Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγροτική αποθήκη 15τμ


αδαμ

Recommended Posts

την έγκριση της Δ/νσης Γεωργίας πότε την πήρες ? πριν από 13-5-20 ή μετά?? καθώς σύμφωνα με παλιά εγκύκλιο ισχύει το άρθρο 26 του Ν 2000 -που αναφέρεται στις τροπ/σεις του ΓΟΚ 85 καθώς δεν καταργήθηκε εμ τον ΝΟΚ (κατά το οποίο άρθρο 26 αν έχεις την προέγκριση πριν την τροπ/ση πολ διατάξεων πας με τα παλιά)

υ.γ

Επίσης δεν έχουν κανένα δικαίωμα οι της ΥΔΟΜ να σου ελέγξουν αν καλώς ή κακώς εκδόθηκε η Μ/Κ ή κάποια Ο.Α κατηγ 3 (καθώς ένας τέτοιος έλεγχος προβλέπεται στο 30% των εκδοθέντων ανά ΥΔΟΜ μετά όμως από έκδοση Υπουργικής Απόφασης)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Την έγκριση την πήρα 13/6/2020. Η πολεοδομία έλεγξε την μικρής κλίμακας καθώς ο πελάτης μου ζήτησε θεώρηση για ηλεκτροδότηση. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σύννομο. Φαντάζομαι αν επιλέξουν να την ελέγξουν το δικαιούνται...; Είναι απίστευτο γιατί ζητούν αρτιότητα-οικοδομησιμότητα βασισμένοι στην αναφορά του νόμου στο άρθρο 4, παράγραφος 6 του Π.Δ. της εκτός σχεδίου δόμησης, απ'το οποίο καμία τέτοια απαίτηση δεν προκύπτει. 

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αυτο

24. Η κατασκευή λιθόκτιστης αποθήκης στα καλλιεργούμενα αγροκτήματα, σύμφωνα με το άρθρο 6
παρ. 4 του Π.Δ. 24/31.5.85 ΦΕΚ 270Δ, με επιφάνεια μέχρι δέκα πέντε (15) τετραγωνικά μέτρα κι
συνολικό ύψος με τη στέγη έως και τρία (3,00) μέτρα εφόσον δεν γίνεται χρήση οπλισμένου
σκυροδέματος στην οροφή του, και κατασκευάζεται ανεξάρτητα από τυχόν υπάρχουσα κύρια οικοδομή,
μια φορά για κάθε γήπεδο και μετά από έγκριση της αρμοδίας Δ/νσης Γεωργίας.

και αυτα

που ισχυουν ανεκαθεν

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"αγροτικη αποθηκη 15 τμ σε μη αρτιο"&page=0

 

-ναι, αλλα αμα εσυ παρεις αδεια και μετα κανεις εκει 5-6 γαρσονιερες;..έ;;;👽

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

υπαρχει αυτο

24. Η κατασκευή λιθόκτιστης αποθήκης στα καλλιεργούμενα αγροκτήματα, σύμφωνα με το άρθρο 6
παρ. 4 του Π.Δ. 24/31.5.85 ΦΕΚ 270Δ, με επιφάνεια μέχρι δέκα πέντε (15) τετραγωνικά μέτρα κι
συνολικό ύψος με τη στέγη έως και τρία (3,00) μέτρα εφόσον δεν γίνεται χρήση οπλισμένου
σκυροδέματος στην οροφή του, και κατασκευάζεται ανεξάρτητα από τυχόν υπάρχουσα κύρια οικοδομή,
μια φορά για κάθε γήπεδο και μετά από έγκριση της αρμοδίας Δ/νσης Γεωργίας.

και αυτα

που ισχυουν ανεκαθεν

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"αγροτικη αποθηκη 15 τμ σε μη αρτιο"&page=0

 

-ναι, αλλα αμα εσυ παρεις αδεια και μετα κανεις εκει 5-6 γαρσονιερες;..έ;;;👽

 

Ακριβώς σε αυτή τη διάταξη αναφέρομαι. Και μόνο το γεγονός ότι αναφέρεται αυτό το ΠΔ, τους κάνει να θεωρούν ότι συμπαρασύρει όλες τις υποχρεώσεις που αυτό αναφέρει, άρα και αρτιότητα-οικοδομησιμότητα... Λέω ρε παιδιά, κάτι τόσο μείζον δεν θα το ανέφερε ρητά ο νόμος; Θα άφηνε να το διαπιστώσουμε με υπονοούμενα;; Ο λόγος μου εναντίον του δικού τους κλασικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Σαν ιδιοκτητης ρωτάω 1 στρέμματος και κάτι ψιλά σε εκτός σχεδίου μη άρτιο και οικοδομήσιμο, με καλιέργεια 11 ελαιόδεντρα >50 χρόνων, μπορώ να χτίσω αποθήκη 15 μέτρα με τις προδιαγραφές και όλα όσα διάβασα στο thread, ή άλλαξε και θέλει πια 4 στρέμματα όπως μου είπε συνάδελφος πολ.μηχανικός?

Και αν ναι η πορεία ποια είναι? Δνση αγροτικής ανάπτυξης και μετά στον μηχανικό για έκδοση άδειας μικρής κλίμακας? Η Δνση αγροτικής ανάπτυξης μπορεί να αρνηθεί? Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο?

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

https://www.michanikos.gr/forums/topic/29562-αγροτική-αποθήκη-15τμ/page/9/

"εμεις" λεμε ναι

οι ΥΔΟΜ λενε  μαλλον "οχι"

Εκτος αν εισαι Κομοτηνη, όπου εχουν δοσει -σωστη- λυση

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στην δική μου περίπτωση και αφού προσάρμοσα την αίτηση και τα σχέδια σε μόλις 6τ.μ. αποθήκη, η απάντηση ήταν ότι η καλλιέργεια δεν κρίνεται συστηματική λόγω μεγέθους.

Μάλιστα μου ανέφερε προφορικά ο Δντης ότι απαιτείται 50 δέντρα κατ'ελάχιστο ενώ εγώ διέθετα μόλις 11  

 

image.thumb.png.8257f39396ac698da0430b0694b972d2.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.