Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

Λάθη του συστήματος που εντόπισα :

1. Όταν η χρήση είναι άλλη από κατοικία απαιτείται Η/Μ για την πληρότητα ενώ μπορεί να μην υπάρχουν τέτοιες εγκαταστάσεις

 

Ακριβώς αυτό το θέμα έχω κι εγώ. Επειδή έβαλα "επικρατούσα χρήση" το "Υπηρεσίες" (γιατί επρόκειτο για διαμερισμάτωση υπογείου με αποθήκες σε κτίριο κατοικίας όμως) μου ζητάει έκθεση Η/Μ. Από που προκύπτει αυτή η απαίτηση; Ο νόμος δε λέει ότι τέτοια έκθεση Η/Μ απαιτείται μόνο σε περιπτώσεις κτιρίων κοινωφελούς χρήσης; Εκτός αν πάλι η "επικρατούσα χρήση" αναφέρεται στο κτίριο και όχι στην υπό τακτοποίηση ιδιοκτησία, αλλά και τότε θα υπήρχε αμφιβολία για το αν θα έπρεπε να δηλωθεί "πρώτη και μοναδική" ή "άλλη κατοικία" καθώς κάτι τέτοιο είναι αόριστο σε μια πολυκατοικία με σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

...Εκτός αν πάλι η "επικρατούσα χρήση" αναφέρεται στο κτίριο και όχι στην υπό τακτοποίηση ιδιοκτησία, αλλά και τότε θα υπήρχε αμφιβολία για το αν θα έπρεπε να δηλωθεί "πρώτη και μοναδική" ή "άλλη κατοικία" καθώς κάτι τέτοιο είναι αόριστο σε μια πολυκατοικία με σύσταση.

 

Ακριβώς την ίδια απορία έχω και εγώ! Αφού σκέφτομαι για παράδειγμα, σε ένα κατάστημα που έγινε κατοικία να αλλαάξω την επικρατούσα χρήση σε "Άλλη κατοικία" και όχι "υπηρεσίες" αφού πρόκειται για πολυκατοικία με κατοικίες και καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ως "επικρατούσα χρήση" βάζεις τη χρήση που έχει ΤΩΡΑ, άρα μήπως θα έπρεπε να βάλεις "άλλη κατοικία" και όχι "υπηρεσίες" ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πολύ σωστό μου ακούγεται έτσι! :smile:

Απλά η κοπέλα στο ΤΕΕ με ενημέρωσε λάθος γιατί βιαζότανε, και μου είπε να το βάλω υπηρεσίες, κάτι που δεν μου καθότανε και πολύ καλά.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγους μηνες "τακτοποιησα" ενα κτιριο που ειναι Αστυνομικο τμημα!!!! Το ειχα βαλει σαν "αλλη κατοικια" και οχι "υπηρεσιες" και μου φαινεται πως γλυτωσα απο μεγαλη ταλαιπωρια!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγους μηνες "τακτοποιησα" ενα κτιριο που ειναι Αστυνομικο τμημα!!!! Το ειχα βαλει σαν "αλλη κατοικια" και οχι "υπηρεσιες" και μου φαινεται πως γλυτωσα απο μεγαλη ταλαιπωρια!

 

:smile: Υπό μία έννοια είναι άλλη κατοικία :smile: .

Συνάδελφος δήλωσε ένα κοτέτσι ως άλλη κατοικία. Από τη μία είναι υπηρεσίες, από την άλλη κατοικία για τις κότες...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφος δήλωσε ένα κοτέτσι ως άλλη κατοικία. Από τη μία είναι υπηρεσίες, από την άλλη κατοικία για τις κότες...

 

Καλά έκανε. Οικιακή αποθήκη μπορουσε να δηλωσει ως χρηση. Το ΙΚΑ εξαλλου αντιμετωπιζει με τον ιδιο τροπο (ως προς το συνολο των εισφορων) τις κατοικιες και τις οικιακες αποθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά για τους ανθρώπους είναι βοηθητικός χώρος ενώ για τις κότες χώρος κύριας χρήσης... Εντάξει πλάκα κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.