Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγροτική αποθήκη 15τμ


αδαμ

Recommended Posts

Το 2015 η πολεοδομία Ηρακλείου μου απέρριψε την αίτηση για αγροτική αποθήκη ,λόγο ότι δεν ήταν άρτιο (4στρ) το αγροτεμάχιό μου αλλά μικρότερο, 1 στρέμμα. Είχα όλα τα υπόλοιπα έγγραφα κ.λ.π.

Τύπωσα το παραπάνω έγγραφο της περιφέρειας Μακεδονίας που παρουσιάζετε  και επιδεικνύοντας το, έκανα ερώτηση στην πολεοδομία μήπως άλλαξε κάτι το 2020 σε σχέση με τα τετραγωνικά μέτρα .

Μου είπαν ότι αυτό (το έγγραφο) δεν ισχύει , με την έννοια  ότι δεν είναι δεσμευτικό για την πολεοδομία Ηρακλείου.

Edited by gs12
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

  Διαβάνοντας τα προηγούμενα (μαζί με την εγκύκλιο που ανέβασε ο συνάδλεφος) παρατηρώ ότι:

Απο το ΦΕΚ Β 1843/2020 απουσιάζει η παράγραφος του ΦΕΚ 4520/2018 που αναφερόταν οτι μπορεί να χτιστεί σε μή άρτιο αγρόκτημα αρκεί να έχει ελάχιστο εμβαδόν 1 στρέμμα. Η εγκύκλιος που ανέβασε ο συνάδελφος αναφέρει οτι απουσία αυτής της παραγράφου στην ουσία καταργεί τον περιορισμό του 1 στρέμματος. Οπότε απο ότι έχω καταλάβει, λιθόκτιστη αποθήκη μπορεί να χτιστεί σε μή άρτιο και σε έκταση μικρότερη του ενός στρέμματος (και εκτός Κομοτηνής ;) )?

Υ.Γ.: gs12 Στο Ηράκλειο το 2020 δηλ. σου είπαν οτι η έκταση πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 στρέμματα?

Edited by Louk
Link to comment
Share on other sites

 τωρα ισχυει αυτο

[απο την κωδικοποιηση του καν62]

κγ)    κατασκευή μιας και μόνο λιθόκτιστης αποθήκης ανά καλλιεργούμενο αγρόκτημα, σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 6 του από 24.5.1985 π.δ, με επιφάνεια μέχρι δεκαπέντε (15) τετραγωνικά μέτρα και συνολικό ύψος με τη στέγη έως και τρία (3,00) μέτρα, εφόσον δεν γίνεται χρήση οπλισμένου σκυροδέματος στην οροφή της και κατασκευάζεται ανεξάρτητα από τυχόν υπάρχουσα κύρια οικοδομή, ύστερα από έγκριση της αρμόδιας Διεύθυνσης Γεωργίας, με την επιφύλαξη των όσων ορίζονται στην πιο πάνω διάταξη του από 24.5.1985 π.δ.,

 

στο ΦΕΚΒ1843/20 οριζει

κγ) Για τις περιπτώσεις της περ. κγ της παρ. 2 του άρθρου 29 του ν. 4495/2017, κατατίθενται επιπρόσθετα των γενικών δικαιολογητικών του αρθ. 3 της παρούσας: αα) Έγκριση της αρμοδίας Διεύθυνσης Αγροτικής ανάπτυξης και Τροφίμων ότι η αποθήκη κρίνεται απαραίτητη, για την αποθήκευση αγροτικών γενικώς προϊόντων και εφοδίων. ββ) Τοπογραφικό διάγραμμα, στο οποίο αποτυπώνεται η αποθήκη (θέση, διαστάσεις αποστάσεις κ.τ.λ.). γγ) Σχέδια κάτοψης και τομής σε κλίμακα 1:100 ή 1:50. Όπου από ειδικές διατάξεις της περιοχής ορίζεται υποχρεωτική η κατασκευή στέγης, κατασκευάζεται υποχρεωτικά στέγη, ενώ αντίστοιχα όπου είναι υποχρεωτική η κατασκευή δώματος, το ύψος των 3,00 μ. υπολογίζεται συμπεριλαμβανομένου του στηθαίου του δώματος

 

"επιπρόσθετα των γενικών δικαιολογητικών του αρθ. 3 της παρούσας:"

 

[στο αρθρο αυτο δεν ζηταει αρτιο και οικοδομησιμο]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σε ευχαριστώ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση σου (όπως πάντα άλλωστε). Το φεκ του 1985 το είχα διαβάσει. Αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να χτίσει σε μή άρτιο, ακόμα και αν πάρει έγκριση απο το Γεωργίας

Εχεις δίκιο, σε ευχαριστώ πολύ

Edited by Louk
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Louk said:

Καλησπέρα συνάδελφοι.

