Μετάβαση στο περιεχόμενο

FESPA - ΚΑΝ.ΕΠ.Ε.


agiannis78

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερωτημα σχετικα την επιταχυνση η οποια πρεπει να ληφθει σε επιλυση με ανελαστικη στατικη αναλυση.

 

 

ΚΑΝΕΠΕ παρ 4.4.1.2

 

Για πιθανότητα υπερβάσεως 10% εντός του συμβατικού χρόνου των 50 ετών, λαμβάνεται υπόψη η σεισμικήδράση του ΕΚ 8-1, ενώ για πιθανότητα υπερβάσεως 50% εντός του συμβατικού χρόνου των 50 ετών, λαμβάνεται υπόψη το 60% τηςσεισμικής δράσεωςτου ΕΚ 8-1. Η Δημόσια Αρχή θα ορίζει εκείνες τις περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν θα επιτρέπεται πιθανότητα υπερβάσεως εντός της 50 – ετίαςίση με 50%.

 

 

Επισης μια ματια στον ΠΙΝΑΚΑ Π4.2

 

Εγω απο το παραπανω καταλαβαινω οτι αν ειμαι στη ζωνη ΙΙ και θελω να παω σε σταθμη επιτελεστικοτητας Β2 θα παρω επιταχυνση 0.24*60% = 0.144

Τι γινεται ομως με τις κατηγοριες σπουδαιοτητας? Αν ειμαι Σ4?? Θα πρεπει να πολλαπλασιασω με 1.3? Ο ΚΑΝΕΠΕ δεν κανει πουθενα αναφορα για κατηγοριες σπουδαιοτητας.

 

 

 

Ερχεται  το ΦΕΣΠΑ και χρησιμοποιει τη σχεση του ΕΚ8-1 :

 

 

αg = αgR∙γΙ∙(TR/ ΤLR)1/k            EC8-1 §2.1(4)

 

 

 

 

Απο την παραπανω σχεση για σταθμη επιτελεστικοτητας Β2 το λογισμικο υπολογιζει την επιταχυνση ιση με 0.128, τιμη η οποια συμφωνα με τη σχεση εξαρταται μονο απο το χρονο επαναφορας (δλδ απο την πιθανοτητα υπερβασης) και δεν διαφοροποιειται απο σταθμη επιτελεστικοτητας σε αλλη σταθμη !!!

 

Τελικα ποιο ειναι το σωστο?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς ελαστικό φάσμα καθοριζόμενο απο την κατηγορία εδάφους και μετά πάς στη ζώνη Ζ1,Ζ2 Ζ3.Εάν η σπουδαιότητα σου είναι υψηλή λογικά θα πρέπει να διαλέξεις και αντίστοιχη στάθμη επιτελεστικότητας.Τα Σ πιστεύω πώς είναι κατα το σχεδιασμό και όχι στην αποτίμηση,μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συναδελφε pushover κανω, κανονικα παω με τα ομαλοποιημενα "ελαστικα φασαμτα" οπως αναφερει ο ΚΑΝΕΠΕ.

 

Ηταν συγκεκριμενη η ερωτηση μου και αφορα το συγκεκριμενο λογισμικο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τη σχεση του ΕΚ8-1 θα δεις οτι μπαινει μεσα και ο συντελεστης για την κατηγορια σπουδαιοτητας.

Πραμα που θεωρω λογικο.

Διοτι ναι μεν να πας σε υψηλοτερη σταθμη επιτελεστικοτητας αλλα δεν μπορεις να εχεις τον ιδιο σεισμο για κατοικια και τον ιδιο για μουσειο.!!!

Link to comment
Share on other sites

το γI*αgr 

Στη περίπτωση που αναφέρεις ναι πολλαπλασιάζεις το γ με αgr*0.6 (60%)

 

Στο ΦΕΣΠΑ "θεωρητικά στοιχεία" εξηγεί ακριβώς τι κάνει το πρόγραμμα.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nα ρωτησω και εγω...

ΔΕΝ θελω σε καποιες δοκους να μου βγαλει πλαστικες αρθρωσεις. Εχω παει δοκούς->Παραμετροι->Στατικα άκρου-> Δυνατοτητα πλαστικης άρθρωσης ΟΧΙ.

Δεινω τις ιδιοτητες στην δοκό, ελεγχο αν τις πηρε απο παρε-δωσε παραμετρους. Κανω αναλυση αλλα και παλι μου εμφανιζει πλ.αρθρωση.

Ξερει κανεις τι φταει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξερετε να μου πειτε γιατι δεν δημιουργει πλαστικες αρθρωσεις στις έμμεσες  στηριξεις? 

Η κατοψη ειναι η εξης

olu8.png
 
Uploaded with ImageShack.us
δηλαδη μετα την puschover ΔΕΝ μου εμφανιζει στα αποτελεσματα ΚΑΘΟΛΟΥ την δοκο 4.1 και 4.2
Edited by statik
Link to comment
Share on other sites

Διοτι το φεσπα κανει έλεγχο μονο στα ακρα των δοκων και των στυλων. Αρα στην περιπτωση σου, θεωρει ως πιθανη θεση πλαστικης αρθρωσης το κατω ακρο της Δ4.2 και οχι τη θεση που η Δ4.2 παταει στην Δ3.1.

 

Σε ερωτημα στην τεχνικη υποστηριξη αν θα μπορουσα να σπασω την την κυρια δοκο (Δ3.1) σε δυο κομματια, μου απαντησαν οτι δεν ξερουν πως θα συμπεριφερθει η ¨κομμενη¨ δοκος αφου σε δυο κοντινες θεσεις (εκατερωθεν του σημειου συμβολης των δυο δοκων) θα εχει πιθανες θεσεις πλαστικων αρθρωσεων.

 

Σκεψου οτι δεν ειναι μονο οι εμμεσες στηριξεις το προβλημα. Σκεψου και το μεσο δοκων με μεγαλο ανοιγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.