Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έρκερ-Υπολογισμός του 20 %


Recommended Posts

On 10/5/2021 at 2:41 ΜΜ, gi_arch said:

Ερώτηση:

Για το ελάχιστο ύψος του πατώματος του ερκερ γνωρίζουμε ότι επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερο των 3μ στους υποχρεωτικά ακάλυπτους, στο προκήπιο να κρατάει τη λογική του εξώστη.

 

Τι ύψος μπορούμε να έχουμε στον υπόλοιπο ακάλυπτο χώρο; Γράφει πουθενα ο νομοθέτης για τις περιπτώσεις όπου το έρκερ μας βρίσκεται εντός ακαλύπτου αλλά όχι εντός Δ ή δ ή εντος πρασιάς;

Αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει πουθενα οδηγία; Μου έχει ξεφύγει κάτι;

Καλησπέρα σας, υπήρξε απάντηση για το ερώτημά σας; Το έχω και εγώ απορία το συγκεκριμένο και ψάχνω λύση [Το μόνο σχετικό που έχω συναντήσει βρίσκεται στις τεχνικές οδηγίες στο πρώτο ενδεικτικό παράδειγμα που το ένα έρκερ το έχει εντός του υπόλοιπου ακάλυπτου χώρου και αναφέρει πως πρέπει να έχει ύψος μεγαλύτερο των 3.00 μέτρων. Το οποίο μου φαίνεται παράλογο φυσικά αν είσαι λίγο πιο μέσα απο το προκήπιο να μην μπορείς να έχεις έρκερ σε ύψος μικρότερο των 3.00μ αλλά αν είσαι μέσα στο προκήπιο να μπορείς] 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, valiagatsiou said:

Καλησπέρα σας, υπήρξε απάντηση για το ερώτημά σας; Το έχω και εγώ απορία το συγκεκριμένο και ψάχνω λύση [Το μόνο σχετικό που έχω συναντήσει βρίσκεται στις τεχνικές οδηγίες στο πρώτο ενδεικτικό παράδειγμα που το ένα έρκερ το έχει εντός του υπόλοιπου ακάλυπτου χώρου και αναφέρει πως πρέπει να έχει ύψος μεγαλύτερο των 3.00 μέτρων. Το οποίο μου φαίνεται παράλογο φυσικά αν είσαι λίγο πιο μέσα απο το προκήπιο να μην μπορείς να έχεις έρκερ σε ύψος μικρότερο των 3.00μ αλλά αν είσαι μέσα στο προκήπιο να μπορείς] 

Δυστυχώς δεν έχω απάντηση. Αυτό με το προκήπιο πράγματι είναι τρελό, αλλά μήπως είναι το μόνο;;

 

 

Πλέον στον ΝΟΚ κάπου λέει πως τα 3.00μ είναι στους υποχρεωτικά ακάλυπτους (και πλέον γίνεται διαχωρισμός μεταξύ υποχρεωτικού και μη ακαλύπτου_δες ορισμούς). Αν μπορέσεις να το βάλεις σε χώρο που δεν είναι υποχρεωτικά ακάλυπτος (πέρα απο Δ, δ κτλπ να έχεις πλεόνασμα ακαλύπτου σε σχέση με τη κάλυψη σου) τότε ίσως να έχεις μια καλή δικαιολογία για να περάσει. 

Γενικά έχω ακούσει πολλά που τα περισσότερα (αν είναι αλήθεια) δεν ξέρω πως πέρασαν πχ κάτω από το έρκερ βάζεις cour anglaise. Εγω δεν θα το δοκίμαζα μιας και ο νομοθέτης μας λέει πως το υψος το μετράμε περιμέτρικά του cour anglaise αλλά άλλοι το έχουν δοκιμάσει. 

 

Θα έλεγα να κάνεις μια τηλ. επικοινωνία με τη πολεοδομία σου να ρωτήσεις τον άνθρωπο που θα στο ελέγξει. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δεν φαίνεται να προεξέχει από την όψη (αν θεωρήσουμε οτι η όψη ορίζεται απο τον Η/Χ και μετά). Καλύτερα να μιλήσεις με την αρμόδια ΥΔΟΜ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

από την όψη φαίνεται να προεξέχει, είναι η ίδια περίπτωση αν είχες σκαλοπατιαστό κτίριο σε κάτοψη, δεν ξέρω πως να το γράψω καλύτερα εδώ. Ναι η όψη μπροστά από τον ημιυπαίθριο είναι ο εξώστης μπροστά του, η όψη δίπλα στον ημιυπαίθριο είναι το διαμέρισμα πίσω από το έρκερ, ο π ότε στο διαμέρισμα εκεί, δημιουργείς έρκερ. Δεν βλέπω λόγο να απαγορεύεται, θα σε πείσει όμως καλύτερα ότι δεν θα συναντήσεις δυσκολίες αν πας από την πολεοδομία και το συζητήσεις με ελεγκτή ή ακόμα καλύτερα με τον προϊστάμενο του τμήματος,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
17 ώρες πριν, kan62 said:

υπάρχει και σχετικό παράδειγμα στα σχήματα του ΝΟΚ ...

στο παρακάτω σχήμα η όψη είναι

(10,80-2,20-7,10)*υψος

ή

(10,80-2,20-0,95-1,95)*υψος ?

_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.