Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ-ΜΕΕΠ στελέχωση


kitsos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με τους Μηχανολόγους και την κατηγορία Υδραυλικά υπο πίεση.

 

Εστω ενας συνάδελφος Μηχανολόγος εχει γραφτεί στα ΜΕΚ στις κατηγορίες Η/Μ και Υδραυλικά υπο πίεση.

Στο ΜΕΕΠ όμως εχει μόνο Η/Μ.

 

Τι κατηγορια εργων πρεπει να παρει για να μπορεσει να αναβαθμισει το ΜΕΚ στα Υδραυλικα υπο πίεση?

Link to comment
Share on other sites

Εργα που να έχουν συστήματα πυρόσβεσης, εγκαταστάσεις αντλιών, εγκαταστάσεις φυσικού αερίου.

Βέβαια ρίξε και μια ματία στο συνημμένο ......

 
Link to comment
Share on other sites

Απόφαση Υπουργού ΥΠΟΜΕΔΙ για παράταση, κατά 90 ημέρες, των βεβαιώσεων Μ.Ε.ΕΠ. από την λήξη τους

ΒΙΚΘ1-Φ1Ζ-signed.pdf

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Εαν στελεχωσω στο ΜΕΕΠ μου εναν μηχανικο του παλαιου ασφαλιστικου προ '93, αλλαζει κατι στην ασφαλιση του στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

http://www.tsmede.gr/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%8E%CE%BD/tabid/301/Default.aspx

 

 

ΕΤΕΡΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ

 

 

Το Δ.Σ. του ΕΤΑΑ στην υπ’ αριθ. 37 συνεδρίασή του, στις 9/7/2009 αποφάσισε ότι οι μηχανικοί παλαιού ασφαλιστικού που παρέχουν εξαρτημένη εργασία (μισθωτοί) υπό άλλη ιδιότητα (ετεροαπασχολούμενοι) θα πρέπει να καταβάλλουν εισφορές ελευθέρου επαγγελματία από 1/1/2007, προσκομίζοντας βεβαίωση του εργοδότη, ότι παρέχουν μισθωτή εργασία υπό άλλη ιδιότητα, για τη οποία οι εργοδότες τους ασφαλίζουν σε άλλο φορέα κοινωνικής ασφάλισης, καταβάλλοντας συγχρόνως και τις σχετικές εισφορές.

 

Ο εργοδότης πρέπει να ενημερώσει όλους τους ετεροαπασχολούμενους μηχανικούς να επισκεφθούν το Ταμείο, προκειμένου να ελέγξουν και να διαγραφούν από τους κλάδους του ΕΤΑΑ για τους οποίους είναι ασφαλισμένοι σε άλλους φορείς κοινωνικής ασφάλισης, προσκομίζοντας μαζί με τη βεβαίωση του εργοδότη και βεβαίωση του αντίστοιχου φορέα κοινωνικής ασφάλισης.

 

Εχει το δικό του τεχνικό γραφείο και εργαζεται ως ελευθερος επαγγελματιας.

Εαν στελεχωσει το ΜΕΕΠ μου, θα πρεπει να γινουν καποιες ενεργειες για να ενημερωθει το ΤΣΜΕΔΕ σχετικα με τη στελεχωση και να αλλαξει τις εισφορες του?

Link to comment
Share on other sites

Εαν στελεχωσω στο ΜΕΕΠ μου εναν μηχανικο του παλαιου ασφαλιστικου προ '93, αλλαζει κατι στην ασφαλιση του στο ΤΣΜΕΔΕ?

Εχει το δικό του τεχνικό γραφείο και εργαζεται ως ελευθερος επαγγελματιας.

Εαν στελεχωσει το ΜΕΕΠ μου, θα πρεπει να γινουν καποιες ενεργειες για να ενημερωθει το ΤΣΜΕΔΕ σχετικα με τη στελεχωση και να αλλαξει τις εισφορες του?

Αν παραμείνει ελ. επαγγελματίας, θα το στελεχώσει προφανώς με ''Σύμβαση Ανεξαρτήτων Υπηρεσιών''. Απ'' όσο γνωρίζω δεν αλλάζει κάτι στο ΤΣΜΕΔΕ. Εξακολουθεί και είναι ο ίδιος υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Αν παραμείνει ελ. επαγγελματίας, θα το στελεχώσει προφανώς με ''Σύμβαση Ανεξαρτήτων Υπηρεσιών''. Απ'' όσο γνωρίζω δεν αλλάζει κάτι στο ΤΣΜΕΔΕ. Εξακολουθεί και είναι ο ίδιος υπόχρεος.

