Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ-ΜΕΕΠ στελέχωση


kitsos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την δουλειά που γίνεται εδώ! Να περάσω στο θέμα-πρόβλημα! Θα προσπαθήσω να εξηγήσω με όσο το δυνατόν λιγότερα λόγια μιας και όλοι θέλουμε να πάμε για μια βουτιά με αυτή τη ζέστη!!!

Είμαι απόφοιτος πολιτικών έργων υποδομής. Έχω πτυχίο Νομαρχιακό για συμμετοχή σε έργα. Τον Οκτώβριο θα μπορέσω να το αναβαθμίσω σε Α1. Διατηρώ ήδη ένα γραφείο σαν μηχανικός Τ.Ε. Το πρόβλημα λοιπόν βρίσκεται στο γεγονός οτι έχω στα χέρια μου δύο πτυχία ΜΕΚ Α1 (από φίλους που δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσουν)(ένα είναι πολιτικού μηχανικού και το άλλο μηχανολόγου) και μου έχουν δώσει το ελεύθερο να τα χρησιμοποιήσω ώστε να μπορέσω να πάρω κάποια έργα. Αλλά έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Θα πρέπει να συστήσω ατομική τεχνική εταιρεία και να στελεχώσω με αυτά τα πτυχία ωστε να βγάλω ΜΕΕΠ για την εταιρεία? Και αργότερα (Οκτώβριο) που θα αναβαθμιστεί και το προσωπικό μου Νομαρχιακό σε ΜΕΚ Α1 να μπεί και αυτό στη στελέχωση? Πως γίνεται ακριβώς και αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί όσο και αν το έψαξα δεν έβγαλα άκρη.

Ελπίζω να μπόρεσα να σας κατατοπήσω ώστε αν κάποιος γνωρίζει να βοηθήσει.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α ρε τέτοιους φίλους ψάχνω και εγω! Μπράβο σου.

 

Αρχικά, θα γραφτείς στο ΜΕΚ εσύ, αρα παίρνεις ΜΕΚ Α σε οδοποϊα-υδραυλικά.

Παίρνεις το ΜΕΚ του ΠΜ για όλα τα υπόλοιπα.

Παίρνεις και το ΜΕΚ του ΜΜ για τα Η/Μ.

 

Με όλα αυτά στελεχώνεις το ΜΕΕΠ σου Α1. Οπως είσαι,ατομική επιχείρηση, δε χρειάζεται τίποτε άλλο. Απλά ο ΠΜ και ο ΜΜ πρέπει να εγγραφούν και στο τπέδε και να έχεις διαρκώς τα δικαιολογητικά των μαζί σου στις δημοπρασίες. (εκτός αν πάρεις ενημερότητα πτυχίου, αλλα μη σου λέω βλακείες, δε το εψαξα καν και ποτέ δε διάβασα το κομμάτι αυτό των διακηρύξεων).

Link to comment
Share on other sites

Α ρε τέτοιους φίλους ψάχνω και εγω! Μπράβο σου.

 

Αρχικά, θα γραφτείς στο ΜΕΚ εσύ, αρα παίρνεις ΜΕΚ Α σε οδοποϊα-υδραυλικά.

Παίρνεις το ΜΕΚ του ΠΜ για όλα τα υπόλοιπα.

Παίρνεις και το ΜΕΚ του ΜΜ για τα Η/Μ.

 

Με όλα αυτά στελεχώνεις το ΜΕΕΠ σου Α1. Οπως είσαι,ατομική επιχείρηση, δε χρειάζεται τίποτε άλλο. Απλά ο ΠΜ και ο ΜΜ πρέπει να εγγραφούν και στο τπέδε και να έχεις διαρκώς τα δικαιολογητικά των μαζί σου στις δημοπρασίες. (εκτός αν πάρεις ενημερότητα πτυχίου, αλλα μη σου λέω βλακείες, δε το εψαξα καν και ποτέ δε διάβασα το κομμάτι αυτό των διακηρύξεων).

 

Καταρχάς καλησπέρα. Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Να ρωτήσω λοιπόν με τη σειρά μου. Για να γραφτώ στο ΜΕΚ θα πρέπει να περιμένω μέχρι Οκτώβριο.Σωστά? Γιατί προς το παρών το δικό μου πτυχίο είναι νομαρχιακό.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις εώς ότου κλείσεις 2ετία απο την λήψη του νομαρχιακού. Ορθότερα, 5ετία απο την ημερομηνία λήψης τυ πτυχίου σου.

 

Εάν έχεις απορίες για τη διαδικασία, υπάρχει ανάλογο τόπικ, όπου τα γράφει πεντακάθαρα. Καπου εχω αναρτήσει και όλα τα δικαιολογητικά με λεπτομέρειες.

 

Αν οι συνάδελφοι σου έχουν ήδη τα ΜΕΚ τους, θαρρώ πως βγάζεις το ΜΕΕΠ σου με όλα τα ΜΕΚ μέσα. Καλό θα είναι επίσης να καλέσεις στο Δ15 (οταν τους βρείς) και να πείς τι θες να κάνεις κτλ. Αυτό διότι το ΜΕΚ, ΜΕΕΠ βγαίνουν "μαζί" ας πούμε, για τη 1η φορά.

