Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγροτική αποθήκη 15τμ


αδαμ

Recommended Posts

1 ώρα πριν, Klalakos said:

Στην δική μου περίπτωση και αφού προσάρμοσα την αίτηση και τα σχέδια σε μόλις 6τ.μ. αποθήκη, η απάντηση ήταν ότι η καλλιέργεια δεν κρίνεται συστηματική λόγω μεγέθους.

Μάλιστα μου ανέφερε προφορικά ο Δντης ότι απαιτείται 50 δέντρα κατ'ελάχιστο ενώ εγώ διέθετα μόλις 11  

 

image.thumb.png.8257f39396ac698da0430b0694b972d2.png

Νομίζω ότι η δημοκρατία και οι κανόνες, νόμοι  ,της δεν ισχύουν το  ίδιο για όλους. Βλέπω ένα κράτος που κοροϊδεύει τους πολίτες εκτός αν έχουν πολλά λεφτά. Εμένα μου κόψαν την άδεια αγρ.απ. η πολεοδομία γιατί είχα μόνο 1,5 στρ, το ακίνητο  ,αργότερα το επέτρεψαν στα κρυφά (μάλλον εξυπηρέτηση έκαναν) για λίγο , τώρα διαβάζω ότι η ελαιοκαλλιέργεια δεν είναι συστηματική. Μήπως μπορείς να γράψεις πόσων χρονών είναι τα ελαιόδεντρα;

Link to comment
Share on other sites

Τα ελαιόδεντρα στην περίπτωσή μου ήταν τουλάχιστον από το 1965 με αποδείξεις (συμβόλαια και αεροφωτογραφίες)

Στην ευγενική (πάντα) ερώτησή μου που γράφει ότι τα 50+ είναι συστηματική καλλιέργεια εισέπραξα ένα ασαφές σε κάποια εγκύκλιο που δεν ήξερε όμως ποιά και που να την βρει και αμα την βρει ζήσε Μάη μου

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η μικρή εμπειρία μου με το δημόσιο μου έχει αποδείξει ότι αν θέλεις να κρατήσεις κάποιες πιθανότητες να γίνει δεκτό το αίτημά σου τελικά, τους δημοσίους υπαλλήλους και δη διευθυντές/προϊσταμένους κλπ τους πας με το μαλακό και τα νερά τους.

 

Μπορεί να έχω και λάθος.. δεν είμαι ειδικός

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Συγνώμη που θα φιλοσοφήσω (εκτός θέματος) , πριν 27-28 χρόνια όταν δεν υπήρχαν οι υπηρεσίες του διαδικτύου, οι νόμοι έρχονταν στην νομαρχία κι από εκεί αντίγραφα στις υπηρεσίες. Τότε ,στην εποχή της λήθης και του μέσου,  χρειάστηκε να πάω στην νομαρχία να πάρω ένα αντίγραφο για να ζητήσω από μια υπηρεσία την εφαρμογή του νόμου. Λυπάμαι που ακόμα ήμαστε στο ίδιο σημείο είτε δημόσιο είτε ιδιώτες επαγγελματίες. Την νύφη την πλήρωσα εγώ με 5000€ και κοντά 8 χρόνια προσπαθειών χαμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Σε ένα αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου 2,1 στρ το οποίο είναι άρτιο κατά παρέκκλιση και οικοδομήσιμο έχει πρόσωπο σε Παλαιά Εθνική οδό. 

Λόγω αποστάσεων από όρια και λόγω απόσταση ασφαλείας 30,00 μ. από όριο απαλλοτρίωσης δύναται να δημιουργήσει μικρό κτήριο 30,00 μ2 και σε θέση που δεν βολέυει.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να το περιφράξει(πλέγμα) και να βάλει ρεύμα. Συζητήσαμε την περίπτωση της αγροτικής αποθήκης ως πιο γρήγορη λύση. Γνωρίζω ότι θέλει την βεβαίωση από Δ/νση γεωργίας. Ξέρουμε αν θέλει άλλες εγκρίσεις?

α) Θέλει ΣΑ επειδή έχει πρόσωπο σε δίκτυο?

β) Από μελέτες τι απαιτείται?

γ) Μπορεί να είναι κάτι άλλο?

