Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνδεση γεωδαιτικού σταθμού Topcon με καταγραφικό


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω το Topcon GPT-3005N και θα ήθελα να το συνδέσω με ένα καταγραφικό πεδίου με Carlson SurvCE.

Ξέρει κανείς τι χρειάζεται για να συνδεθεί;

Το καλώδιο του Topcon καταλήγει σε serial port ενώ το καταγραφικό δεν έχει κάποιο interface για να συνδεθεί με το topcon.

Υπάρχει κάποιο άλλο καλώδιο ή κάποιος αντάπτορας serial->bluetooth για να συνδεθεί;

 

Υ.Γ. Ξέρω θα μου πείτε να ρωτήσω την Topcon αλλά ρωτάω εδώ μηπως ξέρει κανείς να μου πεί λεπτομέρειες.

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δυνατοτητα εξόδου σε usb (αντάπτορας που προμηθευει η topcon) ή ολόκληρο καλώδιο που εχει έξοδο usb πάλυ απο την topcon.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω αναφερεσαι στο καλωδιο μεταφορας δεδομενων;εχω τετοιο ανταπτορα αλλα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να συνδέσω το όργανο με το καταγραφικό.αυτό θα γινόταν μόνο αν το καταγραφικό είχε σειριακή θύρα.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται μου απάντησαν απο την Topcon ότι ο γεωδαιτικός σταθμός μπορεί να συνδεθεί μόνο με pda που έχουν σειριακή θύρα.

Εγώ παρ'όλα αυτά έκανα μία έρευνα στο ίντερνετ και βλέπω ότι υπάρχουν serial->bluetooth αντάπτορες.

Τώρα το θέμα είναι να μπορέσω να βρώ κάποιον να το δοκιμάσω αν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καταρχήν δεν είναι υποχρεωτικό να εχεις χειριστήριο με σειριακή θύρα. Στην αγορά υπάρχουν μετατροπείς σειριακής σε bluetooth (BT). H BT θύρα πρακτικά είναι μια ασύρματη σειριακή. Θελει μόνο να βρεις την ταχύτητα συγχρονισμού του οργάνου σου και να προσαρμόσεις την αντίστοιχη του ΒΤ μετατροπέα. Η τοπολογία έχει ως εξής. Σειριακό καλώδιο οργάνου με αποληξη σε 9πιν , NULL τερματιστής, ΒΤ adapter, BT 1.1 και πάνω στο χειριστήριο σου.

Το usb to ξεχνάμε γιατι μεταφέρει μονο data Και όχι τα commands της μηχανής (πχ άνοιξε laser, γύρισε απο non-prism σε prism, μηδένισε γωνία κλπ)

Ο ΒΤ προσαρμογέας καλό θα είναι να διαθετει και ενσωματωμένη μπαταρία, ορισμένες σειριακές μεταφέρουν τάση και άλλες όχι

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τελικά εκεί καταλήγω κ εγώ. Μόνο με serial->bluetooth θα γίνει (αν γίνει) δουλειά.

Είχα δεί και την επιλογή serial->usb που χρησιμοποιώ ήδη στο pc αλλά τελικά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί διότι το pda που έχω δεν είναι usb host παρα μονο client. δηλαδη δεν δεχεται συσκευες πανω του.

amadeus ξερεις που μπορω να βρω εδω στην ελλαδα τετοιον ανταπτορα;ή καποιον που το εχει χρησιμοποιησει με αυτο τον τροπο;

Link to comment
Share on other sites

Eλλαδα δεν νομίζω να βρεις κάποιον μπορείς και μονος, για τσέκαρε parani και brainbox θες πάντως δυο adaptorakia για να φτιαξεις ζευγαρι και υπολογιζε ενα κοστος γυρω στα 250 ευρω.

Το ίδιο εχω κανει και εγω με ενα ταχύμετρο pentax και ενα allegro cx. Συνάδελφε θα δεις την παραγωγικοτητα σου στο πεδιο να αυξανεται κατα πολυ.

Εγω εχω συνδεσει το total με σειριακο καλωδιο πανω στο allegro μεχρι και οδευση μπορεις να επιλυσεις. Στο εξωτερικο δεν νοειται να χρησιμοποιεις total station χωρις pda

 

Aν θες την γνωμη μου κανε το ιδιο γιατι τα bluetooth adaptorakia περα απο ακριβα θέλουν και φορτισμα..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να συνδέσω με καλώδιο το total με το PDA. Δεν έχει ούτε σειριακή θύρα, ούτε είναι usb host. Αλλιώς θα γινόταν. Έχω το Getac PS535F.

BTW ποιό λογισμικό χρησιμοποιείς;Εγω είμαι στη φάση πειραματισμού με το survCE διότι κατα τα άλλα έχω συνηθίσει την εργασία στο πεδίο με τον παραδοσιακό τρόπο (κροκί κλπ).

Υποθέτω κάτι τέτοιο κάνει δουλεια; http://serialio.com/products/adaptors/BlueSnapXP.php

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλεψει το adaptoraki σιγουρα θελει ζευγαρι τουλαχιστον το παρανι ετσι ηταν. Ξεκαθαρισε αυτο το θεμα με την εταιρεια που φτιαχνει το pda για να μην ξοδεύεσαι άδικα. Αν δεν εχει καμια εξοδο το pda δυσκολο το βλεπω..

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω κάτι χωρις να ξέρω αν λειτουργεί.

Η εταιρία μου απάντησε για το serial->Bluetooth "you can try it..." προφανώς δεν το έχουν σαν επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.