Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

εξαρτημένο τοπογραφικό


Recommended Posts

Δηλαδή συνάδελφε anavatis το ζητούμενο της απορίας σου αν καταλαβαίνω σωστά, είναι πώς θα μπορέσεις να συντάξεις ένα εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα απουσία τοπογράφου ή έστω πολιτικού μηχανικού οι οποίοι έχουν το δικαίωμα σύνταξης, μέσω μιας ελευθερης υπηρεσίας της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ Α.Ε. έχοντας παράλληλα προφανή κενά στις γνώσεις σου πάνω στο αντικείμενο της τοπογραφίας γενικότερα. Εάν δεν αντιλήφθηκα σωστά, με συγχωρείς, εάν όμως είναι έτσι, λυπάμαι γιατι αφενός υποβαθμίζεις το αντικείμενο ενός κλάδου αφετέρου επιδεικνύεις αντισυναδελφική συμπεριφορά.

Edited by DIMITRIS80
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

καμμία σχέση.. δεν με ενδιαφέρει να συντάξω τέτοιου είδους τοπογραφικό...η απορία μου δημιουργήθηκε στα πλαίσια του εκτιμητικού έργου που με ενδιαφέρει παράλληλα με το πολεοδομικό-αρχιτεκτονικό, και με την ευκαιρία να μάθω κάτι παρπάνω... το αντικείμενο το έχει υποβαθμίσει πρώτα ο υπουργός μας. βάλτε τα με αυτόν. ίσα-ίσα εγώ το 'ανεβάζω' με το να επιστώ την προσοχή μου και να μαθαίνω περισσότερα και επιπλέον πέφτουν στα χέρια μου άπειρα τοπογραφικά που τα στέλνω πίσω στους πελάτες...δηλαδή δημιουργώ δουλειά και στους μηχανικούς τους με τα τοπογραφικά.... προσωπικά πάντως, δεν θα με ενοχλούσε να θέτει κάποιος μη αρχιτέκτονας ερωτήσεις περί αρχιτεκτονικής, όσο απλοικές και να 'ταν αυτές... θα το έβρισκα τιμητικό!...καθένας βέβαια μπορεί να εκτιμά τα πράγματα όπως θέλει, από τη δική του πλευρά και την ιδιότητά του.... δεν υπάρχει πρόβλημα. ευχαριστώ.

http://www.youtube.com/watch?v=hX8GmmfU3d0&feature=share

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Ο ανεκδιήγητος τύπος του βίντεο ελπίζω πως πλέον δεν θα μας απασχολήσει με δηλώσεις τέτοιου τύπου (χωρίς να είμαι βέβαιος πως δεν θα πάρει κάποιος άλλος τα ηνία αλλά αυτό θα το δούμε) και από την στιγμή που όπως εξηγείς στο μήνυμα σου, παρεξήγησα τις προθέσεις σου συνάδελφε, με συγχωρείς.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανεκδιήγητος τύπος του βίντεο ελπίζω πως πλέον δεν θα μας απασχολήσει με δηλώσεις τέτοιου τύπου (χωρίς να είμαι βέβαιος πως δεν θα πάρει κάποιος άλλος τα ηνία αλλά αυτό θα το δούμε) και από την στιγμή που όπως εξηγείς στο μήνυμα σου, παρεξήγησα τις προθέσεις σου συνάδελφε, με συγχωρείς.

Δημήτρη, αν με υπουργό Αγρονόμο Τοπογράφο Μηχανικό δούμε πάλι τέτοια φαινόμενα τότε τι να πω...είμαστε άξιοι της μοίρας μας και σαν κλάδος αλλά και σαν άνθρωποι..

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο και ο Κος. Σηφουνάκης συνάδελφος μηχανικός ήταν αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε απ'όσο είδαμε να πετάει διάφορα "μαργαριτάρια". Μπορεί να μην ήταν τοπογράφος, αλλά όφειλε να επιδεικνύει μια σοβαρότητα στα θέματα της αρμοδιότητας του, πόσο μάλλον στα τεχνικά θέματα. Δυστυχώς όπως φαίνεται τα τυπικά προσόντα δεν αποτελούν εγγύηση για τέτοιες θέσεις, απαιτείται μια σοβαρότητα και υπευθυνότητα που λίγοι επιδεικνύουν. Προς θεού, δεν έχω την παραμικρή άποψη για τον Κο Λιβιεράτο και εύχομαι να τα πάει όσο το δυνατόν καλύτερα στην θητεία του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλώς ΑΤΜ αλλά καθηγητής ανωτέρας Γεωδαισίας και Χαρτογραφίας ο Λιβιεράτος.

 

Αυτό που λες για συνάδελφο μηχανικό είναι λίγο αστείο γιατί όπως ξέρεις πολλοί συνάδελφοι έχουν αντίστοιχες γνώσεις και απόψεις για τον τομέα της επιστήμης μας. Άρα, μάλλον ο κανόνας είναι ο κάθε σιφουνάκης και όχι η εξαίρεση στην κατάσταση όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω στον κλάδο μας.

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

Ο Λιβιεράτος μας έκανε μάθημα, και εμένα και του kasvan. Ήταν αρκετά θεωρητικός και θα έλεγα "πορωμένος" με την ιστορία της επιστήμης του Τοπογράφου-Χαρτογράφου-Γεωδαίτη.

Παρ'όλα αυτά ο άνθρωπος έχει γράψει βιβλία Γεωδαισίας και γενικά έχει κάνει πολλά αν δείτε το βιογραφικό του.

Ελπίζω κι εγώ στα καλύτερα αν και απογοητεύτικα όταν έμαθα ότι ήταν επιλογή του ΠΑΣΟΚ.

Θα φανεί όμως το πράγμα.Πάντα ελπίζουμε στα καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που λέτε συνάδελφοι. Ούτε στην διαπίστωση σου περί πολλών "Σηφουνάκηδων" στον κλάδο μας διαφωνώ kasvan.

Απλά αυτό που διαπιστώνω είναι πως ένας άνθρωπος μπορεί να είναι πολύ καλός επιστήμονας/ακαδημαικός/επαγγελματίας ή οτιδήποτε άλλο αλλά στον στίβο της πολιτικής να αποδειχθεί ανεπαρκής. Και προφανώς με το παραπάνω δεν εννοώ ούτε πως ο Κος Σηφουνάκης είναι κάποιος διαπρεπής επιστήμονας :) ούτε πως ο Κος Λιβιεράτος δεν θα αποδειχθεί ένας καλός πολιτικός. Απλά λέω πως η πολιτική κατά τα φαινόμενα απαιτεί κάποιες μάλλον μη μετρήσιμες με τυπικά και ακαδημαικά προσόντα, αρετές.

Εν πάσει περιπτώσει, εύχομαι στον άνθρωπο τα καλύτερα στην θητεία του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι νέα μηχανικός και έχω την εξής απορία: όταν μου ζητούν τοπογραφικό εξαρτημένο σε εκτός σχεδίου περιοχή που έχει περάσει κτηματολόγιο και έχει οριστικοποιηθεί (πχ για χρηση στον 4014) θα πρέπει υποχρεωτικά να δείξω αυτό του κτηματολογίου με τις συντεταγμένες που έχει δώσει το κτηματολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Συντάσσεις νέο τοπογραφικό στο οποίο παραβάλλεις και το απόσπασμα κτηματολογίου και ελέγχεις εάν το νέο τοπογραφικό δεν διαφέρει σημαντικά από αυτά που έχει το κτηματολόγιο σύμφωνα με τους κανόνες και τις προϋποθέσεις που η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ Α.Ε. έχει θέσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.