Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγροτική αποθήκη 15τμ


αδαμ

Recommended Posts

1 ώρα πριν, Elounda said:

Το έχω το έγγραφο αλλά τότε την ΕΕΜΚ την ενέκρινε η πολεοδομία ,τώρα συνεχίζει να ισχύει?Γιατί την ευθύνη την έχουμε εμείς και από χαρτιά τέτοια ο κόσμος είναι γεμάτος και δεν ξέρω αν έχει βγεί κάτι νεότερο.

 

Οπότε το εντός οικισμού είναι ακόμα στο παιχνίδι έχοντς αυτά τα έγγραφα

Εγγρ. 59127_26-04-2016 Αγροτικές αποθήκες εντός οικισμών.jpg

Eγρ. 20232_10-05-2016 Απόσυρση εγγράφου απαγορευσης εντος οικισμου  για αγροτικές αποθήκες.jpg

ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΑΠΟΘΗΚΗ ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΕΓΓΡΑΦΟ 34378-25_09_2015.pdf 386 kB · 4 downloads

Θα ήθελα να γνωρίζω με ποια κριτήρια αποφασίζουν οι γραφειοκράτες (θα ήθελα να γράψω δυνάστες) των περιφερειών και των υπουργείων  "η έννοια της αγροτικής αποθήκης δεν συνάδει...." .Έχουν πάει σε μικρούς >2000κατ. οικισμούς να δουν . Π.χ Ο οικισμός Δρακουλιάρης και  οικ. Κάμπος Αγ. Σίλα   Ηρακλείου αλλά και 10αδες όμοροι οικισμοί είναι μέσα στα αμπέλια .Εγώ είμαι κάτοχος 2 αμπελιών από όταν δημιουργήθηκε ,εντός οικισμού . Τι πρέπει να κάνω για να φτιάξω αγροτική αποθήκη ; Να πληρώσω 10.000€ σε άδειες ,ένσημα ικα , ενφια , φόρο κατοικίας , για να έχω το δικαίωμα για ένα χώρο αποθήκης;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά, εχει φτιάξει κάποιος λιθοκτιστη αγροτική αποθήκη 15 τμ? το θέμα μου είναι οτι σκέφτομαι να την φτιάξω με τσιμεντόλιθο και να βάλω επικάλυψη με πέτρα απο έξω, θα έρθει η πολεοδομία να ελενξει αν είναι ολοκληρωτικά χτισμένη με πέτρα? και πως θα πάρω ρεύμα μετα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι πολεοδομία δεν έρχεται. Μόνο μετά από καταγγελία. Ρεύμα παίρνετε με την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας που σας έχει εκδώσει ο μηχανικός σας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, απλά σκέφτηκα να την φτιάξω οσο πιο απλή - φθηνή γίνεται, γιατί με πετρά και κεραμοσκεπής θα μας βγει ο κούκος αηδόνι..... άπλα θα κοιτάξω να την επενδύσω απ έξω να φαίνεται σαν πέτρινη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν αναφέρει πουθενά ότι πρέπει να είναι κεραμοσκεπη προς ενημέρωση σας.Απλα δεν μπορεί να κατασκευαστεί από σκυροδεμα,οπότε πανελ και λαμαρίνα επιτρέπεται..

αφού δεν απαγορεύεται 

 

Και για τον φίλο παραπάνω  ,σας λέμε ότι επιτρέπεται εντος οικισμού η αγροτική αποθήκη με τα τωρινά δεδομένα. Το έγγραφο είχε αποσυρθεί. 

Πολεοδομία θα έρθει γιατί πρέπει να βεβαιωσει ρευματοδοτηση και υδροδότηση, οπότε θα κάνει αυτοψία 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, σε οικόπεδο με οικοδομή ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει μια αποθήκη έως 15 τμ για να βάλει το λέβητα.

Μπορώ να την κατασκευάσω με άδεια μικρής κλίμακας ή πρέπει οπωσδήποτε να είναι αγροτική αποθήκη, δηλαδή να έχει και καλλιέργεια εκεί;

Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

το "κγ" του αρθρου 29, αφορα σε αποθήκη σε αγρόκτημα.

Εσυ λες για αποθηκη  σε οικόπεδο.

Το οποίο, βρίσκεται πού??

υγ

εκτος εαν αναφέρεσαι σε αυτο...

https://www.michanikos.gr/forums/topic/701-άδεια-αγροτικής-αποθήκης/page/30/

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο βρίσκεται στα όρια οικισμου.

Κάτι τέτοιο έψαχνα. ...θενκσ!

Δλδ αφού τσεκάρω ότι ανήκει εντός οικισμού , μπορώ με μικρής κλίμακας να κάνω αποθήκη αρκεί να μη δηλώσω ισχύ μηχανημάτων >37 kw.....?κατάλαβα σωστά...?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εν τέλει υπάρχει κάτι νεότερο στο θέμα της απαίτησης αρτιότητας-οικοδομισιμότητας; Έχω περίπτωση στην οποία εκδόθηκε η ΕΕΔΜΚ Ιούνιο του 2020 και η πολεοδομία αρνείται να θεωρήσει την άδεια για σύνδεση με τα δίκτυα καθώς απαιτεί αρτιότητα. Χωρίς ασφαλώς να τεκμηριώνει επαρκώς. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.