Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

FESPA - ΚΑΝ.ΕΠ.Ε.


agiannis78

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mε 2500Ε και υποχρεωτικη αναθμιση σε Ευρωκωδικες ΚΑΙ pushover (δηλαδη συνολο κοντα 5000Ε) δεν νομιζω να αναβαθμισαν πολλοι.

Εγω περιμενω κανενα ελεγχο για ξενοδοχειακη μοναδα για να το αγορασω... :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Οι τιμές είναι αδιανόητες, ειδικά με την κρίση. Δεν το σκέφτονται σωστά στην τιμολογιακή πολιτική. Πρέπει να βάλουν προσιτές τιμές π.χ. ΚΑΝΕΠΕ max 1000 ευρώ, περισσότερα θα βγάλουν από ότι τώρα και λόγω ποσότητας που θα πουλήσουν (κάποιος μπορεί να το πάρει και χωρίς να το έχει άμεση ανάγκη για δουλειά λόγω δελεαστικής τιμής) και λόγω του ότι σιγά σιγά πιστεύω ότι την κάνουν πελάτες μετά από τα απανωτά (ευρωκώδικες-pushover-ξανά μεγάλη χι-χι-χι pushover με ΚΑΝΕΠΕ-FEPLA για πεπερασμένα κτλ...). Όταν ο μέσος μηχανικός βγάζει το πολύ 800 ευρώ αυτήν την εποχή πού πας??????

 

Σίγουρα και αυτοί πρέπει να βγάλουν αλλά όχι και έτσι ρε μάγκες.

 

 

KF γιατί λες ότι δεν έχει ενισχύσεις? από ότι είδα κάνει με μανδύες και frp.

Edited by Spiderman
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει (ευτυχώς μου έτυχε σχετική δουλειά την οποία ολοκληρώνω σύντομα )

Δουλεύει καλά.

Θέλει αρκετή δουλίτσα για να περάσεις τους πραγματικούς οπλισμούς είτε από την αρχή είτε πειράζοντας αυτούς που έχει δώσει καποια επίλυση που έχεις κάνει. Αλλά γίνεται εύκολα.

Κατα τα λοιπά είναι πολύ σαφές και γρήγορο.

Υπάρχουν νέα στοιχεία που βοηθούν πολύ την δουλειά (και όχι μόνο για ΚΑΝΕΠΕ). πχ. Οπλισμός άκρου δοκού και διατομή υποστυλώματος πάνω στον ξυλότυπο - Όλα με δυνατότητα επεμβάσεων και αλλαγών κατά την κρίση μας...

Επιβεβαιώνω ότι κάνει και ενισχύσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι κάνει και ενισχύσεις

 

Τι είδους ενισχύσεις και με ποιο τρόπο επιλέγει τη μέθοδο;

Link to comment
Share on other sites

Μανδύες (έγχυτα, εκτοξευόμενα), frp.

Δυστυχώς για τις λοιπές μεθόδους δεν ξέρω αν και πως εφαρμόζεται ακόμη.

Μέθοδος, διαστασιολόγηση κτλ ενισχύσεων: Στην κρίση του μελετητή.

Επανέλεγχος με pushover

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα τα κρίνεις συντηρητικά; Υπερσυντηρητικά; Τολμηρα;

 

Γιατί όταν βλέπω κάτι τέτοια με πιάνουν οι ανάποδες...

ekali2013a.pdf

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσεις μαζί μου, πιστέυω ότι το αντικείμενο των αποκαταστάσεων - ενισχύσεων απαιτεί σε πολύ μεγάλο βαθμό ανάμιξη και πρωτοβουλία του μελετητή. Και μετά σίγουρα έρχεται η κατασκευή.

Το πρόγραμμα τι να σου κάνει; Θα σου παρέχει τα εργαλεία να δουλέψεις και θα σου τρέξει την pushover σε αυτό που εσύ του έχεις βάλει.

Επομένως η τόλμη ή μη έχει να κάνει με εμάς περισσότερο παρά με το πρόγραμμα.

πχ 25 στρώσεις να του δώσεις, θα σου το λύσει.

Η άποψή μου πάντως με την μικρή πείρα που πρόλαβα να αποκτήσω στο ΚΑΝΕΠΕ είναι ότι για τις επιτελεστικότητες Β2 και κάτω (και ειδικά αυτές για τα αυθαίρετα) βγαίνει επάρκεια ανετότερα από ότι περίμενα. Και αν όχι επάρκεια τότε πιο περιορισμένες επεμβάσεις.

 

Για να επανέλθω στο θέμα, το fespa σου δίνει αρκετά καλή εποπτεία της κατάστασης των μελών για τα οποία απαιτείται επέμβαση, μηχανισμούς αστοχίας κτλ.

Θα ήθελα να υπήρχε η δυνατότητα να προσομοιώνεται και η μη φέρουσα τοιχοποιία με απλό τρόπο μήπως κάποια στιγμή τύχει και τη χρειαστουμε. (Αν και έχουν πεί ότι θα προσθέσουν και αυτή τη δυνατότητα)

 

Καλό ΣΚ!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.