Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

Κάνε τον έλεγχο βάσει της παρ 5 του άρθρου 16. Είσαι ΟΚ?

38. Κλειστός εξώστης ("έρκερ") είναι η κλειστή από όλες τις εξωτερικές πλευρές οριζόντια προεξοχή δαπέδου τμήματος ορόφου χώρου κύριας ή βοηθητικής χρήσης που προβάλλει πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου και εξέχει του περιγράμματος κάλυψης

Παρ 5 Άρθρο 16 ΝΟΚ

5. Κλειστοί εξώστες (έρκερ) κατασκευάζονται με τις παρακάτω προϋποθέσεις: 
α) Το άθροισμα των επιφανειών των ορθών προβολών σε κατακόρυφο επίπεδο των κλειστών εξωστών που κατασκευάζονται στις όψεις των κτιρίων δεν μπορεί να υπερβαίνει το 20% της αντιστοίχου επιφάνειας όψεως. 
β) Η μέγιστη προεξοχή να μην υπερβαίνει το 0,80 μ. 

και λοιπές προϋποθέσεις της σχετικής παραγράφου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτό που με προβληματίζει είναι το να εξέχει περα απο τις επιφάνειες των όψεων. (τα υπόλοιπα κριτήρια τα έχω ---- προεξοχή 40εκ , μήκος 2μ σε όψη 20μ--- ). Εξέχει της όψης αλλά από τη μια πλευρά . Αυτή  η πλάκα στον στατικο υπολογισμό λειτουργεί ως πρόβολος/εξώστης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατά την μία διεύθυνση, την κάθετη προς την επιμήκη πλευρά του κηρίου που είναι η μία όψη, καλύπτεις την προδιαγραφή μήκους προεξοχής. Κατά την άλλη διεύθυνση όμως, την παράλληλη προς την επιμήκη πλευρά του κτηρίου, που είναι η άλλη όψη του κτηρίου, δεν πληροίς το κριτήριο του μήκους προεξοχής. 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

κατάλαβα το σκεπτικό και προφανως  δεν γίνεται έτσι. Αρα θα σχεδιαστεί αλλιώς.

επίσης έρκερ σε ακάλυπτο (υποχρέωση ύψους  >3μ ) έχει απο κάτω τη ράμπα για το υπόγειο , θα πρέπει το ύψος να μετρηθεί από την θεωρητική στάθμη του ισογείου ή μπορεί να θεωρήσουμε ότι τα 3μ θα ξεκινάνε από το σημείο της ράμπας;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω να κάνω προσθήκη εξωτερικής κλίμακας κινδύνου σε κτίριο καταστημάτων. Το πρόβλημα είναι ότι το μόνο εφικτό σημείο τοποθέτησης της κλίμακας είναι μπροστά από έρκερ!  Πιστεύετε ότι εμπίπτει στην παρ. 5(ε) του άρθρου 16 του ΝΟΚ, ότι δεν επιτρέπεται η κατασκευή εξωστών μπροστά από έρκερ??? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/2/2019 at 4:43 ΜΜ, Pavlos33 said:

Κάνε τον έλεγχο βάσει της παρ 5 του άρθρου 16. Είσαι ΟΚ?

38. Κλειστός εξώστης ("έρκερ") είναι η κλειστή από όλες τις εξωτερικές πλευρές οριζόντια προεξοχή δαπέδου τμήματος ορόφου χώρου κύριας ή βοηθητικής χρήσης που προβάλλει πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου και εξέχει του περιγράμματος κάλυψης

Παρ 5 Άρθρο 16 ΝΟΚ

5. Κλειστοί εξώστες (έρκερ) κατασκευάζονται με τις παρακάτω προϋποθέσεις: 
α) Το άθροισμα των επιφανειών των ορθών προβολών σε κατακόρυφο επίπεδο των κλειστών εξωστών που κατασκευάζονται στις όψεις των κτιρίων δεν μπορεί να υπερβαίνει το 20% της αντιστοίχου επιφάνειας όψεως. 
β) Η μέγιστη προεξοχή να μην υπερβαίνει το 0,80 μ. 

και λοιπές προϋποθέσεις της σχετικής παραγράφου.