Και υπόψιν, κάνει κάνα 8μηνο να βγεί...

 

Επίσης μέχρι να βγεί, θα έχεις το νομαρχιακό, το οποίο κανονικά πρέπει να ακυρώσεις με την εκδοση του ΜΕΕΠ σου.

 

Υ.Γ. συμπλήρωσε και την ειδικότητα σου στο προφιλ :)

Edited by Kane
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις εώς ότου κλείσεις 2ετία απο την λήψη του νομαρχιακού. Ορθότερα, 5ετία απο την ημερομηνία λήψης τυ πτυχίου σου.

 

Εάν έχεις απορίες για τη διαδικασία, υπάρχει ανάλογο τόπικ, όπου τα γράφει πεντακάθαρα. Καπου εχω αναρτήσει και όλα τα δικαιολογητικά με λεπτομέρειες.

 

Αν οι συνάδελφοι σου έχουν ήδη τα ΜΕΚ τους, θαρρώ πως βγάζεις το ΜΕΕΠ σου με όλα τα ΜΕΚ μέσα. Καλό θα είναι επίσης να καλέσεις στο Δ15 (οταν τους βρείς) και να πείς τι θες να κάνεις κτλ. Αυτό διότι το ΜΕΚ, ΜΕΕΠ βγαίνουν "μαζί" ας πούμε, για τη 1η φορά.

Και υπόψιν, κάνει κάνα 8μηνο να βγεί...

 

Επίσης μέχρι να βγεί, θα έχεις το νομαρχιακό, το οποίο κανονικά πρέπει να ακυρώσεις με την εκδοση του ΜΕΕΠ σου.

 

Υ.Γ. συμπλήρωσε και την ειδικότητα σου στο προφιλ :)

 

Και πάλι σ'ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Περι 5ετίας από την λήψη του πτυχίου μου για να το κάνω Α1 το γνωρίζω. Απλά δεν ήξερα τι ακριβώς παίζει από τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσω άλλα πτυχία. Η απορία μου ήταν μήπως έπρεπε να συστήσω κάποια τεχνική εταιρεία ,πέρα από την ατομική επιχείρηση που έχω ήδη, η οποία θα στελεχώνονταν με τα δύο ΜΕΚ που ανεφερα πιο πάνω. Το ΜΕΚ του ΠΜ το έχω ήδη στα χέρια μου ενώ του ΜΜ έχουν κατατεθεί τα χαρτιά για να βγεί.Δεν έχω θέμα ώς προς τα δικαιολογητικά αλλά στη μορφή που θα έχω σαν επιχειρηση. Δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις τι σου λέω. Με λίγα λόγια κρατάω την ατομική σαν μηχανικός ΤΕ και κάνω μια εταιρεία που να δηλώσω τα δύο ΜΕΚ ωστε να βγάλω ΜΕΕΠ? Ή το κάνω όλο αυτό με την ατομική? Και αν γίνεται με την ατομική η απορία μου είναι το πως.

 

Υ.Γ. δεν ξέρω καν αν μπορώ να σου μεταφέρω σωστά τις απορίες μου ωστε να καταλαβεις.

 

Σ'ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Οι περιπτώσεις είναι δύο:

 

α.Σύσταση εταιρείας με εταίρους εσένα και τους άλλους δύο που έχουν ΜΕΚ. Τα ποσοστά που θα έχει ο καθένας είναι θέμα συζήτησης/διαπραγμάτευσης.

 

β.Στελέχωση της ατομικής σου επιχείρησης όπου όμως απαιτείται από το νόμο αρκετά υψηλή αμοιβή για το κάθε πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, για ανέλυσε λίγο το β. σε παρακαλω.

 

Που αναφέρεται πως υπάρχουν προβλεπόμενες αμοιβές νομικά κατοχυρωμένες; Το ψάχνω κι εγώ, για να είμαι καλυμμένος, μιας και θέλω ΜΕΚ Α ΟΙΚ.

 

Συνήθως στην αγορά εργασίες, για τα ΜΕΚ συναδέλφων, το πολύ πολύ να πληρώνει ο κάτοχος ΜΕΕΠ, το τπέδε τους και κάποιο ποσοστό απ'το ΤΣΜΕΔΕ (κι αυτό για τα μεγάλα ΜΕΚ). Τουλάχιστο αυτό γνώριζα μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω επί Σουφλιά θεσμοθετήθηκε ελάχιστη αμοιβή στελέχους σε εργοληπτική επιχείρηση

(αν θυμάμαι καλά για ΜΕΚ Γ περίπου 18000Ε/έτος).

Link to comment
Share on other sites

Στο Δ15 θα γνωρίζουν φαντάζομαι ; Διότι με συναδέλφους που μίλησα, δε μου ανέφεραν κάτι τέτοιο (βέβαια ΜΕΚ Α αμφότεροι...)

 

ΜΕΚ Γ,Δ είναι οντως μεγάλα και σίγουρα όχι δωρεάν...

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στο τυπικό της στελέχωσης επιχείρησης.

 

Στην πράξη η αμοιβή στελέχους προκύπτει από διαπραγμάτευση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.