Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

FESPA - ΚΑΝ.ΕΠ.Ε.


agiannis78

Recommended Posts

Αν τα λες σωστα, τοτε θα επρεπε να μου εβγαζε πλαστικες αρθρωσεις στα ακρα του 4.1 και 4.2 κοντα στο υποστηλωμα 5. Αλλα  την δοκο 4.1,2 την αγνοει παντελως. Δεν θα επρεπε να τα υπολογισει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε σημαινει οτι θα πραγματοποιηθουν παντου πλαστικες αρθρωσεις. Για πιθανες θεσεις μιλησα!

 

Αν δεν σου εμφανιζει καθολου στο τευχος την 4.1 4.2 ισως εχεις επιλεξει να μην κανει διαστασιολογηση στη δοκο αυτη. Για τετοια θεματα καλυτερα μιλα με την τεχνικη υποστηριξη και ενημερωσε μας κ εμας.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. χρησιμοποιώ κι εγώ πρωτη φορά το fespa (εκπαιδευτική έκδοση) με σκοπό την εξοικίωση κ ενδεχομένως την αγορά. αυτές τις μέρες βάζω ένα 3όροφο που μου είχε κάνει άλλος τα στατικά και θέλω να δω αν θα συμφωνήσουν οι ξυλότυποι που θα βγάλω. μετά την επίλυση όμως μου βγάζει σε όλα τα υποστυλώματα και κάθε ορόφου "αστοχία διάτμησης, Ved>Vrdmax και αναφέρει μεγάλη πυκνότητα συνδετήρων". Τι κάνω τόσο λάθος και βγαίνει παντου αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε Static,

ο ορισμος της εμμεσης στηριξης οπως την εχεις δωσει ειναι λαθος. Θα δεις και στο 3DV πως οι δοκοι 4.1 και 4.2 στηριζονται σε λοιπους κομβους (8 και 7 αντιστοιχα) οι οποιοι ομως δεν συνδεονται με τις καθετες δοκους 1.1 και 3.1. Στο 3DV λογικα θα δεις πως οι δοκοι 4.1 και 4.2 παραμορφωνονται ως προβολοι στηριζομενοι στην κολωνα Κ5 και τα ακρα αυτων βυθιζονται υπο τα μονιμα φορτια χωρις να ¨ακολουθουν¨ οι δοκοι 1.1 και 3.1. Προφανως λοιπον το προγραμμα δεν εμφανιζει αποτελεσματα στις δοκους 4.1 και 4.2 αφου ως προβολοι δεν αναπτυσσουν ενταση κατα την εφαρμογη των οριζοντιων φορτιων της pushover. Δοκιμασε να ¨σπασεις¨ τις δοκους 1.1 και 3.1 και μετα να σχεδιασεις την δοκο 4, στηριζομενη πλεον σε ακραιους κομβους που ανηκουν και σε αλλη δοκο. Με συναδελφικους χαιρετισμους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση πανω στο FESPA. Αν θέλω να κάνω μια προσθήκη κατ ύψος σε ενα 2οροφο κτίριο (πρόσθεση 3ου ορόφου) πως μπορω να διαστασιολογησω χωριστά με παλιό κανονισμό τους υφιστάμενους δύο ορόφους κ με ευροκώδικα την προσθήκη?? ή τελικά δεν γίνεται? κ αν δεν γίνεται τι πρέπει να κάνω??? επίσης ο ΚΑΝΕΠΕ με τις πουσόβερ κ τα συναφή σαν μελέτη πρέπει να πάει στην πολεοδομία η δεν τα δέχονται ακόμα?? ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις το υφιστάμενο όπως το θέλεις και αφού το "παγιώσεις" κάνεις τη προσθήκη όπου διαστασιολογούνται μόνο τα νέα μέλη με τις παραδοχές και κανονισμούς που ορίζεις εσύ. Επειτα pushover όλο μαζί.

Υπάρχει και κατατολιστικό παράδειγμα στο site της LH..

 

Δεν βλέπω κανένα λόγο να μην δέχεται η όποια ΥΔΟΜ Καν. Επέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατι που παρατηρησα....

Μετα απο μια Pushover αναλυση, φορτωνω το τευχος και βλεπω απο την επιλογη επαρκεια δοκων και υποστηλωματων οτι ολα ειναι οκ.

 

 

post-2519-0-33625900-1389636618_thumb.png

 

post-2519-0-59389400-1389636760_thumb.png

 

Oμως στα διαγραμματα  απαιτησης ικανοτητας οπου υπαρχουν συνολικα 32 για (καθε συνδιασμο κατευθυνσης) βλεπω ξεκαθαρα ΑΣΤΧΟΧΙΑ για τον σεισμο και  σταθμη επτ/τας που εχω επιλεξει. Οπως φαινεται παρακατω οπου το φασμα που εχω βάλει δεν τέμνει κάν την καμπύλη

 

post-2519-0-70987200-1389637133_thumb.png

 

Oποτε πως ειανι δυνατον να μου βγαινουν οι επαρκεις οκ? Απο ποια φορτση βγαινουν τελικα οι επαρκειες? Απο την δυσμενεστερη?

Απο τον μεσο ορο?

Αν μπορειτε να μου εξηγεισετε....

Edited by statik
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατι που παρατηρησα....

Μετα απο μια Pushover αναλυση, φορτωνω το τευχος και βλεπω απο την επιλογη επαρκεια δοκων και υποστηλωματων οτι ολα ειναι οκ.

-----

Oμως στα διαγραμματα  απαιτησης ικανοτητας οπου υπαρχουν συνολικα 32 για (καθε συνδιασμο κατευθυνσης) βλεπω ξεκαθαρα ΑΣΤΧΟΧΙΑ για τον σεισμο και  σταθμη επτ/τας που εχω επιλεξει. Οπως φαινεται παρακατω οπου το φασμα που εχω βάλει δεν τέμνει κάν την καμπύλη

 

Το ίδιο είχα παρατηρήσει κι εγώ σε μελέτη άλλου συναδέλφου με φεσπα, δηλ. ενώ σε κάποια από τα διαγράμματα απαίτησης-ικανότητας η Στοχευμένη Μετατόπιση ήταν μετά το σημείο επιτελεστικότητας NC, όλα τα στοιχεία έβγαιναν επαρκή. Δεν το ξέρω το πρόγραμμα, αλλά νομίζω πως δεν πρέπει να υπολογίζει σωστά τις επάρκειες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάνει κάποιο λάθος (επειδή η απαίτηση βρίσκεται πολύ ψηλά σε σχέση με την ικανότητα - αλλά και έχεις και κατάρρευση προ απαίτησης), δεν τους κάνεις κανενα τηλ. να μας ενημερώσεις και εμάς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.