Εάν έχουμε ένα μεγάλο κτίριο όπου ας πούμε η νότια όψη αποτελείται από 3 όγκους.... οι οποίοι 2 μπροστινοί είναι πιο μπροστά σε απόσταση μεταξύ τους και ο 3ος ο μεγαλύτερος είναι 6-7m πιο πίσω... ο έλεγχος του 20% "της αντιστοίχου  επιφάνειας όψεως" γίνεται επί του συνόλου τον προβολών του πίσω και των μπροστινών όγκων ή κάθε όγκος θα πρέπει να υπολογιστέι ξεχωριστά; (ή οι μπροστινοί μαζί και ο πίσω χώρια;)

Βλ. Επισυναπτόμενη όψη:  Οι μπλέ όγκοι είναι πιο μπροστά.  Τα υπόλοιπα πιο πίσω σε διάφορα βάθη (7, 5, 8μ...) Τα κόκκινα έρκερ. (Παράθυρα που προβάλλουν της όψης)

erker.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, μία απορία περί έρκερ:

Αν σε οικόπεδο έχει χρησιμοποιηθεί το Αρ14 παρ.1 στ : τοποθέτηση του κτιρίου εντός Δ μέχρι την εξασφάλιση των 9 μέτρων, 

συμφωνα με την Τ.Ο. Αρ. 17, παρ. 4, μπορώ να βάλω έρκερ εντός Δ, αφού ήδη έχω μπει μέσα σε αυτό με το παραπάνω άρθρο. 

Αυτό που δεν καταλαβαινω είναι αν πρέπει το έρκερ να πληρεί το 1/4Δ, που φυσικά δεν το πληρεί,

αν το 1/4Δ μετράει από εκεί που φτάνει το κτίριο μου τελικά μετά τα 9 μέτρα,

ή αν δεν πρέπει να το πληρεί και ισχύει μόνο η απόσταση του 1 μέτρου από το όριο. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 19/10/2017 at 12:00 ΜΜ, giannis_eng said:

Καλημέρα

 

Αν σε καινούρια οικοδομή κάνω σε έναν όροφο έρκερ, η οροφή του έρκερ επιτρέπεται να είναι εξώστης για τον απο πάνω όροφο?

 

ναι μου απαντησαν στην πολεοδομια...

επισυναπτω το pdf και η περιπτωση που περιγραφεις ειναι στη τομη 1 οπου το ερκερ 0,80μ οπως φαινεται αποτελει για τον επανω οροφο εξωστη  επισης 0,80μ,

οταν λοιπον ρωτησα τη περιπτωση να θελω στον πανω οροφο εξωστη πχ 1,80μ και απο κατω να εχω παντα το ερκερ το ιδιο το 0,8μ η απαντηση ηταν πως θα πρεπει να κατασκευαστει ως φαινεται στην τομη 2....(αλλο το πλακακι οροφης ερκερ και αλλο το πλακακι του εξωστη ανωθεν..... και οχι το ενα συνεχεια του αλλου)

καποιο σχολιο παρακαλω?

Paper.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο άρθρο 16 του ΝΟΚ ο περιορισμός αναφέρει ότι

Δεν επιτρέπεται η κατασκευή ανοιχτών εξωστών σε προέκταση κλειστών εξωστών. Είναι δυνατή όμως η κατασκευή ανοικτών εξωστών δίπλα (σε επαφή ή σε απόσταση) από κλειστό εξώστη"

δηλαδή στο επίπεδο της πλάκας δαπέδου του α ορόφου, δεν επιτρέπεται να κατασκευαστεί ΕΡΚΕΡ και κατ επέκταση αυτού ανοικτός εξώστης. Δεν θεωρώ ότι ο περιορισμός αυτός σχετίζεται με την προέκταση της πλάκας οροφής του έρκερ, η οποία στη συνέχειά της θα αποτελεί πρόβολο.

Από πρακτική άποψη τώρα, αυτό το κενό που πρέπει να αφεθεί (όπως ισχυρίζεται η ΥΔΟΜ) πάνω από την πλάκα οροφής του έρκερ και την υπερκείμενη πλάκα προβόλου είναι βέβαιο ότι θα είναι αντιαισθητικό.

 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
15 ώρες πριν, Pavlos33 said:

......................

δηλαδή στο επίπεδο της πλάκας δαπέδου του α ορόφου, δεν επιτρέπεται να κατασκευαστεί ΕΡΚΕΡ και κατ επέκταση αυτού ανοικτός εξώστης. Δεν θεωρώ ότι ο περιορισμός αυτός σχετίζεται με την προέκταση της πλάκας οροφής του έρκερ, η οποία στη συνέχειά της θα αποτελεί πρόβολο.

.....................

 

 

συμφωνω...(στο δαπεδο του α οροφου βγαινεις σε εξωστη μεσω ερκερ οποτε οκ να το δεχτω αλλα στην οροφη του α οροφου εχεις σκετο καθαρο προβολο )

 

προφανως και ο ανθρωπος που ρωτησα μαλλον αδικαιολογητα  το εχει με το γραμμα του ορισμου που αναφερεις.... δλδ

''''Δεν επιτρέπεται η κατασκευή ανοιχτών εξωστών σε προέκταση κλειστών εξωστών.''''

και σου λεει ουτε στην οροφη ουτε στο δαπεδο του ερκερ δε θα προεκτεινεις προβολο ..

θα το ερευνησω και θα επανελθω.....

 

Edited by slygnos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.