Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγροτική αποθήκη 15τμ


αδαμ

Recommended Posts

  • 5 months later...

Σε άρτιο οικόπεδο εντός οικισμού μπορεί να οικοδομηθεί αγροτική αποθήκη ή ισχύει μόνο για αγροτεμάχια?

Αυτό ρώτησα κι εγώ στη πολεοδομία και μου είπαν ότι στη περίπτωση άρτιου οικοπέδου εντός οικισμού, πρέπει να βγάλω κανονική άδεια αποθήκης. Με ρώτησε μάλιστα αν είναι μεγαλύτερο από 4 στρ. και λέγοντας της οτι είναι μικρότερο, μου επιβεβαίωσε οτι δεν μπορώ να βγάλω άδεια για αγροτική.

 

Στη περίπτωση μου, θέλω να βγάλω άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για αγροτική αποθήκη 15τμ, σε οικόπεδο 1 στρ., οικοδομήσιμο (σε περιοχή εντός οικισμού). Αν γνωρίζει κανείς τι ισχύει τελικά, παρακαλώ ας μας διαφωτίσει

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι ήθελα τα φώτα στη νέα αγροτική αποθήκη έως 15 τ.μ.:

1) Άρτιο και οικοδομήσιμο ποτιστικό αγροτεμάχιο κατέχει κατά 50% αγρότης και κατά 50% δημόσιος υπάλληλος. Μπορούν να κάνουν αίτηση για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας νέας αγροτικής αποθήκηςέως  15 τ.μ. από κοινού και οι δύο; Ή μήπως ο δημόσιος υπάλληλος πρέπει να κάνει μισθωτήριο-ιδιωτικό συμφωνητικό  στον αγρότη ότι του ενοικιάζει για πλέον της δεκαετίας το 50% εξ αδιαιρέτου του  αγροτεμαχίου και την αίτηση κάνει μόνος του ο αγρότης;

2) Αποδεικνύεται ότι είναι αγρότης από την τελευταία δήλωση φορολογίας εισοδήματος Ε1 και το τελευταίο εκκαθαριστικό; Αρκούν αυτά για τη δ/νση αγροτικής ανάπτυξης;

3) To αν είναι ποτιστικός ή ξερικός ο αγρός αποδεικνύεται από το Ε9 και το συμβόλαιο;

4) EΚΚΟ έχει. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Εάν το αγροτεμάχιο είναι μη άρτιο και βρίσκεται σε περιοχή ΓΠΣ που απαγορεύεται η δόμηση, έχει καμιά τύχη η άδεια μικρής κλίμακας για λιθόκτιστη αποθήκη?

Ποιά η γνώμη σας?

εχουμε μιλησει γι  αυτο παλαιοτερα

 

δεν ξερω αν υπαρχει απαγορευση σε σχεση με την περιοχη που αναφερει ο γιαν..

 

μηπως πρεπει να το ξαναδουμε..??..

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/34987-%CE%86%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλη μερα σας.

Να ρωτήσω και ε΄γω με τη σειρά μου, σε αγροτεμαχιο εκτός οικισμού 12500 τμ, μπορω να βγάλω άδεια αγροτικής αποθήκης , μπορώ και απλής αποθήκής και όσα τμ θέλω η υπάρχουν περιορισμοι και τι συμφαίρει καλήτερα?

Όσο για την 15 τμ ξέρω ότι μπορέι να γίνει αλλά πρέπει αυστηρά λιθόκτιστη, οπότε δεν ξέρω αν συμφαίρει περισσότερο από το να γίνει με κανονική άδεια περισότερα τμ και με ότι υλικό θέλει ο ιδιοκτήτης

Link to comment
Share on other sites

για αποθήκη μέχρι 15 τ.μ μπορεί να εκδοθεί άδεια εργασιών μικρής κλίμακας με τις κάτωθι προυποθέσεις.

κδ. Για την κατασκευή μιας και μόνο λιθόκτιστης 
αποθήκης σε καλλιεργούμενα αγροκτήματα, σύμφωνα 
με το άρθρο 6 παρ. 4 του Π.Δ. 24/31.5.85 ΦΕΚ 270Δ, 
με επιφάνεια μέχρι δεκαπέντε τετραγωνικά μέτρα (15 
τ.μ.) και συνολικό ύψος έως και τρία μέτρα (3.00μ.) με 
τη στέγη (όπου από ειδικές διατάξεις της περιοχής 
ορίζεται υποχρεωτική η κατασκευή στέγης κατασκευ−
άζεται υποχρεωτικά στέγη ενώ αντίστοιχα όπου είναι 
υποχρεωτική η κατασκευή δώματος το ύψος των 3,00 
μέτρων υπολογίζεται συμπεριλαμβανομένου του στη−
θαίου του δώματος) αν δεν γίνεται χρήση οπλισμένου 
σκυροδέματος στην οροφή του, και κατασκευάζεται 
αυτή ανεξάρτητα από τυχόν υπάρχουσα κύρια οικοδομή, 
μια σε κάθε γήπεδο κατατίθενται τα εξής:
1) έγκριση της αρμοδίας Δ/νσης Γεωργίας
2) τομή και κάτοψη 1:100 και
3) αντίγραφο τοπογραφικού διαγράμματος της οικο−
δομικής αδείας ή της άδειας δόμησης εφόσον υφίσταται 
ή του προσαρτώμενου σε δικαιοπραξία με την υπό κλί−
μακα, ή συντασσόμενο κατά τις ισχύουσες προδιαγρα−
φές, και αποτύπωση της αποθήκης (Θέση, διαστάσεις, 
αποστάσεις κτλ).
 
Αν θες να κατασκευάσεις αποθήκη με μεγαλύτερη επιφάνεια  θα ανατρέξεις στο ΦΕΚ 270/δ/85
άρθρο 6 παρ. 4:
4. Στα Καλλιεργούμενα αγροκτήματα, κατόπιν βεβαιώσεως προς τούτο της Υπηρεσίας Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας, εκτός της κατοικίας η οποία ανεγείρεται σύμφωνα με τους όρους δόμησης της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, είναι δυνατή η κατασκευή μιας αποθήκης εμβαδού 50 τετραγωνικά μέτρα, μεγίστου ύψους 4,50 μέτρα και αποστάσεως από τα όρια του γηπέδου 10 μέτρα, εφόσον η αποθήκη κρίνεται απαραίτητη από την αρμόδια Διεύθυνση Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας για την αποθήκευση αγροτικών γενικώς προϊόντων και εφοδίων. 
 
Επίσης δες και το άρθρο 2 του ΦΕΚ 270/Δ/85
 
ΑΡΘΡΟΝ-2. 
"Γεωργοκτηνοτροφικά, Γεωργοπτηνοτροφικά κτίρια. Κτίρια
υδατοκαλλιεργειών. Στέγαστρα Σφαγής, Γεωργικές αποθήκες,
Δεξαμενές, θερμοκήπια"
(εγκατάσταση κτηνοτροφικών (αγροτικών) στεγάστρων.
Εκτροφεία σαλιγκαριών)
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

συναδελφοι

 

1)σε μη αρτιο μη οικοδομησιμο επιτρεπεται ανεγερση αποθηκης και αν ναι τι μεγιστου εμβαδου?

 

2)με τι ειδους αδεια μπορει να χτιστει?

 

3)πρεπει να αποδειχτει οτι τα λοιπα κτισματα εντος του γεωτεμαχιου ειναι νομιμως υφισταμενα?

 

 

εχω μπερδευτει!

Edited by PERDA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.