Θα μπρούσε να πάρει ρεύμα με άλλον τρόπο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

για μεχρι 15 τμ. στο αρθρο 29 και στην  παρ. κγ' του Β 1843/20

 αλλως,  στο αρθρο 6 παρ. 4 του Δ 270/85:

4.Στα καλλιεργούμενα αγροκτήματα, κατόπιν βεβαιώσεως ως προς τούτο

της Υπηρεσίας Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας, εκτός της κατοικίας η

οποία ανεγείρεται σύμφωνα με τους όρους δόμησης της παρ. 1 του παρόντος

άρθρου είναι δυνατή η κατασκευή μιας αποθήκης εμβαδού 50 τετραγωνικά

μέτρα, μεγίστου ύψους 4,50 μέτρα και αποστάσεως από τα όρια του γηπέδου

10 μέτρα, εφόσον η αποθήκη κρίνεται απαραίτητη από την αρμόδια

Διεύθυνση Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας για την αποθήκευση αγροτικών

γενικώς προϊόντων και εφοδίων.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 28/9/2021 at 7:46 ΜΜ, dimitris GM said:

για μεχρι 15 τμ. στο αρθρο 29 και στην  παρ. κγ' του Β 1843/20

 αλλως,  στο αρθρο 6 παρ. 4 του Δ 270/85:

4.Στα καλλιεργούμενα αγροκτήματα, κατόπιν βεβαιώσεως ως προς τούτο

της Υπηρεσίας Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας, εκτός της κατοικίας η

οποία ανεγείρεται σύμφωνα με τους όρους δόμησης της παρ. 1 του παρόντος

άρθρου είναι δυνατή η κατασκευή μιας αποθήκης εμβαδού 50 τετραγωνικά

μέτρα, μεγίστου ύψους 4,50 μέτρα και αποστάσεως από τα όρια του γηπέδου

10 μέτρα, εφόσον η αποθήκη κρίνεται απαραίτητη από την αρμόδια

Διεύθυνση Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας για την αποθήκευση αγροτικών

γενικώς προϊόντων και εφοδίων.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μίλησα με Δ/νση γεωργίας και για να δώσουν την βεβαίωση πρέπει

α) να καλλιεργείται(κάνουν αυτοψία) και

β) να έχει δήλωση  ΟΣΔΕ.

Ο πελάτης μόλις πριν λίγο καιρό το μίσθωσε οπότε ούτε έχει καλλιεργηθεί ακόμη και δεν έχει υποβάλει ΟΣΔΕ.

Έχουμε κάποια άλλη γρήγορη σχετικά λύση ώστε να πάρει ρεύμα. Το οικόπεδο είναι οικοδομήσιμο αλλά λόγω αποστάσεων εκτός σχεδίου(15,00 μ. - 7,50μ παρέκκλιση) αλλά και αποστάσεις ασφαλείας από Πρωτέυον οδικό δίκτυο έχει δόμηση 20,00 μ2 και σε σημείο που εμποδίζει(στο κέντρο). Θέλει να το χρησιμοποιήσει για να βάζει 2-3 καρότσες.

Ευχαριστώ.  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα σας, έχω μια περίπτωση ενός οικοπεδου το οποίο είναι εντος οικισμου και ειναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Στο οικόπεδο έγινε σύσταση καθέτου  και χωρίστηκε σε δύο τμήματα και παραμενουν τα τμήματα αυτά  άρτια. Τώρα ο ιδιοκτητης θέλει να χτίσει μια αποθήκη έως 15τ.μ. Και να εκδοσει  άδεια μικρής κλίμακας σε ένα από τα τμήματα της καθέτου.  Στα έγγραφα που ζητάει η διεύθυνση γεωργίας ζητάει και το αντιγραφο τοπογραφικου με σημειωμένη την θεση της αποθηκης σε αποσταση 10μ απο τα όριαο ερωτημα μου ειναι: η αποσταση αυτη των 10 μετρων ισχύει και για τα εντός οικισμού οικόπεδα? (Στα εντός οικισμου η απόσταση από τα όρια είναι 2.50μ) Και επίσης πρέπει να εξασφαλίζεται αυτή η αποσταση και από την όρια της καθέτου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Η καθετη δεν ειναι κατατμηση.

Ειναι διανομη του δικαιωματος δομησης σε ξεχωριστα "τμηματα" του ιδιου οικοπεδου.

Το οριο της καθετης δεν ειναι οριο κατατμησης του οικοπεδου.

Η αποσταση μεταξυ κτιριων  ειναι 2,50 μεταξυ των κτιριων.

[δικαιουνται κατα ΝΟΚ να ειναι στο οριο, αρκει να χτισθουν με διαφορετικες αδειες. Τα δε 2,50 μ. αποσταση  που οριζουν στα συμβολαια συστασης καθετης, ειναι υπο αμφισβητηση εάν "υπερτερουν" του ΝΟΚ που επιτρεπει ανοικοδομηση στο οριο.]

 

 Τα 10 μετρα απο τα ορια πού τα στηριζει το υπουργειο;

 Κι εγω για 2,50 μ. διαβαζω στο Δ 181/85

 

  "3. Σύστημα δόμησης.

 

  Το κτίριο τοποθετείται ελεύθερα μέσα στο οικόπεδο. Οπου το κτίριο δεν

εφάπτεται με τα πλάγια και πίσω όρια του οικοπέδου, αφήνεται απόσταση

τουλάχιστον 2,50 μ.  Η απόσταση μεταξύ ανεξαρτήτων

κτιρίων μέσα στο ίδιο οικόπεδο ορίζεται σε 2,50 μέτρα τουλάχιστον".

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.