλήρωσής του και τη χρήση και ότι δεν υπαγεται στην παρ.3 του άρθρου 23 (αναλυτικά οι περιπτώσεις) καθώς το ότι αποδέχονται την υπαγωγή τους στην ρύθμιση (με γνήσιο της υπογραφής) . Δεν ξέρω πώς στο ανεβάζω για να το έχεις!

 

Η εξουσιοδότηση μηχανικού είναι το πρώτο (ουσιαστικά η ανάθεση). Αυτό που αναφέρεις είναι η υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη σύμφωνα με το άρθρο 24, παρ.2, β.'Υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 (εις διπλούν) στην οποία περιλαμβάνονται τα ατομικά στοιχεία, ο αριθμός φορολογικού μητρώου (Α.Φ.Μ.), η δημόσια οικονομική υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.) φορολογίας του, ο αριθμός και το έτος της οικοδομικής άδειας όπου υπάρχει, το εμβαδόν και η χρήση της κατασκευής που εμπίπτει στη ρύθμιση της παραγράφου 1, η ημερομηνία ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης σε αυτό, καθώς και εάν πρόκειται για ακίνητο κύριας και μοναδικής κατοικίας της παραγράφου 1Α, άλλης κατοικίας ή ακίνητο άλλης χρήσης, καθώς επίσης δηλώνεται ρητά ότι δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις της παρ. 3 του άρθρου 23.'

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα πριν λιγο να μπω στο συστημα διαχειρησης αυθαιρετων.

και βγαινει το μηνυμα: "Η τρέχουσα σύνδεση στην σελίδα δεν είναι έμπιστη"

Γνωριζει κανεις συνάδελφος τι μπορεί να συμβαινει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάτι άλλαξε με την κωδικοποίηση;

 

Μετά από λίγο δεν μπορούσες να μπεις, τώρα όλα νορμάλ.

 

Το έχουν ανακοινώσει ότι θα υπάρξουν κάποιες δυσλειτουργίες μέχρι να οριστικοποιηθούν κάποιες εκκρεμότητες.

Link to comment
Share on other sites

'Οσο υπάρχουν αυτές οι δυσλειτουργίες στο σύστημα τους θα πρέπει να υπάρχει και η ανακοίνωση του ΤΕΕ που να πληροφορεί τον κόσμο και να μην ψαχνόμαστε εδώ κι εκεί. Τι μας πέρασαν για κοτόπουλα στον ορνιθώνα τους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.