 

το σημαντικό είναι ότι δεν επιβαρύνεται με κάτι επιπλέον?

 

από την δική μου μεριά όπου τον "προσλαμβάνω" για να στελεχώσει το ΜΕΕΠ μου,

έχω κάποια υποχρεώση, πρέπει να κάνω κάποιες ενέργειες για να ενημέρωσω το ΤΣΜΕΔΕ ή κάποιον άλλον φορεα ότι απασχολώ κάποιον μηχανικό στην επιχειρηση μου αφου στελεχώνει το ΜΕΕΠ μου?

Link to comment
Share on other sites

το σημαντικό είναι ότι δεν επιβαρύνεται με κάτι επιπλέον?

 

από την δική μου μεριά όπου τον "προσλαμβάνω" για να στελεχώσει το ΜΕΕΠ μου,

έχω κάποια υποχρεώση, πρέπει να κάνω κάποιες ενέργειες για να ενημέρωσω το ΤΣΜΕΔΕ ή κάποιον άλλον φορεα ότι απασχολώ κάποιον μηχανικό στην επιχειρηση μου αφου στελεχώνει το ΜΕΕΠ μου?

Δεν τον προσλαμβάνεις, αφού παραμένει ελ. επαγγελματίας.

Οταν πάρεις το νέο Μ.Ε.ΕΠ. (με την στελέχωση του συναδέλφου), ενημερώνεις ΤΠΕΔΕ (οι μετά ''93 μπορούν να διαγραφούν), Σύνδεσμο Εργοληπτών (μπορείς και να μην είσαι εγγεγραμμένος), Τ.Ε.Ε. (πληρώνονται εισφορές ως εργολήπτης). Από τους παραπάνω φορείς παίρνεις βεβαιώσεις μη οφειλής (εκτός αν διαγραφείς από όπου επιτρέπεται).

Για το ΤΣΜΕΔΕ, επειδή συνέχεια γίνονται αλλαγές στο ασφαλιστικό, ίσως καλύτερα να τους ρωτήσεις. Από το ΤΣΜΕΔΕ απαιτούνται οι Ασφαλιστικές σας Ενημερότητες και Βεβαίωση ότι δεν απασχολείς ''Μισθωτό Μηχ/κό''.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον προσλαμβάνεις, αφού παραμένει ελ. επαγγελματίας.

Οταν πάρεις το νέο Μ.Ε.ΕΠ. (με την στελέχωση του συναδέλφου), ενημερώνεις ΤΠΕΔΕ (οι μετά ''93 μπορούν να διαγραφούν), Σύνδεσμο Εργοληπτών (μπορείς και να μην είσαι εγγεγραμμένος), Τ.Ε.Ε. (πληρώνονται εισφορές ως εργολήπτης). Από τους παραπάνω φορείς παίρνεις βεβαιώσεις μη οφειλής (εκτός αν διαγραφείς από όπου επιτρέπεται).

Για το ΤΣΜΕΔΕ, επειδή συνέχεια γίνονται αλλαγές στο ασφαλιστικό, ίσως καλύτερα να τους ρωτήσεις. Από το ΤΣΜΕΔΕ απαιτούνται οι Ασφαλιστικές σας Ενημερότητες και Βεβαίωση ότι δεν απασχολείς ''Μισθωτό Μηχ/κό''.

 

ΤΠΕΔΕ : Εγω ειμαι μετα του 93 και εχω ηδη διαγραφει. Εαν βαλω στο ΜΕΕΠ καποιον πριν του 93 θα παιρνω βεβαιωση ΤΠΕΔΕ μονο για τον μηχανικο που ειναι προ του '93 καθως και για την επιχειρηση αφου στελεχωνεται απο μηχανικο προ του 93

επισης η Βεβαιωση οτι δεν απασχολω "Μισθωτο Μηχ/κο"  αφορα τον Μηχανικο που με στελεχωνει?

ή αφου ο μηχανικος που με στελεχωνει παραμενει ελευθερος επαγγελματιας, τοτε ΔΕΝ θεωρειται ως "Μισθωτος Μηχ/κος" τον οποιο και απασχολω ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.