Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγροτική αποθήκη 15τμ


αδαμ

Recommended Posts

Καλημέρα. Διαβάζοντας το ΝΟΚ δεν βλέπω να αναφέρει πουθενά για κτίριο 15 τ.μ. σε καλιεργούμενα αγροκτήματα. Μάλλον καταργήθηκε. Έχει κάποιος άλλη ενημέρωση;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λάθος πλεον ειναι αρθ.4 παρ 2 περιπτ. γ.

 

2. Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, απαιτείται για τις ακόλουθες εργασίες σε κτίρια που υφίστανται νόμιμα:

 

γ. Αντλητικές εγκαταστάσεις και κτίσματα με τις απολύτως απαραίτητες διαστάσεις για τη στέγασή τους σύμφωνα με το άρθρο 3 του π.δ. 24/ 31.5.1985 (Δ΄ 270), εκτός της περίπτωσης που επιβάλλεται η κατασκευή υποστυλωμάτων και εφόσον έχουν την απαιτούμενη έγκριση της αρμόδιας Διεύθυνσης Γεωργίας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι αναφέρεται μόνο στις αντλητικές εγκαταστάσεις γιατί λέει "για τη στέγασή τους" δηλαδή για στέγαση των αντλητικών εγκαταστάσεων. Ένα κτίριο δηλαδή που συνοδεύει τις αντλητικές. Άλλωστε παραπέμπει και στο άρθρο 3 του π.δ. 24/ 31.5.1985 (Δ΄ 270) που μιλάει καθαρά για τις αντλητικές. :???:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ νομίζω ότι αναφέρεται μόνο στις αντλητικές εγκαταστάσεις γιατί λέει "για τη στέγασή τους" δηλαδή για στέγαση των αντλητικών εγκαταστάσεων. Ένα κτίριο δηλαδή που συνοδεύει τις αντλητικές. Άλλωστε παραπέμπει και στο άρθρο 3 του π.δ. 24/ 31.5.1985 (Δ΄ 270) που μιλάει καθαρά για τις αντλητικές. :???:

 

Θα συμφωνήσω!!! Μετά από ερώτηση μου στην πολεοδομία μου απάντησαν ακριβώς το ίδιο.

Ένα ερώτημα που μένει είναι, μπορείς άραγε να βγάλεις οικοδομική αδεια 15τμ, σε αγροτεμαχιο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, όπως κάναμε στην άδεια μικρής κλίμακας;;;;;;;;

Φυσικά έχοντας πάντα την εγκριση του Γεωργίας.

 

 

Άρθρο 6 - ΠΔ/24-5-85 (ΔΟΜΗΣΙΣ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ)

...

4. Στα Καλλιεργούμενα αγροκτήματα, κατόπιν βεβαιώσεως προς τούτο της Υπηρεσίας Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας, εκτός της κατοικίας η οποία ανεγείρεται σύμφωνα με τους όρους δόμησης της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, είναι δυνατή η κατασκευή μιας αποθήκης εμβαδού 50 τετραγωνικά μέτρα, μεγίστου ύψους 4,50 μέτρα και αποστάσεως από τα όρια του γηπέδου 10 μέτρα, εφόσον η αποθήκη κρίνεται απαραίτητη από την αρμόδια Διεύθυνση Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας για την αποθήκευση αγροτικών γενικώς προϊόντων και εφοδίων.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω!!! Μετά από ερώτηση μου στην πολεοδομία μου απάντησαν ακριβώς το ίδιο.

Ένα ερώτημα που μένει είναι, μπορείς άραγε να βγάλεις οικοδομική αδεια 15τμ, σε αγροτεμαχιο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, όπως κάναμε στην άδεια μικρής κλίμακας;;;;;;;;

Φυσικά έχοντας πάντα την εγκριση του Γεωργίας. (αυτό το ξεχνάς-δεν προβλέπεται-πέταξε το πουλάκι-όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε..)

 

 

Άρθρο 6 - ΠΔ/24-5-85 (ΔΟΜΗΣΙΣ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ)

...

