Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έρκερ-Υπολογισμός του 20 %


Recommended Posts

Ίσως να παίζουμε με τις λέξεις τώρα, αλλά αν είναι να λυθεί το θέμα της ερμηνείας, ας παίξουμε.

Κατά την δική μου γνώση, πολυγωνική κάτοψη είναι οποιαδήποτε κάτοψη έχει περισσότερες από τέσσερις γωνίες.

Η αλλαγή κατεύθυνσης της τεθλασμένης γραμμής που ορίζει την πολυγωνική κάτοψή μου, οριοθετεί και το επίπεδο που εξετάζω. Δεν έχει σημασία αν η γωνία που δημιουργείται από την αλλαγή κατεύθυνσης είναι >, < ή = 90°. Σημασία έχει η αλλαγή κατεύθυνσης της τεθλασμένης.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς, θα πάω με το σίγουρο σενάριο της 'τεμαχισμένης' όψης και θα ενημερώσω για την άποψη της πολεοδομίας μου.

Νέο Ερώτημα: Ο ωφέλιμος χώρος του έρκερ έχει κύρια χρήση ή απαίτηση ως προς το καθαρό ύψος; Αναφέρομαι σε περίπτωση που δεν μου βγαίνει το καθαρό ύψος κάτω από το έρκερ στα 3μ. όπως ορίζεται. Μπορώ να προσθέσω εσωτερικά σκαλοπάτι και να βρίσκεται σε διαφορετική στάθμη αντί να είναι η επέκταση της πλάκας δαπέδου όπως φαίνεται στο σχήμα;

ΕΡΚΕΡ2.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/12/2019 at 6:04 ΜΜ, Μέρσα said:

Νέο Ερώτημα: Ο ωφέλιμος χώρος του έρκερ έχει κύρια χρήση ή απαίτηση ως προς το καθαρό ύψος; Εχει απαίτηση ως προς το καθαρό ύψος ανάλογα τη χρήση του  (μπορεί να οριστεί ως βοηθητική η χρήση του) Αναφέρομαι σε περίπτωση που δεν μου βγαίνει το καθαρό ύψος κάτω από το έρκερ στα 3μ. όπως ορίζεται. Μπορώ να προσθέσω εσωτερικά σκαλοπάτι και να βρίσκεται σε διαφορετική στάθμη αντί να είναι η επέκταση της πλάκας δαπέδου όπως φαίνεται στο σχήμα; Νομίζω ναι, πάλι "προεξοχή δαπέδου"  θεωρείται.

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, 
Μήπως κάποιος τυχερός βρήκε έστω ένα σημείο νόμου, εγκυκλίου, σημειώσεων, παρατηρήσεων, Η Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ... 
που φαίνεται ότι το έρκερ από πάνω δεν μπορεί να είναι βατό;
Καταλαβαίνετε τί θέλω... την οροφή του έρκερ μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για βεραντάκι; (δεν είναι εξώστης)...
Το ξέρω ότι δεν αναφέρεται κάπου το ότι μπορώ... με αποτέλεσμα η ΥΔΟΜ να μη μου το δίνει... αλλά δεν υπάρχει κάπου και η απαγόρευση!

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, JTB said:

Η Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ... 

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω, ...

 

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην μπορείς να πατήσεις  ;

Όλα είναι εξώστες. Ανοικτοί και κλειστοί.

Ο μόνος περιορισμός που υπάρχει είναι στο ποσοστό των ανοικτών εξωστών (γιατί δεν είναι υποχώρηση του κτηρίου-όγκου).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ... αλλά δεν μου το δίνει η ΥΔΟΜ... προφανώς είναι η λογική του "ότι δεν γράφει ο νόμος ότι επιτρέπεται... απαγορεύεται" που όπως όλοι γνωρίζουμε είναι το δόγμα των πολεοδομιών δεκαετίες τώρα...

Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2019 at 11:07 ΠΜ, melissa said:

Ίσως να παίζουμε με τις λέξεις τώρα, αλλά αν είναι να λυθεί το θέμα της ερμηνείας, ας παίξουμε.

Κατά την δική μου γνώση, πολυγωνική κάτοψη είναι οποιαδήποτε κάτοψη έχει περισσότερες από τέσσερις γωνίες.

Η αλλαγή κατεύθυνσης της τεθλασμένης γραμμής που ορίζει την πολυγωνική κάτοψή μου, οριοθετεί και το επίπεδο που εξετάζω. Δεν έχει σημασία αν η γωνία που δημιουργείται από την αλλαγή κατεύθυνσης είναι >, < ή = 90°. Σημασία έχει η αλλαγή κατεύθυνσης της τεθλασμένης.

 

Η αντιμετώπιση από την Πολεοδομία ήταν: Το έρκερ μετριέται στην προβολή του συνολικού μήκους των πλευρών του κτιρίου που έχουν τον ίδιο προσανατολισμό.

Επομένως στην περίπτωσή μου ισχύει το συνολικό μήκος.

  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.