Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ-ΜΕΕΠ στελέχωση


kitsos

Recommended Posts

1. Τεχνικά Δελτία από Δ15. Πίν.2 ''Υφιστάμενη Κατάταξη των στελεχών ΜΕΚ και αιτούμενη τάξη κατάταξης της επιχ. Μ.Ε.ΕΠ.''

ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ (3) : Στις βαθμίδες ΜΕΚ, στην κατηγορία έργων ΄΄ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ'' μπορεί να εγγραφεί & βαθμίδα ΜΕΚ για τα Υδραυλικά Υπό Πίεση. καθόσον υπολογίζονται στην κάλυψη των ελαχίστων ορίων στελέχωσης.

 

 

 

Συνάδελφοι ξέρω πως αθροιζονται τα ΜΕΚ και βγαίνει το ΜΕΕΠ.

Είχα διαβάσει το παραπάνω στην αίτηση για εγγραφή στα ΜΕΕΠ και για αυτό ρωτάω.

 

Εγω σαν Paul Mix εχω ΜΕΚ Α στα ΥΔΡ. Βρίσκω κάποιον Ηλεκτρολογο Μηχανικο ο οποίος εχει ΜΕΚ Α στα Υδραυλικα Υπο Πιεση για να στελεχωσει το ΜΕΕΠ μου

το δικο μου ΜΕΚ Α στα ΥΔΡ και το δικο του ΜΕΚ Α στα Υδραυλικα Υπο Πιεση θα μου δωσει ΜΕΕΠ Α2 στα ΥΔΡ ?

 

διαβαζοντας την παραπανω υποσημειωση, αυτο το συμπερασμα βγαζω.

Οτι ΥΔΡ = Υδραυλικα υπο Πιεση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι ξέρω πως αθροιζονται τα ΜΕΚ και βγαίνει το ΜΕΕΠ.

Είχα διαβάσει το παραπάνω στην αίτηση για εγγραφή στα ΜΕΕΠ και για αυτό ρωτάω.

 

Εγω σαν Paul Mix εχω ΜΕΚ Α στα ΥΔΡ. Βρίσκω κάποιον Ηλεκτρολογο Μηχανικο ο οποίος εχει ΜΕΚ Α στα Υδραυλικα Υπο Πιεση για να στελεχωσει το ΜΕΕΠ μου

το δικο μου ΜΕΚ Α στα ΥΔΡ και το δικο του ΜΕΚ Α στα Υδραυλικα Υπο Πιεση θα μου δωσει ΜΕΕΠ Α2 στα ΥΔΡ ?

 

διαβαζοντας την παραπανω υποσημειωση, αυτο το συμπερασμα βγαζω.

Οτι ΥΔΡ = Υδραυλικα υπο Πιεση

Ναί. ΥΔΡ Α2.

Edited by αστέριος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Το ΜΕΚ υδραυλικων υπο πιεση βγηκε για να μπορουν και οι Η/Μ και Ναυπηγοι Μηχανολογοι να πηγαινουν σε δημοπρασιες οπου υπαρχουν εργασιες υδραυλικων υπο πιεση (ετσι η διακηρυξη θα ζητα ΜΕΕΠ Υδραυλικων και-ή  ΜΕΕΠ Η/Μ που για να μπορει να συμμετασχει θα πρεπει να εχει  κατηγορια Υδραυλικων υπο πιεση στο ΜΕΚ του)

 

 

 

 

 

Για μια στιγμη. Οταν η Διακηρυξη ζητάει ΜΕΕΠ ΥΔΡ ή Η/Μ, για να συμμετασχει ενας Η/Μ θα πρεπει να εχει οπωσδηποτε Υδραυλικα υπο πιεση στο ΜΕΚ ??

 

Ξερω περιπτωσεις οπου καποιοι με ΜΕΕΠ Η/Μ πηραν εργο που ζητουσε ΥΔΡ ή Η/Μ χωρις ομως να εχουν Υδραυλικα Υπο πιεση στο ΜΕΚ τους

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Oταν η διακήρυξη ζητά ΜΕΕΠ ΥΔΡ ή Η/Μ , συμμετέχει ένας Η/Μ με το ΜΕΕΠ Η/Μ του και όχι με το υδραυλικά υπο πίεση μεκ τους.

