Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

FESPA - ΚΑΝ.ΕΠ.Ε.


agiannis78

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς να μου πει πως μπορώ να εισάγω στο Fespa θερμικά φορτία. 

Δουλεύω πάνω στην αποτίμηση και ενίσχυση ενός κτιρίου από Ο.Σ. ύστερα απο πυρκαγιά... Έχω τελειώσει με την αρχική αποτίμηση του κτιρίου μου και τώρα προσπαθώ να περάσω με κάποιο τρόπο την πυρκαγιά στην κατασκευή... εχώ ψάξει παντού και δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο.. Σκέφτηκα να το περάσω με θερμικές δράσεις, αλλά δεν το παίρνει το πρόγραμμα.... Έχει κανείς καμιά ιδέα;;  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια σκέψη είναι να λάβεις υπόψιν τα προβλήματα που προκάλεσε η πυρκαγιά στο κτιριό σου.

Κυκλοφορεί ενα καλό κείμενο του Τάσιου με το πώς απομειώνεται η αντοχή του σκυροδέματος

μετά την έκθεση σε φωτιά κλπ.

Επειτα θα δώσεις τις κατάλληλες απομειωμένες αντοχές για την ανάλυση.

Μη ξεχνάς ότι: Σωστή αποτίμηση δίχως σωστή διερεύνηση της υφιστάμενης κατασκευής δεν υπάρχει.

Επίσης, τα προγράμματα, ειδικά τα "πιάτσας'' έχουν πεπερασμένες δυνατότητες!

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα.

Έχω ένα 3όροφο κτίριο χωρίς υπόγειο,θεμελιωμένο με πέδιλα και με κανονισμούς του 54' που προορίζεται για ενίσχυση.

Είμαι στο στάδιο που έχω εισάγει όλη τη γεωμετρία του φορέα και το τρέχω με τους παλιούς κανονισμούς. Μου έχει οπλίσει τα πάντα εκτός από τα υποστυλώματα.

Έστειλα το αρχείο μου στην LH Λογισμική, μου πρότειναν να αλλάξω δύο δοκάρια, το έκανα αλλά και πάλι τίποτα.

Κοίταξα από τους πίνακες τα φορτία, τη συνδεσμολογία και τις στηρίξεις αλλά δεν νομίζω να έχω κάτι λάθος.

Τι πιστεύετε ότι ευθύνεται για αυτό;

πχ.PNG

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα κατ αρχήν να ελέγξεις τα τείχη αν έχουν οπλισμούς ή έστω εμβαδά οπλισμών καθώς και μήπως έχεις απενεργοποιήσει την εμφάνιση των οπλισμών στους στύλους . Αν όχι τότε να ξαναβάλεις το μοντέλο από την αρχή (με άλλο όνομα αρχείου) και να το ξανατρέξεις .

Κανε και άλλο κτίσμα δικό σου να δεις τι γίνεται.

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι έχω απενεργοποιήσει την εμφάνιση των οπλισμών των στύλων εννοείς την επιλογή "C" από την μπάρα στο κάτω μέρος της οθόνης; Διότι αν είναι αυτό, το έχω ενεργοποιημένο. Σε άλλο κτίσμα δοκίμασα και οπλίζει κανονικά τα υποστυλώματα. Πρέπει να το ξανακάνω από την αρχή;

Στην αρχή δεν μου όπλισε σωστά το κτίριο διότι έτρεχα το υφιστάμενο κτίριο σαν "Αποτίμηση" και όχι σαν "Νέο". Μετά το 'αλλαξα σε Νέο και πάλι τίποτα.

Επιπλέον, όταν κοιτάω τις παραμορφώσεις στο χωρικό μου ξεφέυγουν πολύ δύο κόμβοι: ένας σε μία δοκό προσομοίωσης πεδίλου και ένας σε μία γωνία εξώστη στον 3ο όροφο. Πήγα να τα διορθώσω και πάλι ξεφεύγουν πολύ.

Δεν ξέρω τι να κάνω....

Edited by Kallina Karamitsiou
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν μία ρύθμιση των υποστυλωμάτων μέσω του πίνακα 205,1 (Στατικά - Γενικά υποστυλωμάτων) . Είχα την επιλογή "Διαστασιολόγηση - Αποτίμηση" σε ΟΧΙ αντί για ΝΑΙ για κ'αποιον λόγο.

Τουλάχιστον δεν έχει το μοντέλο κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ που είναι οι παλιές καλές ημέρες υποστήριξης της LH... Δεν θυμάμαι ούτε μια φορά να τους στείλω αρχείο με πρόβλημα και να μην μου βρούνε λύση... και τώρα δεν είδαν κάτι τόσο απλό που λογικά θα έπρεπε να ήταν το πρώτο προς έλεγχο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.