Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έρκερ-Υπολογισμός του 20 %


Recommended Posts

Αν δεις τον ορισμό του κλειστού εξώστη (έρκερ) λέει οτι προεξέχει του περιγράμματος κάλυψης, άρα αυτό που λες δεν γίνεται.

Το έρκερ υποψιάζομαι οτι αφορά μόνο στην πρόσοψη και μάλιστα μπορεί να προεξέχει της οικοδομικής γραμμής αλλά κάτι λείπει στον ορισμό και αυτό δεν γίνετε ξεκάθαρο.

και τί θα γινόταν Εκτός Σχεδίου Ας πούμε ?,
Link to comment
Share on other sites

Το περίγραμμα κάλυψης-δόμησης το ορίζουμε εμείς ...

Προφανώς, μπορούμε να ορίσουμε εμείς τι είναι έρκερ και τι συνέχεια της επιφάνειας δόμησης ...

 

Έρκερ : σε όλες τις όψεις, εντός και εκτός σχεδίου ... αρκεί να ισχύουν όλες οι προϋποθέσεις του ορισμού και της δυνατότητας κατασκευής του.

Προσωπική άποψη : ιδεατός χωρισμός σε έρκερ και χώρο δόμησης δε νοείται γιατί παραβιάζεται ο ορισμός του έρκερ (προεξοχή κλειστή στις εξωτερικές πλευρές).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μου είπαν στην πολεοδομία κάτι το οποίο μου φαίνεται εντελώς κουλό...

 

ότι δεν επιτρέπεται παράθυρο στο έρκερ!!!

 

ισχύει κάτι τέτοιο;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ, Άρθρο 1, Ορισμοί :

38. Κλειστός εξώστης («έρκερ») είναι η κλειστή από όλες τις εξωτερικές πλευρές

οριζόντια προεξοχή δαπέδου τμήματος ορόφου χώρου κύριας ή βοηθητικής χρήσης

που προβάλλει πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου και εξέχει του περιγράμματος κάλυψης.

 

Μάλλον αυτό ερμήνευσαν, αλλά συμφωνώ απόλυτα ότι είναι "κουλό",

γιατί αν είναι όντως έτσι, χάνει κάθε λειτουργική αξία η χρήση έρκερ.

 

Κι εγώ όταν το πρωτοείδα μου σηκώθηκε η τρίχα,

ευχόμενος να μην το ερμηνεύσει στραβά κάποιος ελεγκτής.

 

Βεβαίως, στον αντίστοιχο ορισμό Η/Υ, θα δεις ότι

"κλειστό" όριο Η/Υ θεωρεί (ορθώς) και Κούφωμα προς χώρο εντός Σ.Δ.,

οπότε αναγωγικά προκύπτει ότι η παρατήρηση που σου έκαναν ΔΕΝ στέκει,

αλλά πάλι με τέτοιο κείμενο ΝΟΚ, που να βγάλουμε άκρη...

 

Δοκίμασε αυτό που σου επισημαίνω για Κούφωμα & κλειστό όριο Η/Υ

και ενημέρωσέ μας...

Edited by vournaz
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, διαφωνώ με την παραπάνω πιθανή ερμηνεία της ΥΔΟΜ.

 

1) Ανατρέχοντας στους ορισμούς του '73, έχουμε :

10. Ανοικτός εξώστης καλείται η επέκτασις εν προβόλω του δαπέδου ορόφου τινός πέραν του κατακορύφου επιπέδου των όψεων του κτιρίου.
11. Κλειστός εξώστης καλείται η επέκτασις εν προβόλω χώρου κυρίας ή βοηθητικής χρήσεως του κτιρίου πέραν του κατακορύφου επιπέδου των όψεων αυτού.

 

Άρα χώρος και με όλες τις πιθανές χρήσεις, χωρίς καμία δέσμευση για τα ανοίγματα από τον ορισμό του.

 

2) Θεωρώ ότι, ο μόνος πιθανός λόγος, για να ειπωθεί κάτι τέτοιο, είναι θέμα άμεσου φωτισμού εκ του κτηριοδομικού.

Εκεί απαιτείται απόσταση α=3+0,1*Υ κάθετη στο άνοιγμα και ο κτηριοδομικός είναι αυστηρός στο Δ (υπάρχει σχετικό εδάφιο). Πολλά ανοίγματα, στην κύρια πλευρά του έρκερ, ενδεχομένως να μην την ικανοποιούν. Ιδιαίτερα αν έχουμε αντί για Δ το δ. Αυτά για τους ακάλυπτους και βέβαια όχι για την κύρια όψη.

 

Άρα δεν είναι σωστό το "όχι ανοίγματα". Ανοίγματα όπως πρέπει για φυσικό φωτισμό και αν χρειάζεται να υπολογίζονται στο φυσικό φωτισμό ...

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το όχι το δκό μου πήγαινε στο οτι μπορεί να υπάρχει παράθυρο ή μπαλκονοπορτα στο έρκερ.

 

δεν νομίζω οτι το ανοιχτό ή το κλειστό του νοκ, αρθ.1 παρ. 29 έχιε να κανει αν υπάρχει παραθυρο ή μπαλκονοπορτα.

 

γιατί και για η/χ χρειαζόμαστε άνοιγμα για να είναι η/χ....

 

 

αλλά βέβαια κλασικά....άλλο ένα πράγμα οπου χρειάζεται ερμηνευτική εγκύκλιο....ΕΛΛΑΔΑΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

Καλά... τελείως κουλό!!! Αχιλλέα εάν έχεις κάποια εξέλιξη επί του θέματος, ενημέρωσέ μας...

 

Εάν δεν επιτρέπεται άνοιγμα στο έρκερ, τότε τι να το κάνω??? Ντουλάπα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.