Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει τι σημειώνουμε πάνω στα σχέδια πριν τα ανεβάσουμε;

Σημειώνουμε τον χώρο και κάνουμε κάποιο υπόμνημα το οποίο τι γράφει;

Και μετά σφραγίζουμε και τέλος;

Στα τοπογραφικά; Στο διάγραμμα κάλυψης;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Λάθος! Ο ένας όρος πρέπει να πληρείται! Αλλά έτσι όπως τα κάνουν με τους νόμους μπερδεύουν και τον κόσμο...

 

Όχι φίλε μου. Καθόλου λάθος. Για την ακρίβεια η επιλογή στο σύστημα δεν λέει "πρώτη", αλλά "κύρια και μοναδική". Σαφέστατα και η μοναδική (ιδιόκτητη) κατοικία κάποιου, μπορεί να μην είναι κύρια! Μπορεί να τη νοικιάζει σε άλλον και να μένει και αυτός σε άλλη νοικιασμένη. "Κύρια" κατοικία για αυτόν τότε είναι η ...νοικιασμένη (που τη δηλώνει και στο Ε1 του).

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου. Καθόλου λάθος. Για την ακρίβεια η επιλογή στο σύστημα λέει "πρώτη" αλλά "κύρια και μοναδική". Σαφέστατα και η μοναδική (ιδιόκτητη) κατοικία κάποιου, μπορεί να μην είναι κύρια! Μπορεί να τη νοικιάζει σε άλλον και να μένει και αυτός σε άλλη νοικιασμένη. "Κύρια" κατοικία για αυτόν τότε είναι η ...νοικιασμένη (που τη δηλώνει και στο Ε1 του).

 

Έχεις απόλυτο δίκιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο νόμος ως προς τα σχέδια που πρέπει να παραδώσουμε είναι ασαφής. Εγώ είχα ρωτήσει υπουργείο και ΤΕΕ στην αρχή και μου είχαν πεί πως έχουμε την δυνατότητα να δηλώσουμε τις αυθαιρεσίες σε σχέδια αποτύπωσης. Εξ' άλλου ο νόμος υποτίθεται πως στόχο έχει την απεικόνηση της πραγματικής κατάστασης των ακινήτων. Με βάση τα προηγούμενα συνέταξα μια δήλωση με επιφλάνειες μετρημένες στα σχέδια αποτύπωσης. Και με βάση αυτές τις επιφάνειες έγινε και μια πράξη συμβολαιογραφική. Αυτό έκρινα σκόπιμο για το δεδομένο ακίνητο (που εκτός των άλλων είχε σχεδιαστεί με ΤΑΥ και τρίγωνο!!!!).

Θέλω να πώ πως σχεδόν κάθε ακίνητο είναι μια ειδική περίπτωση. Στην Β φάση θα δώσω τα σχέδια άδειας με παράθεση τις κατόψεις αποτύπωσης. Νομίζω πως έτσι είμαι σωστός και απέναντι στους ανθρώπους που μου ανέθεσαν την δουλειά και στο κράτος το οποίο και μια πραγματική κατάσταση θα έχει και έλεγχο άμεσο θα μπορεί να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ως επικρατούσα χρήση, όταν υπάρχει άδεια, μπαίνει η χρήση βάσει άδειας. Το πρόβλημα είναι ότι ένα τουλάχιστον φύλλο καταγραφής πρέπει να έχει ίδια χρήση με την επικρατούσα, αλλιώς δεν προχωράει η υπαγωγή.

Άρα αν π.χ. έχουμε μοναδική αυθαιρεσία τη μετατροπή μίας κατοικίας σε κατάστημα, τότε ή

1) πρέπει στο φύλλο καταγραφής να βάλουμε χρήση κατοικία και στην περιγραφή της αυθαιρεσίας να γράψουμε ότι έχει γίνει αλλαγή χρήσης σε κατάστημα, ή

2) να βάλουμε ένα φύλλο καταγραφής με χρήση κατοικία και 0 τμ αυθαιρεσιών και άλλο ένα με χρήση κατάστημα και τα τμ του χώρου κανονικά.

Και οι 2 λύσεις μου φαίνονται προβληματικές αλλά το να αλλάξουμε την επικρατούσα χρήση είναι νομίζω χειρότερο...

Nikostzar, σε ένα κτήριο κατοικίας που έχει υπόγειο βοηθητικό χώρο και το έχει μετατρέψει σε κατάστημα, έχουμε: Επικρατούσα χρήση: Άλλη κατοικία (του κτηρίου). Στη συνέχεια στο φύλλο καταγραφής για την αυθαιρεσία της αλλαγής χρήσης από β.χ. σε κατάστημα έχουμε είδος χρήσης: υπηρεσίες, σωστά; Όμως επειδή τουλάχιστον ένα φύλλο καταγραφής δεν συμπίπτει με την επικρατούσα χρήση δεν προχωράει η δήλωση όπως πολύ σωστά λες. Ας πούμε ότι διαλέγουμε μια από τις 2 λύσεις που προτείνεις και προχωράμε. Μήπως γνωρίζεις αν έκθεση για Η/Μ και μελέτη στατικής επάρκειας θα ζητήσει όταν η επικρατούσα χρήση είναι : υπηρεσίες (του κτηρίου) ή όταν το είδος χρήσης (της αυθαιρεσίας) είναι : υπηρεσίες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πότε ζητείται στατική επάρκεια και Η/Μ γιατί δεν έχω πειραματιστεί ακόμα με το σύστημα του ΤΕΕ για τη 2η φάση. Θεωρητικά θα έπρεπε να τα ζητάει με βάση την επικρατούσα χρήση αλλά έτσι όπως τα έχουν μπλέξει με τους ορισμούς του 4014 δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα.....

