Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έρκερ-Υπολογισμός του 20 %


Recommended Posts

Αφού το Ε1 είναι εντός πρασιάς, πρέπει να βρίσκεται σε ύψος 3,00 μ. τουλάχιστον.
Για το Ε2· σωστά (δεν είναι σε υποχρεωτικό ακάλυπτο).

Edited by Apsekastos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 266
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι πέργκολες μετρούν στην όψη του κτιρίου για τον υπολογισμό των έρκερ; Κι αν όχι σε τι διαφέρουν  από τα κιγκλιδώματα δώματος τα οποία μετρούν (αρθρ. 2-56);

Edited by θανος_
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nik said:

Τα έρκερ επιτρέπεται να είναι εκτός ιδεατού στερεού ?

Ναι.
Από την στιγμή που μπορούν να βρίσκονται πάνω από κοινόχρηστους χώρους.

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι τα έρκερ, ως κλειστούς εξώστες, έχουν ίδια αντιμετώπιση και με τα μπαλκόνια - ανοικτούς εξώστες 

Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΟΚ γράφει...

"Το κτίριο πλην εξωστών με τα κιγκλιδώματα και τα στηθαία ασφαλείας, αρχιτεκτονικών προεξοχών και αρχιτεκτονικών στοιχείων, ογκοπλαστικών προεξοχών και διακοσμητικών στοιχείων, κινητών συστημάτων σκίασης και κινητών προστεγασμάτων, που μπορεί να κατασκευαστεί στο οικόπεδο οφείλει να εγγράφεται στο ιδεατό στερεό"

Γράφει εξώστες γενικά και δεν διευκρινίζει ανοιχτούς εξώστες άρα μήπως είναι και οι κλειστοί εξώστες μέσα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

5. Κλειστοί εξώστες (έρκερ) κατασκευάζονται με τις παρακάτω προϋποθέσεις:
γ) Σε περίπτωση που η οικοδομική γραμμή συμπίπτει με τη ρυμοτομική γραμμή και το κτίριο τοποθετείται σε αυτήν οι κλειστοί εξώστες επιτρέπονται μόνο για πλάτος δρόμου άνω των 8 μέτρων και σε κάθε περίπτωση πρέπει να βρίσκεται πάνω από 3,00 μέτρα από την οριστική στάθμη του πεζοδρομίου.

Άρα αφού μπορούν να είναι πάνω από το πεζοδρόμιο, συμπεραίνω ότι μπορούν να βρίσκονται και εκτός ιδεατού στερεού

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 12/4/2019 at 2:01 ΜΜ, Cheetarah said:

Καλησπέρα, μία απορία περί έρκερ:

Αν σε οικόπεδο έχει χρησιμοποιηθεί το Αρ14 παρ.1 στ : τοποθέτηση του κτιρίου εντός Δ μέχρι την εξασφάλιση των 9 μέτρων, 

συμφωνα με την Τ.Ο. Αρ. 17, παρ. 4, μπορώ να βάλω έρκερ εντός Δ, αφού ήδη έχω μπει μέσα σε αυτό με το παραπάνω άρθρο. 

Αυτό που δεν καταλαβαινω είναι αν πρέπει το έρκερ να πληρεί το 1/4Δ, που φυσικά δεν το πληρεί,

αν το 1/4Δ μετράει από εκεί που φτάνει το κτίριο μου τελικά μετά τα 9 μέτρα,

ή αν δεν πρέπει να το πληρεί και ισχύει μόνο η απόσταση του 1 μέτρου από το όριο. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

καλημέρα  συναλδεφοί 

Έχω ακριβως την ίδια περίπτωση  , τι γίνεται σε αυτες τις περιπτώσεις ; 

Link to comment
Share on other sites

Εξώστης μπροστά από έρκερ δεν επιτρέπεται. 

Το πλαινό στηθαίο του εξώστη που δεν είναι βατό προφανώς, πάχους 15εκ μπορεί να είναι μπροστά από το έρκερ ή αποτελεί τμήμα του εξώστη και δεν επιτρέπεται ?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nik said:

Εξώστης μπροστά από έρκερ δεν επιτρέπεται. 

Το πλαινό στηθαίο του εξώστη που δεν είναι βατό προφανώς, πάχους 15εκ μπορεί να είναι μπροστά από το έρκερ ή αποτελεί τμήμα του εξώστη και δεν επιτρέπεται ?

Το ίδιο ακριβώς θέμα αντιμετωπίζω και εγώ αυτόν τον καιρό.
Μορφολογικά, η απαγόρευση στηθαίου εξώστη σε συνέχεια με το έρκερ, οδηγεί σε φόρμες που πολλές φορές δεν εξυπηρετούν στην σύνθεση όψεων.

Ακόμα και να ελέγχονταν οι αρχιτεκτονικές μελέτες από τις υπηρεσίες, θα βλέπαμε αλλού να περνούσαν και αλλού να κοβόντουσαν τα στηθαία σε συνέχεια έρκερ 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στην περίπτωση που τμήμα της όψης οπισθοχωρεί,
ο έλεγχος του 20% πραγματοποιείται στο τμήμα της όψης που υλοποιείται το έρκερ ή στην προβολή της συνολικής όψης στο κατακόρυφο επίπεδο?

Παράθεση

Σε περίπτωση πανταχόθεν ελεύθερων κτιρίων ή γενικά κτιρίων που παρουσιάζουν περισσότερες της μιας συνεχόμενες όψεις (πολυγωνική κάτοψη), ο έλεγχος εφαρμογής του ανώτατου ορίου επιφάνειας κλειστών εξωστών που μπορούν να κατασκευαστούν σε αυτήν (ήτοι 20%), εξετάζεται σε κάθε όψη ξεχωριστά. Σε περίπτωση καμπύλης κάτοψης οι προϋποθέσεις της διάταξης εξετάζονται στο ανάπτυγμα της αντίστοιχης καμπύλης επιφάνειας της όψης.

Στην δική μου περίπτωση δεν έχω πανταχόθεν ελεύθερο κτήριο αλλά κτίριο σε επαφή με τα πλάγια όρια, κάτοψης μορφής Γ

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.