4. Στα Καλλιεργούμενα αγροκτήματα, κατόπιν βεβαιώσεως προς τούτο της Υπηρεσίας Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας, εκτός της κατοικίας η οποία ανεγείρεται σύμφωνα με τους όρους δόμησης της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, είναι δυνατή η κατασκευή μιας αποθήκης εμβαδού 50 τετραγωνικά μέτρα, μεγίστου ύψους 4,50 μέτρα και αποστάσεως από τα όρια του γηπέδου 10 μέτρα, εφόσον η αποθήκη κρίνεται απαραίτητη από την αρμόδια Διεύθυνση Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας για την αποθήκευση αγροτικών γενικώς προϊόντων και εφοδίων.

 

φυσικά μόνο αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο (πέταξε και εδώ το πουλάκι) και αν έχεις ή θέλεις να κτίσεις και κατοικία.

Μόνο αποθήκη όχι δεν επιτρέπονταν ούτε επιτρέπεται (λογω της παραπάνω διατύπωσης)

 

Έχω βγάλει τέτοια άδεια αλλά κάπως παλιά 1992-93

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε δυνατότητα να βγάλεις κανονική οικοδομική άδεια αγροτικής αποθήκης σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γήπεδο αν σου την ενέκρινε η Διεύθυνση Γεωργίας.Εξέταζε δηλαδή και διπλανές αγροτικές ιδιοκτησίες σου αν ήτανε αναγκαία η ύπαρξη αυτής της αποθήκης.Το μεγαλύτερο που δίνανε ήτανε περίπου 25 μ2 ανάλογα και τις εκτιμώμενες από αυτούς ανάγκες που είχες για αποθήκευση. Δε νομίζω ότι έχει σταματήσει αυτή η διαδικασία.Αυτή η διαδικασία ήτανε ανεξάρτητη από τις παραπάνω που λέει ο ΚΑΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Μανώλη

Γενικά πάντως ισχύει και το άρθρο 2 (μή άρτιο γήπεδο κλπ) αλλά κατόπιν παρεκκλίσεως και μόνο για ΓΕΩΡΓΟΥΣ

Η παρέκκλιση αφορά εις:

α) Την ανέγερση περισσότερων από ένα κτίριο επί του γηπέδου.

β) Το ποσοστό κάλυψης του γηπέδου που δε μπορεί να υπερβαίνει τα τριάντα τοις εκατό (30%) της επιφανείας του.

γ) Το ύψος των κτιρίων.

δ) Τις αποστάσεις των κτιρίων από τα όρια του γηπέδου οι οποίες δε μπορούν να μειωθούν περισσότερο από το προβλεπόμενο ύψος των κτιρίων και οπωσδήποτε όχι λιγότερο από (5) μέτρα.

ε) Το συντελεστή δόμησης του γηπέδου που δε μπορεί να υπερβαίνει το 0,9. Ο συντελεστής όγου των παραπάνω αναφερομένων κτιρίων δε μπορεί να υπερβαίνει τον αριθμό 3,3.

στ) Το εμβαδόν, το πρόσωπο και το βάθος του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τισ απαντήσεις,

Μανώλη μήπως έχεις υπ΄ όψιν σου που θα βρώ αυτο που αναφέρεις ώστε να κάνω μια ερώτηση και στην πολεοδομία απο βδομάδα?

 

Για να είμαι πιο συγκεκριμένος έχω μη άρτιο, μη οικοδομίσιμο εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο.

Έχω εγκριση απο το Γεωργιας για αγρ. αποθηκη 15τμ, δασαρχειο, αρχαιολογία κτλ και

ψάχνω να βρώ αν υπάρχει άλλος τρόπος αδειοδότησεις εφόσον η μικρή κλίμακα μας τελείωσε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανονική άδεια βγάζαμε , για αγροτική αποθήκη (η πιο συνηθισμένη άδεια σε μη άρτια και μη οικοδομήσιμα γήπεδα) αφού είχαμε πάρει πρώτα την έγκριση από το Γεωργίας (εκεί εξετάζαν αν είσαι γεωργός ή αν καλύπτεις τις προδιαγραφές τους αν δεν ήσουν κατ' επάγγελμα γεωργός) .Ρώτα πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.