Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

Και όταν λέμε σφραγίζουμε, εννοούμε σφραγίδα και υπογραφή μόνο ή πινακάκι έξτρα από αυτό της άδειας (αν και δεν νομίζω);

Και μόνο σφραγίδα-υπογραφή; Να μην γράψουμε από πάνω κάποιο κειμενάκι του στυλ για την ρύθμιση των αυθαιρέτων;

Και στο υπόμνημα τι γράφουμε ακριβώς;

 

Συγγνώμη για τις βλακώδεις ερωτήσεις αλλά είμαι πολύ νέος και ψιλοπελαγωμένος με τον συγκεκριμένο νόμο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μια ερωτησούλα με τις βεβαιώσεις τι κάνουμε ξέρει κανεις γκάζι πληρότητα 11 στοιχεια και είναι πολύ λιγότερα και εκτος τον άλλον πρέπει να τα περάσουμε σε αυτό το σύστημα η όχι?.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση το εξής, σε καμία δήλωση δε μου ζητάει για πληρώτητα κάτοψη και τομή παρά μόνο δκ, μπορεί να το εξηγήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση το εξής, σε καμία δήλωση δε μου ζητάει για πληρώτητα κάτοψη και τομή παρά μόνο δκ, μπορεί να το εξηγήσει κανείς?

 

Δεν έχει καμία σημασία.

Τα υποβάλλεις κανονικότατα.

 

Den exei allaksei stis vevaioseis kati ara den pername tipota hlektronika?k kati akoma na anevaso ena lathos arxeio patao to x akurosi kai den mou to akironei prepei na kano kati allo h den exei energopoithei akoma?

 

Προσπάθησε να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

το ρώτησα και σε άλλο τόπικ και συγνώμη που το επαναλαμβάνω άλλα δεν πήρα απο εκει απάντηση...στο δκ μιας πενταόροφης με άδεια που έχουμε τακτοποιήσει σαν Υπερβαση Δόμησης ημιυπαίθριο που κλείστηκε, αλλά και γενικά, υπολογίζουμε νέα επιτρεπόμενα πραγματοποούμενα με τα μεγέθη συνολικά του κτηρίου ή απλά σημειώνουμε το κλείσιμο στην αντίστοχη κάτοψη του ορόφου με κόκκινο και γράφουμε δεξιά ΥΔ 10 ΤΜ πχ?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις αμοιβές και τις κρατήσεις του μηχανικού, τι ανεβάζουμε στο system?

Αποδεικτικά απόδοσης εισφορών ΤΣΜΕΔΕ ΕΜΠ και ΑΠΥ? Γνωρίζει κανείς?

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι θέλει τα αποδεικτικά κατάθεση κρατήσεων για ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ και καταβολή ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

το ρώτησα και σε άλλο τόπικ και συγνώμη που το επαναλαμβάνω άλλα δεν πήρα απο εκει απάντηση...στο δκ μιας πενταόροφης με άδεια που έχουμε τακτοποιήσει σαν Υπερβαση Δόμησης ημιυπαίθριο που κλείστηκε, αλλά και γενικά, υπολογίζουμε νέα επιτρεπόμενα πραγματοποούμενα με τα μεγέθη συνολικά του κτηρίου ή απλά σημειώνουμε το κλείσιμο στην αντίστοχη κάτοψη του ορόφου με κόκκινο και γράφουμε δεξιά ΥΔ 10 ΤΜ πχ?ευχαριστω

Επειδή δεν μπορείς να ξέρεις τι άλλες παραβάσεις μπορεί να έχει η ίδια πολυκατοικία και που μπορεί να τις έχουν δηλώσει άλλοι ιδιοκτήτες, δεν έχει νόημα να αναφέρονται νέα επιτρεπόμενα γιατί δεν τα γνωρίζουμε.Γράφουμε τα μ2 των δικών μας υπερβάσεων και τέρμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.