Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΚ-ΜΕΕΠ στελέχωση


kitsos

Recommended Posts

Δες εδω: http://www.ypexd15.gr/Default.aspx?tabid=71

 

2 ΜΕΚ Α κανουν Α2. Αν σε καποια δεν εχεις 2 ΜΕΚ Α τότε παίρνεις Α1.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτό που λεει ο ge_liakos ειναι διαφορετικο απο αυτο που εχει αναφερθει σε προηγουμενες αναρτησεις.

Και εγω ηξερα οτι ισχυει αυτο που λεει ο ge_liakos.

 

 

εταιρεια ΠΜ με Μηχανικο Εργων Υποδομης

το ΜΕΕΠ της εταιρειας:

1 ΜΕΚ Α σε ΟΙΚ -> Α1

2 ΜΕΚ Α σε ΟΔΟ -> Α2

2 ΜΕΚ Α σε ΥΔΡ -> Α2

2 ΜΕΚ Α σε ΛΙΜ -> Α2

1 ΜΕΚ Α σε Β-Ε -> Α1

 

 

εταιρεια ΠΜ με ΑΜ

το ΜΕΕΠ της εταιρειας:

2 ΜΕΚ Α σε ΟΙΚ -> Α2

1 ΜΕΚ Α σε ΟΔΟ -> Α1

1 ΜΕΚ Α σε ΥΔΡ -> Α1

1 ΜΕΚ Α σε ΛΙΜ -> Α1

1 ΜΕΚ Α σε Β-Ε -> Α1

1 ΜΕΚ Α σε Εργα Πρασινου -> Α1

 

 

εταιρεια ΠΜ με ΑΜ και με Μηχανικο Εργων Υποδομης

το ΜΕΕΠ της εταιρειας:

3 ΜΕΚ Α σε ΟΙΚ -> Α2

2 ΜΕΚ Α σε ΟΔΟ -> Α2

2 ΜΕΚ Α σε ΥΔΡ -> Α2

2 ΜΕΚ Α σε ΛΙΜ -> Α2

1 ΜΕΚ Α σε Β-Ε -> Α1

1 ΜΕΚ Α σε Εργα Πρασινου -> Α1

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να κάνω στελέχωση με επιπλέον πτυχία στην εταιρεια μου αλλά δεν θέλω να γίνουν εταιροι, ξέρει κανείς ακριβώς την διαδικασία με σύμβαση;

Και που υπάρχει αυτό το διαβόητο ποσό αμοιβής ανα τάξη ΜΕΚ; Έχω ψάξει παντού αλλα δεν έχω βρει κάτι.

Edited by ge_liakos
Link to comment
Share on other sites

Αρα παύλε αυτό που λέω εγω δεν ισχύει για εταιρίες, παρα μόνο για ατομική στελεχωμένη. Ωραία, λυθηκε αυτό.

 

Αυτό ge_liakos το διαβόητο ποσό το ψάχνουμε όλοι και κανείς δε το βρίσκει. Ολοι λένε οτι υπάρχει αλλά πουθενα δε το βλέπουμε γραμμένο. Αν το βρείς εσύ, κάνε ενα κοπο να το ποστάρεις.

Link to comment
Share on other sites

κι όμως ισχύει αλλά δεν ξέρω πω ακριβώς γίνεται

το έχει ένας που είναι μηχανολόγος και έβαλε στην ατομική του στελέχωση κάποιον που είχε ΜΕΚ από ΟΙΚ ,ΥΔΡ , κτλ

ρωτά στο υπεχωδε πως γίνεται

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Αρα παύλε αυτό που λέω εγω δεν ισχύει για εταιρίες, παρα μόνο για ατομική στελεχωμένη. Ωραία, λυθηκε αυτό.

 

Δεν βλέπω τι αλλάζει στην περίπτωση συστασης εταιρειας απο δυο μηχανικους ΜΕΚ, με την περιπτωση που καποιος μηχανικος ΜΕΚ βαζει στην ατομικη του επιχειρηση καποιο αλλο ΜΕΚ.

Και στις δυο περιπτωσεις (εταιρεια ή ατομικο) το ΜΕΕΠ θα γινει Α2 σε οσες κατηγοριες υπαρχουν 2 ΜΕΚ και θα γινει Α1 σε οσες κατηγοριες υπαρχει 1 ΜΕΚ.

 

Τι σημαινει αυτο που αναφερθηκε οτι το Α2 σε μια κατηγορια, συμπαρασυρει και τις αλλες κατηγοριες σε Α2.

Καποιο παραδειγμα?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η έννοια συμπαρασύρει είναι όλα δεδομένα

Α1+Α1=Α2

Α2+Α2=1

Α1+Α1+Α1=Α2

αν ο ένας δεν έχει μια κατηγορία αλλά την έχει ο άλλος πάει στην κατηγορία που έχει το ΜΕΚ δεν ανεβαίνει κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, εμένα συνάδελφος μου είπε το εξής.

 

Για ατομική στελεχωμένη ομιλώ, παράδειγμα την δική μου. Εφόσον είμαι Α2, ΟΔΟ ΥΔΡ ΛΙΜ σαν τειτζης, και στελεχώσω το ΜΕΕΠ μου με ενα ΜΕΚ Α ενός ΠΜ, τότε το ΜΕΕΠ μου δε θα γίνει Α1 σε ΟΙΚ ΒΙΠΕ ΕΝ και Α2 σε ΟΔΟ ΥΔΡ ΛΙΜ, αλλά Α2 σε όλα.

Εξού και το συμπαρασύρει. Τώρα, εάν μου τα έχει πεί λάθος, πάσο. Στο Δ15 δεν εχω κανει κάποια σχετική ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, εμένα συνάδελφος μου είπε το εξής.

 

Για ατομική στελεχωμένη ομιλώ, παράδειγμα την δική μου. Εφόσον είμαι Α2, ΟΔΟ ΥΔΡ ΛΙΜ σαν τειτζης, και στελεχώσω το ΜΕΕΠ μου με ενα ΜΕΚ Α ενός ΠΜ, τότε το ΜΕΕΠ μου δε θα γίνει Α1 σε ΟΙΚ ΒΙΠΕ ΕΝ και Α2 σε ΟΔΟ ΥΔΡ ΛΙΜ, αλλά Α2 σε όλα.

Εξού και το συμπαρασύρει. Τώρα, εάν μου τα έχει πεί λάθος, πάσο. Στο Δ15 δεν εχω κανει κάποια σχετική ερώτηση.

 

εαν ισχυει αυτο, τοτε η ατομικη στελεχωση ειναι καλυτερη απο την στελεχωση εταιρειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.