Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ-ΜΕΕΠ στελέχωση


kitsos

Recommended Posts

Η εταιρεία όταν πάει να πάρει βεβαίωση για τα στελέχη μπορεί να εκδώσει μία βεβαίωση που να φαίνονται όλα τα στελέχη που έχουν υποχρέωση ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ (και είναι εντάξει με τις εισφορές τους) σε μία βεβαίωση (ένα χαρτί) δείχνοντας το ΜΕΕΠ και έχοντας μαζί και τους α.μ. του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Για το ΤΕΒΕ που λές (με επιφύλαξη γιατί δεν θυμάμαι 100%) αφού αυτό το στέλεχος θα φαίνεται στο ΜΕΕΠ παίρνεις από το ΤΣΜΕΔΕ βεβαίωση ότι δεν έχει υποχρέωση ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ. Αυτό που δεν θυμάμαι είναι τι δικαιολογητικό προσκομίζεις.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Μια εταιρεία ο.ε έχει σαν κύρια δραστηριότητα "εργασίες υδραυλικών εγκαταστάσεων και αποχετευτικών αγωγών". Η εταιρεία αυτή έχει συσταθεί από δύο άτομα τα οποία δεν είναι μηχανικοί. Στις δημοπρασίες δημοσίων έργων κατεβαίνει με το πτυχίο ενός μηχανολόγου τ.ε. Επέιδη σε κάποια από τα έργα έχει και οικοδομικές εργασίες αναζητά ένα μεκ α. Εγώ είμαι κάτοχος Μεκ α και έχω τις εξής απορίες : 

1. Εγώ στο μεκ πρέπει να δηλώσω αποκλειστικα οικοδομικα?(γιατί τώρα γράφει οικοδ. οδοπ. υδραυλ. κτλ)

2. Μπορεί η εταιρεία να μην έχει κανένα μέλος με κάποια ειδικότητα μηχανικού?

3.Αν τη στελεχώσω, έχω κάποια χρονική δέσμευση?

4.Μπορεί ένα μεκ να στελεχώνει ταυτόχρονα 2 εταιρείες?

5.Αν τη στελεχώσω θα μπορώ να δουλεύω σε άλλο δημόσιο έργο με μπλοκάκι?

6.Από ότι διάβασα στο φόρουμ, θα πρέπει υποχρεωτικά να γραφτώ στο τπεδε? εκτός από αυτό θα αλλάξει και το ύψος των εισφορών μου σε τεε, τσμεδε ή και κάπου αλλού.

7.Εγώ θα πρέπει να έχω πάντα πληρωμένο το σμέδε για να μπορεί η εταιρεια να κατεβαίνει σε δημοπρασίες?

 

Αυτά και άλλα πολλά....οποιαδήποτε ενημέρωση ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μια εταιρεία ο.ε έχει σαν κύρια δραστηριότητα "εργασίες υδραυλικών εγκαταστάσεων και αποχετευτικών αγωγών". Η εταιρεία αυτή έχει συσταθεί από δύο άτομα τα οποία δεν είναι μηχανικοί. Στις δημοπρασίες δημοσίων έργων κατεβαίνει με το πτυχίο ενός μηχανολόγου τ.ε. Επέιδη σε κάποια από τα έργα έχει και οικοδομικές εργασίες αναζητά ένα μεκ α. Εγώ είμαι κάτοχος Μεκ α και έχω τις εξής απορίες : 

1. Εγώ στο μεκ πρέπει να δηλώσω αποκλειστικα οικοδομικα?(γιατί τώρα γράφει οικοδ. οδοπ. υδραυλ. κτλ)

2. Μπορεί η εταιρεία να μην έχει κανένα μέλος με κάποια ειδικότητα μηχανικού?

3.Αν τη στελεχώσω, έχω κάποια χρονική δέσμευση?

4.Μπορεί ένα μεκ να στελεχώνει ταυτόχρονα 2 εταιρείες?

5.Αν τη στελεχώσω θα μπορώ να δουλεύω σε άλλο δημόσιο έργο με μπλοκάκι?

6.Από ότι διάβασα στο φόρουμ, θα πρέπει υποχρεωτικά να γραφτώ στο τπεδε? εκτός από αυτό θα αλλάξει και το ύψος των εισφορών μου σε τεε, τσμεδε ή και κάπου αλλού.

7.Εγώ θα πρέπει να έχω πάντα πληρωμένο το σμέδε για να μπορεί η εταιρεια να κατεβαίνει σε δημοπρασίες?

 

Αυτά και άλλα πολλά....οποιαδήποτε ενημέρωση ευπρόσδεκτη...