 

Όπως τα καταλαβαίνω εγώ πάντως, η επικρατούσα χρήση αφορά στις χρήσεις του κτιρίου όπως αυτές αναφέρονται στο άρθρο 24, παρ.2, αα) και ββ)

και το είδος χρήσης στα φύλλα καταγραφής είναι το τετράγωνο #3 του φύλλου καταγραφής στο παράρτημα του 4014.

Ως είδος χρήσης, σύμφωνα με τις οδηγίες της εγκυκλίου 13, βάζουμε τη χρήση του χώρου με βάση την Ο.Α. Στην περίπτωσή σου αυτή λογικά θα πρέπει να είναι κατοικία και να βάλεις ΥΔΒΧ και αλλαγή χρήσης. Και λογικά δεν θα χρειαστεί μελέτη στατικής επάρκειας και Η/Μ παρόλο που η τωρινή χρήση θα είναι κατάστημα...

 

Βέβαια, για να παραφράσω τη γνωστή παροιμία, οι ερμηνείες του 4014 είναι σαν τις κ********δες, καθένας έχει και από μία (τουλάχιστον) :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λάθος! Ο ένας όρος πρέπει να πληρείται! Αλλά έτσι όπως τα κάνουν με τους νόμους μπερδεύουν και τον κόσμο...

Αν έλεγε μοναδική κατοικία δεν θα είχε κανένας καμία απορία...

Αν είναι μοναδική είναι και πρώτη...

Υπάρχει περίπτωση να είναι δεύτερη και μοναδική;

Αλλά που μυαλό εκεί στο υπουργείο...

Μέχρι και εκεί να μπερδέψουν τον κόσμο!

 

Εχει διεκυκρινηστει στις εγκυκλιους και ερωτοαπαντησεις οτι ο ευνοικος συντελεστης παει στην ΚΥΡΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ κατοικια. Οποιος εχει πολλα σπιτια γραφει 'αλλα κατοικια'. Πολυ δυσκολα να πετυχεις περιπτωση με κυρια και μοναδικη κατοικια (εξεταζεις και γονικες παροχες ιδιοκτητη κλπ). Ο tpanag εχει δικιο.

Link to comment
Share on other sites

είναι απλά τα πράγματα εγώ αντιλαμβάνομαι ότι ο νομοθέτης με το ορισμό της κύριας και μοναδικής κατοικίας θέλει να ορίσει τον φουκαρά που για να αποκτησει στέγη έφτιαξε ένα αυθαίρετο και όχι αυτόν που έχει λυμένο το στεγαστικό πρόβλημα του και να του δώσει ένα ελαφρυτικό στην παρανομία του μειώνοντας το οικονομικό βάρος στο πρόστιμο .Επομένως είναι αμέσως διακριτές οι περιπτώσεις αυτές ακόμα και με το ορισμό που αναφέρει και ο Ν 4014

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Εχει διεκυκρινηστει στις εγκυκλιους και ερωτοαπαντησεις οτι ο ευνοικος συντελεστης παει στην ΚΥΡΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ κατοικια. Οποιος εχει πολλα σπιτια γραφει 'αλλα κατοικια'. Πολυ δυσκολα να πετυχεις περιπτωση με κυρια και μοναδικη κατοικια (εξεταζεις και γονικες παροχες ιδιοκτητη κλπ). Ο tpanag εχει δικιο.

 

Ναι... Ζητάω συγγνώμη... Κεκτημένη ταχύτητα!

 

Αυτό το ελέγχεις με το Ε9 και το Ε1 του ιδιοκτήτη!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ελέγχεις με το Ε9 και το Ε1 του ιδιοκτήτη!

 

Ούτε έτσι βγαίνει συμπέρασμα πάντα. Το Ε9 που υποχρεούται να σου δώσει, είναι του έτους που φαίνεται το υπό τακτοποίηση αυθαίρετο. Αυτό δεν εξασφαλίζει ότι δεν έχει υποβάλλει άλλα 5 Ε9 σε διαφορετικά έτη με διαφορετικά ακίνητα (υπενθυμίζω ότι Ε9 υποβάλλεται μόνο όταν υπάρχει αλλαγή της περιουσιακής κατάστασης και σε κάθε νέο Ε9 δεν δηλώνονται ξανά ήδη υπάρχοντα ακίνητα). Για το δε Ε1, δεν υπάρχει καμία υποχρέωση από το νόμο να προσκομιστεί, εκτός αυτού δε στην καλύτερη περίπτωση αυτό θα αφορά το προηγούμενο έτος και θα δείχνει ποιά ήταν η κατοικία τότε (και μπορεί να μην είναι πλέον "φέτος").

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.