Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ-ΜΕΕΠ στελέχωση


kitsos

Recommended Posts

oταν ενα ΜΕΕΠ στελεχωνεται απο δυο ή περισσοτερα ΜΕΚ, μπορώ να επιλέξω ποση εμπειρια θα πιστωθει σε καθε ΜΕΚ απο ενα εργο?

μπορω πχ να πιστωσω ολη την εμπειρια στο ενα ΜΕΚ και στο αλλο ΜΕΚ να μην πιστωσω καθολου εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομιζω πως το ορθό είναι να ισομοιραστεί, αν πρόκειται για ΜΕΚ ίδιων κατηγοριών.

 

Δηλαδή αν πχ είναι ένα εργο 100.000 ΟΔΟ και έχεις 2 ΜΕΚ ΟΔΟ στο ΜΕΕΠ, πηγαίνει απο 50.000

 

Μπακάλικα σκεπτόμενος, έτσι;

 

Μήπως έτυχε να μάθεις αν δέχονται στο Δ15 συμβάσεις με μικρότερα ποσά απ'αυτό το χαωτικό 7700 που ζητάνε;

Link to comment
Share on other sites

οχι ακόμα, αλλα θα ρωτήσω συντομα.

 

 

Αλλα για ποιό λόγο να πρέπει ντε και καλα να ισομοιράσεις το ποσό της εμπειριας?

μπορει στο ενα εργο να παρειχε περισσοτερες υπηρεσιες μηχανικου το ενα στελεχος απο το αλλο

Link to comment
Share on other sites

Σου λέω τι μου φαίνεται λογικό...Δεν λέω πως είναι και σωστό.

 

Απ'τη στιγμή όμως που "θεωρητικά" τα ΑΒ τα συντάσσει η υπηρεσία, πρέπει μάλλον να μάθουμε το δικό τους σκεπτικό.

Link to comment
Share on other sites

όπως είπες ομως η Υπηρεσια τα συντασσει "θεωρητικα". Σιγα μην καθονται να ψαξουν την στελεχωση που εχει καθε ΜΕΕΠ, αυτοι και ετοιμα χαρτια να βρουν, βαριουνται να τα υπογραψουν

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα δύο πτυχία ΜΕΚ στελεχωνουν το ΜΕΕΠ σου μπορεις να γράψεις την εμπειρία όπως θέλεις. Εγώ το εχω κάνει παρα πολλές φορές και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

Αν για παράδειγμα πήρες έργο 300.000, μπορείς να γράψεις στο ένα ΜΕΚ 300.000 και στο άλλο τίποτα. Το πόσο δούλεψε το κάθε ΜΕΚ στο έργο δε μπορεί κανείς να το πιστοποιήσει έτσι κι αλλιώς. Το έργο το παίρνεις στο ΜΕΕΠ σου και την εμπείρία την γράφεις στο ΜΕΚ που έχει ανάγκη την αναβάθμιση.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

To συμφωνητικό που υπογράφουμε για την στελεχωση ΜΕΕΠ εχει ως ελαχιστη χρονικη διαρκεια μονο 1 ετος?

 

Μπορούμε να υπογραψουμε συμφωνητικο για στελεχωση με ελαχιστη χρονικη διαρκεια τα 3 ετη ?

Link to comment
Share on other sites

... χρόνια πολλά κι από μένα καθότι σήμερα επέστρεψα... 

Παναγιώτη και αορίστου μπορείς ... ότι θές ...

πχ:

"Η διάρκεια της παρούσης συμβάσεως ορίζεται αορίστου χρόνου, αρχομένης από την .../.../20..., και σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να λήξει χωρίς τις προϋποθέσεις που προβλέπει η εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία για τις Εργοληπτικές Επιχειρήσεις κατασκευής Δημοσίων Έργων.
.....
.....
....
Η σύμβαση αυτή μπορεί να λυθεί εγγράφως πριν από τη λήξη της υπό τις προϋποθέσεις που προβλέπει η παράγραφος 7 του άρθρου 7 του Π.Δ. 472/1985, όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 2 του Π.Δ. 368/1994, όπως αυτό τροποποιήθηκε με το Ν. 2940/2001."
Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση συνάδελφε.

 

Εχω βρεί συνάδελφο αρχιτέκτων, ο οποίος είναι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ αλλα΄δεν ασκεί το επάγγελμα. (μη με ρωτάτε που βρίσκει χρήματα και πληρώνει τσμέδε και πως επιζεί κτλ).

 

Ερωτώ λοιπόν. Μπορεί να βγάλει ΜΕΚ (ΧΩΡΙΣ να κάνει έναρξη); μπορώ να το εντάξω στο ΜΕΕΠ μου;

 

Υποτίθεται πως θα τον πληρώνω σύμφωνα με τα προβλεπόμενα. Αλλά δεν θέλει να κάνει έναρξη. Μπορούμε να καταθέσουμε συμφωνητικό για τα όσα χρήματα απαιτούνται κι εγώ να του δίνω ότι συμφωνήσουμε; χωρίς τιμολόγια χωρίς τίποτα;

 

Υπάρχει περίπτωση να ζητηθούν απο κάπου τιμολόγια παροχής;

Link to comment
Share on other sites

εννοείς εναρξη στην εφορία?
Το συμφωνητικο που θα υπογραψετε, θα το θεωρησετε στην Εφορια.
Οποτε θα πρεπει να κοψει Τιμολογιο για την παροχη υπηρεσιων συμφωνα με το ποσο που θα εχετε υπογραψει και να φοροληθει για αυτο το ποσο.

Τα τιμολογια παροχης υπηρεσιων λογικα θα τα ζητησει η Εφορια για να τον φορολογησει. Μην ξεχνας οτι αυτο το συμφωνητικο θα ειναι θεωρημενο απο την Εφορια.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.