1. έχεις βγάλει ΜΕΚ στην Α τάξη για οικοδομικά ,υδραυλικά οδοποιία και λιμενικά φαντάζομαι η απάντηση είναι όχι όταν θα βγάλεις ΜΕΕΠ θα δηλώσεις όλες τις κατηγορίες

2.αν εννοείς για ΜΕΕΠ μπορεί η εταιρεία να μην έχει μέλος κάποιο μηχανικο αλλά το ΜΕΕΠ για να εκδοθεί θέλει στελέχωση από κάποια ειδικότητα

3.Εξαρτάται τι εννοείς δέσμευση

4.φυσικά και όχι κάθε ΜΕΚ στελεχώνει ένα ΜΕΕΠ

5.νομίζω ότι μπορείς να δουλεύεις

6. Αν είσαι ασφαλισμένη προ του 93 πρέπει να γραφτείς

7. εννοείται ότι πρέπει να είσαι ασφαλιστικά ενήμερη

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

1. λες "... όταν θα βγάλεις ΜΕΕΠ θα δηλώσεις όλες τις κατηγορίες". Πρέπει να το κάνω ΜΕΕΠ, με το μεκ που έχω δεν θα τη στελεχώσω??

3. Χρονική δέσμευση εννοώ, θα μπορώ όταν θελήσω να αποσύρω το μεκ μου από την εταιρεία??

6. Εγώ είμαι ασφαλισμένη στο τσμεδε από το 2008. Άρα δεν θα εγγραφώ στο τπεδε, ούτε θα αλλάξουν οι εισφορές μου στο τεε και τσμέδε???

 

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι:

διάβασα εδώ στο φόρουμ ότι πρέπει να γίνει ένα συμφωνητικό που να αναφέρει την αμοιβή της εταιρείας στο μεκ και οτι κατατίθεται στην εφορία.  Αυτό το ποσό (το οποίο να πώ την αλήθεια δεν έχω καταλάβει από που ορίζεται και πόσο πρέπει να είναι) θα φαίνεται δηλ. θα κόβεται τιμολόγιο?? 

 

Σε περίπτωση εργατικού ατυχήματος ή κακοτεχνίας ενός έργου ή οφειλές της εταιρείας ή κάτι άλλο που δεν το γνωρίζω το μεκ φέρει ευθύνες???

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

για να πάρεις μέρος σε διαγωνισμούς δημοσίων έργων η εταιρεία πρέπει να έχει ΜΕΕΠ που από ότι κατάλαβα εσύ δεν έχεις καμία σχέση με την εταιρεία απλά θα στελεχώσεις την βεβαίωση του ΜΕΕΠ

εφόσον δεν έχεις ασφαλιστεί ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ασφαλιστικό φορεα πριν το 93 δεν θα πληρώσεις ΤΠΕΔΕ

σε περίπτωση ατυχήματος δεν γνωρίζω αν έχεις ευθύνες

αλλά σε περίπτωση κακοτεχνίας έχεις

δεν νομίζω ότι μπορείς να αποσύρεις το ΜΕΚ σου όποτε εσύ θέλεις

όσο αφόρα την αμοιβή και το συμφωνητικό δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

attachicon.gifgeo068.pdf

 

Ελπίζω μόνο μην μου ζητήσετε να αποδείξω ότι το ΜΕΚ είναι Δ!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: γιατί αυτό αυτό γίνεται μόνο με τον αριθμό..Το 

Το τελευταίο που λέει ότι "η δαπάνη ασφάλισης βαρύνει την εταιρεία, όσο αυτό ορίζεται από το νόμο, " Σε ποιό νόμο αναφέρεται?

Υπάρχει νόμος όπου λέει ότι η ασφάλιση βαρύνει την επιχείρηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηγα τα συμφωνητικα για την στελεχωση, να τα θεωρησω στην Εφορια και μου ειπαν να τα φερω στο τελος του τριμηνου με την τριμηνιαια :shock:

Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Πας το συνημμένο (δεν είναι απαραίτητο να έχεις και τα συμφωνητικά μαζί, ... αλλά ας τα έχεις) την τριμηνιαία κατάσταση στην οποία συμπεριλαμβάνονται συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων για οποιαδήποτε συναλλαγή, για θεώρηση μέσα σε είκοσι 20 ημέρες από το τέλος του αντίστοιχου τριμήνου.

ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ_ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ_...._ΤΡΙΜΗΝΟΥ 2014.xls

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος ο ο οποίος εργάζεται ως μισθωτός σε μια εταιρεία όχι τεχνική, να στελεχώσει με το ΜΕΚ του ΤΟ ΜΕΕΠ μιας άλλης εταιρείας εργοληπτικης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.