 

Μονος σου λές ΜΕΕΠ "ΥΔΡ" ή "Η/Μ"...

Link to comment
Share on other sites

Oταν η διακήρυξη ζητά ΜΕΕΠ ΥΔΡ ή Η/Μ , συμμετέχει ένας Η/Μ με το ΜΕΕΠ Η/Μ του και όχι με το υδραυλικά υπο πίεση μεκ τους.

 

Μονος σου λές ΜΕΕΠ "ΥΔΡ" ή "Η/Μ"...

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Το ΜΕΚ υδραυλικων υπο πιεση βγηκε για να μπορουν και οι Η/Μ και Ναυπηγοι Μηχανολογοι να πηγαινουν σε δημοπρασιες οπου υπαρχουν εργασιες υδραυλικων υπο πιεση (ετσι η διακηρυξη θα ζητα ΜΕΕΠ Υδραυλικων και-ή  ΜΕΕΠ Η/Μ που για να μπορει να συμμετασχει θα πρεπει να εχει  κατηγορια Υδραυλικων υπο πιεση στο ΜΕΚ του)

 

 

Οπως τα γράφει ο συνάδελφος KF, καταλαβαίνω ότι για να κατεβει ενας Η/Μ σε εργο που απαιτει ΥΔΡ ή Η/Μ απαραίτητη προυποθεση ειναι να εχει στο ΜΕΚ του Υδραυλικα Υπο Πιεση

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα γράφει ο συνάδελφος KF, καταλαβαίνω ότι για να κατεβει ενας Η/Μ σε εργο που απαιτει ΥΔΡ ή Η/Μ απαραίτητη προυποθεση ειναι να εχει στο ΜΕΚ του Υδραυλικα Υπο Πιεση

Εστω ένα Μηχανολόγος από ΑΕΙ.

Εγγράφεται στο Μ.Ε.Κ. στις κατηγορίες: ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ

                                                              ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΑ - ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ

                                                              ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ υπό Πίεση

 

Ομως ''παίρνει'' Μ.Ε.ΕΠ. στις κατηγορίες: ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ

                                                                 ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΑ - ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ

 

Σε αυτές τις 2 κατηγορίες έργων κατεβαίνει σε δημοπρασία.

 

- Η εγγραφή στο Μ.ΕΚ. στην κατηγορία ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ υπό Πίεση γίνεται για την περίπτωση στελέχωσης σε Εργοληπτικό Πτυχίο (Μ.Ε.ΕΠ.) όπου υπάρχει & άλλο Μ.ΕΚ. ΥΔΡ (ίδιας τάξης εννοείται).

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν στον Π/Υ ενός έργου υπάρχουν αγωγοί υπό πίεση, τότε από την διακήρυξη καλούνται Μ.Ε.ΕΠ.ΥΔΡ ή Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

Εστω ένα Μηχανολόγος από ΑΕΙ.

Εγγράφεται στο Μ.Ε.Κ. στις κατηγορίες: ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ

                                                              ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΑ - ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ

                                                              ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ υπό Πίεση

 

Ομως ''παίρνει'' Μ.Ε.ΕΠ. στις κατηγορίες: ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ

                                                                 ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΑ - ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ

 

Σε αυτές τις 2 κατηγορίες έργων κατεβαίνει σε δημοπρασία.

 

- Η εγγραφή στο Μ.ΕΚ. στην κατηγορία ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ υπό Πίεση γίνεται για την περίπτωση στελέχωσης σε Εργοληπτικό Πτυχίο (Μ.Ε.ΕΠ.) όπου υπάρχει & άλλο Μ.ΕΚ. ΥΔΡ (ίδιας τάξης εννοείται).

 

Οποτε εαν ενας Μηχανολογος απο ΤΕΙ γραφτει στα ΜΕΚ μόνο στην κατηγορία ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ

τοτε "παιρνει" ΜΕΕΠ για ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ

και μπορεί να κατεβει σε δημοπρασία όπου ζητείται ΥΔΡ ή Η/Μ

 

όπως το εγραφε παντως ο συναδελφος KF εβγαζα αλλο συμπερασμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.