  Διαβάνοντας τα προηγούμενα (μαζί με την εγκύκλιο που ανέβασε ο συνάδλεφος) παρατηρώ ότι:

Απο το ΦΕΚ Β 1843/2020 απουσιάζει η παράγραφος του ΦΕΚ 4520/2018 που αναφερόταν οτι μπορεί να χτιστεί σε μή άρτιο αγρόκτημα αρκεί να έχει ελάχιστο εμβαδόν 1 στρέμμα. Η εγκύκλιος που ανέβασε ο συνάδελφος αναφέρει οτι απουσία αυτής της παραγράφου στην ουσία καταργεί τον περιορισμό του 1 στρέμματος. Οπότε απο ότι έχω καταλάβει, λιθόκτιστη αποθήκη μπορεί να χτιστεί σε μή άρτιο και σε έκταση μικρότερη του ενός στρέμματος (και εκτός Κομοτηνής ;) )?

Υ.Γ.: gs12 Στο Ηράκλειο το 2020 δηλ. σου είπαν οτι η έκταση πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 στρέμματα?

Καλησπέρα σας. Το 2015 μου το είπαν (4στρ) Τώρα (2020) ρώτησα αν άλλαξε κάτι με τα τ.μ. και μου είπαν όχι.

Από τα παραπάνω που έγραψε ο Δημήτρης βγάζω το συμπέρασμα  ότι ο πολίτης είναι όμηρος μιας κατάστασης.

Πλήρωσα τοπογράφο μηχανικό έκανα τις σχετικές αιτήσεις στη διεύθυνση γεωργίας αλλά κουτούλησα στην πολεοδομία που θέλει άρτιο και οικοδομήσιμο (4στρ)  … αγροτεμάχιο.

Ελπίζω η δημοσίευση μου να χτυπήσει καμπανάκια στα τοπικά επαγγελματικά σωματεία.

Edited by gs12
συμπλήρωση σχολίου
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εντος οικισμού σε αρτιο και οικοδομήσιμο (ή και σε μη άρτιο) επιτρέπεται αποθήκη με ΕΕΜΚ ?Όλο μας τα αλλάζουν  και μπερδευόμαστε  ,ήξερα πως όχι αλλά ένα φεγγάρι είχαν βάλει και την λέξη οικόπεδο στο παιχνίδι την οποία δεν την βλέπω και σήμερα

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

διαβασε την προιστορια της υποθεσης, με τον πάνο και τον κοκαραντι

εδω...

https://www.michanikos.gr/forums/topic/701-άδεια-αγροτικής-αποθήκης/page/28/

 

[ηταν τοτε που εβγαλαν μια εγκυκλιο οτι "δεν συναδει"...όπως ειχε πει τόοοτε καποιος αρμοδιος...

και μετα την εξαφανισαν  χωρις να πουν τπτπ...

...αλλά μια υπαλληλος που την ειχε τυπωσει ελεγε "εχω  εγκυκλιο εγω...εχω εγκυκλιο εγω..."

Ιστοριες πολεοδομικης  τρέλλας...

 
 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το έχω το έγγραφο αλλά τότε την ΕΕΜΚ την ενέκρινε η πολεοδομία ,τώρα συνεχίζει να ισχύει?Γιατί την ευθύνη την έχουμε εμείς και από χαρτιά τέτοια ο κόσμος είναι γεμάτος και δεν ξέρω αν έχει βγεί κάτι νεότερο.

 

Οπότε το εντός οικισμού είναι ακόμα στο παιχνίδι έχοντς αυτά τα έγγραφα

Εγγρ. 59127_26-04-2016 Αγροτικές αποθήκες εντός οικισμών.jpg

Eγρ. 20232_10-05-2016 Απόσυρση εγγράφου απαγορευσης εντος οικισμου  για αγροτικές αποθήκες.jpg

ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΑΠΟΘΗΚΗ ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΕΓΓΡΑΦΟ 34378-25_09_2015.pdf

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.