Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

Και το ΠΑΡΤΙ μόλις άρχισε...

1) Μορφή δεν μας ενδιαφέρει καθώς υπάρχουν αρκετές που μπορούμε να υποβάλλουμε αλλά και στην τελική το τροποποιούμε ανάλογα με τις ανάγκες μας (pdf και για μένα είναι η πιο πρακτική φόρμα)

2) Πιστεύω ότι θα πρέπει να γίνουν 1α οι αλλαγές στο σχέδιο με υπόμνημα πάνω σε αυτό ώστε να είναι άμεσα διακριτή η τροποποίηση (δεδομένου ότι σε τυχόν έλεγχο θα έχουν και τον αρχικό φάκελο αδείας) ώστε η σύγκριση να είναι εύκολη για τους ελεγκτές.

3) Αν οι τροποποιήσεις δεν μπορούν να αποδοθούν ορθά πάνω στο σχέδιο της Ο.Α. τότε θα προχωρήσω σε δημιουργία δικού μου σχεδίου με δικό μου πινακάκι και σφραγίδα...

4) Τέλος αν αγχώνεστε για το σφράγισμα των σχεδίων σας απλά scan την σφραγίδα και την υπογραφή σας και μετά paste στο σχέδιο και τέλος εκτύπωση σε pdf

5) Πιστεύω ότι η ομορφιά κρύβεται στην απλοϊκότητα...όσο πιο απλά τόσο το καλύτερο για μένα...όποιος έχει κάνει Δ.Κ. με τύπους στο ACAD ξέρει πόσο βαρύ σχέδιο μας δίνει... αν πάλι πάμε με το στυλό μας και προσθέσουμε τους υπολογισμούς μας πόσο χρόνο γλιτώνουμε ?

 

Ο καιρός και οι @@ που θα προκύψουν θα μας οδηγήσουν στο σωστό μέχρι τότε συλλογή των απαραιτήτων...και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σε περιπτωσεις τακτοποιησης:

1) Θα σκαναρα το πρωτοτυπο σχεδιο της αδειας σε pdf

2) Θα εκανα νεο σχεδιο με την κατασταση οπως φτιαχτηκε με ολες τις παρανομιες σε dwg και μετεπειτα εκτυπωση σε pdf απο τον pdf Printer του AutoCAD.

Όντως καλή και νοικοκυρεμένη προσέγγιση. Το κόστος δεν διαφέρει μιας το scanning των εγκεκριμένων δεν το γλυτώνουμε όπως και να έχει..

Τίθεται θεματάκι με την κλίμακα στο import του autocad, εάν σκανναριστεί σε 1:1 λογικά σε 1:1 θα γίνει import, σωστά?

edit

Ωπ, κάτι κατάλαβα λάθος...η παραπάνω ερώτηση αφορά την περίπτωση που σχεδιάσουμε ψηφιακά τις υπερβάσεις πάνω σε σκανναρισμένο σχέδιο..

 

τι γραφουμε στο πινακακι?αναλυουμε τα ποσοστα υπερβασης?

Στην κάτοψη και στις τομές κάτι σαν εμβαδομέτρηση,το είδος της παράβασης και Α/Α δήλωσης.

Στο διάγραμμα κάλυψης όλα τα παραπάνω + ποσοστά υπέρβασης και λεπτομερέστερη περιγραφή των αυθαιρεσιών με σχόλια κτλ.

Κάτι τέτοιο σκέφτομαι...

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Σε "διαμερισμάτωση" που έχω υποβάλλει για αποθήκη υπογείου σε κτίριο κατοικίας, μου ζητάει ανάμεσα στα υποβαλλόμενα έγγραφα "έλεγχο Η/Μ"... Μα είναι δυνατόν εφόσον δεν πρόκειται για κτίριο κοινωφελούς χρήσης;

 

edit: Μάλλον φταίει ότι στην "επικρατούσα χρήση" έχω δηλώσει "υπηρεσίες" και τελικά αυτό αναφέρεται στο κτίριο και όχι στην υπό τακτοποίηση ιδιοκτησία (η οποία στην περίπτωσή μου είναι "υπηρεσίες")...

Τι κάνω τώρα λέτε; Ζητάω επαναφορά σε προσωρινή υπαγωγή για να το διορθώσω και αν ναι τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις εφόσον η βεβαίωση έχει ήδη εκδοθεί και η μεταβίβαση έχει γίνει;

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχετε συμπληρώση το πρώτο κουτάκι στις υπεύθυνες δηλώσεις;Εγώ προσωπικά το έχω αφήσει κενό.Θα πρέπει να συμπληρωθεί από την αρμόδια υπηρεσία ή θα πρέπει να γράψουμε εμείς προς προς ποια υπηρεσία απευθύνεται;

Το πρώτο αρχείο που ζητάει το σύστημα είναι η "Αίτηση ιδιοκτήτη".Είχα διαβάσει στο νόμο ότι αυτή αποτελεί την ηλεκτρονική αίτηση στο σύστημα....Έχει μήπως κανένας κάποιο πρότυπο;

Στον αριθμό ορόφων αν έχει ισόγεια κατοικία γράφεις 0;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

τι επέλεξες για την τρωτότητα?

 

Δοκιμή έκανα. 2η λέω να βάλω πάντως. Αλλά είναι άσχετο με την κατηγορία. Ό,τι και να επιλέξω συνεχίζει να ζητάει Η/Μ. Θα υποβάλλω αίτηση αύριο μάλλον να μου τη γυρίσουν σε προσωρινή, απλά προβληματίζομαι για το τι γίνεται με τη βεβαίωση που έχει δοθεί και έχει γίνει η μεταβίβαση σε τέτοιες περιπτώσεις. Εντάξει στη βεβαίωση δε μπορεί να αλλάζει κάτι από όσο είδα, αλλά στο 5σέλιδο αλλάζει η χρήση.

Link to comment
Share on other sites

αμα βαλεις ενα αρχειο και το ακυρωσεις συνεχιζει να ζηταει;

edit: μπορει να λέω κατι ανεδαφικό,αλλα μήπως εετσι δεν δουλευει και το συστημα;

Edited by mixyak790
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι σε περιπτωση αδειων παλαιωτερων οπου δκ ειναι στην ουσια ενα τοπογραφικο που στο πλαι γραφει καποια μεγεθη δομησης καλυψης κτλ και δεν αναλυει κατοψεισ οροφων μια μια, πού σημειωνουμε σχεδιαστικα την υπερβαση δομησης πχ; Επανω στο τοπογραφικο η ξεχωριστα στο πλαι σχεδιαζοντας την κατοψη εξ αρχης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.