Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πνευματικά Δικαιώματα


Recommended Posts

Στην εκτυπωμένη σελίδα της ΓΥΣ που αναγράφονται τα χορηγηθέντα στοιχεία αναφέρεται ξεκάθαρα:

"απαγορεύεται η χορήγηση των στοιχείων σε τρίτους"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στους όρους χρήσης του ιστότοπου της ΓΥΣ υπάρχει το εξής :

 

"Το περιεχόμενο αυτό δεν δύναται να αποτελέσει εν όλω ή εν μέρει αντικείμενο εμπορίου, αντιγραφής, τροποποίησης, αναπαραγωγής, αναμετάδοσης, ή να μεταδοθεί ή να διανεμηθεί με οποιονδήποτε τρόπο από οποιονδήποτε χρήστη".

 

Με βάση αυτό φαίνεται ότι δεν επιτρέπεται η ανταλλαγή τέτοιων στοιχείων.

 

Βέβαια κι εγώ μπορώ να κοτσάρω πάνω στα σχέδια μου που πάνε στην Πολεοδομία ότι είναι πνευματική ιδιοκτησία και απαγορεύεται η διάθεσή τους σε τρίτους εν όλω ή εν μέρει χωρίς την έγκριση μου κτλ. Τι θα γίνει τότε ? Δεν θα χορηγεί αντίγραφα το αρχείο ?

 

Ο καθένας λοιπόν μπορεί να γράφει ότι θέλει. Σημασία έχει τι εκ του νόμου δικαιούται καθώς υπάρχουν εξαιρέσεις για θέματα που αφορούν πολιτειακές αρμοδιότητες.

 

Διαβάστε μια ενδιαφέρουσα άποψη εδω

 

Τελικά φαίνεται ότι το ζήτημα είναι αν το έργο της ΓΥΣ εμπίπτει σε αυτό που ο νομοθέτης ονομάζει πολιτειακή αρμοδιότητα. Αυτό όμως δεν είναι αντικείμενο μηχανικού αλλά νομικού.

 

Προσωπικά μου φαίνεται τελείως παράλογο να πληρώνω οτιδήποτε πέρα από κόστος του υλικού του αντιγράφου που ζητώ για να πάρω στοιχεία από ένα κρατικό φορέα τη λειτουργία του οποίου ήδη πληρώνω

ως φορολογούμενος πολίτης.

 

Το τριγωνομετρικό κοστολογείται 6Ε+ΦΠΑ (όσο 2 πακέτα χαρτί Α4). Μήπως ο E.Σ. έγινε κερδοσκοπική Α.Ε. και μου ξέφυγε ?

 

Αν είναι έτσι να πληρώνει με την συλλογική σύμβαση τους στρατεύσιμους μηχανικούς της ΓΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια κι εγώ μπορώ να κοτσάρω πάνω στα σχέδια μου που πάνε στην Πολεοδομία ότι είναι πνευματική ιδιοκτησία και απαγορεύεται η διάθεσή τους σε τρίτους εν όλω ή εν μέρει χωρίς την έγκριση μου κτλ. Τι θα γίνει τότε ? Δεν θα χορηγεί αντίγραφα το αρχείο ?

οι μελέτες σου είναι πνευματική σου ιδιοκτησία

δηλ μπορέι ο καθένας να πάρει αντίγραφο για νομιμη χρήση

(αν θυμάσαι όταν ζητάμε αντίγραφο μας βάζουν να γράφουμε το λόγο)

αλλά δεν μποεί κάποιος να αντιγραψει τα σχέδιά σου ή τις μελέτες σου

και να τα παρουσιάσει ως δικά του

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως myri έτσι είναι το ξέρω. Το έγραψα για να κάνω την αντιδιαστολή με τις πρακτικές τύπου ΓΥΣ.

 

Κι εγω το τριγωνομετρικό για νόμιμη χρήση το θέλω και προφανώς δεν ισχυρίζομαι ότι το έστησα εγώ και όχι η ΓΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως τα σχεδια και ο,τι αλλο περιλαμβανεται σε μια αδεια αποτελουν δημοσια εγγραφα.. Μπορει οποιοσηποτε να τα παρει στην κατοχη του μετα απο αιτιολογημενη αιτηση, μπορει να τα χρησιμοποιησει αυτουσια για καποια δουλεια, αλλα δεν μπορει να τα αντιγραψει.. Παραδειγμα που μου ερχεται στο μυαλο, στην περιπτωση εκδοσης οικοδομησιμοτητας, πολλες φορες ζητουνται οικοδομησιμοτητες γειτωνικων οικοπεδων.. Αυτες περιλαμβανονται στον δικο μας φακελο αυτουσιες και ουσιαστικα αποτελουν τη βαση ωστε ο πολεοδομικος σχεδιασμος να εχει μια συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα σχετικά με το θέμα, καθώς απ' όσο γνωρίζω στη ΓΥΣ έχουν πολύ καλά υπ' όψιν τους πως πολλά από τα στοιχεία τους κυκλοφορούν ευρέως μεταξύ των μηχανικών.

 

Προκειμένου όμως να αποφύγουμε κάποια "σύσταση" από πλευράς ΓΥΣ προς τους ιδιοκτήτες του forum, καλό θα ήταν να οργανώσουμε κάποιους κανόνες όσον αφορά τα Τριγωνομετρικά.

Προτείνω λοιπόν όσον αφορά τα Τριγωνομετρικά, να αναφέρουμε μόνο τον κωδικό τους, την ονομασία τους και τις συντ/νες τους σε WGS84, οι οποίες διαφέρουν από αυτές της ΓΥΣ, λόγω μετατροπής. Αυτό που μας ενδιαφέρει στην ουσία (και ενδεχομένως να ενδιαφέρει και τη ΓΥΣ) είναι και η κατάσταση στην οποία βρίσκεται το Τριγωνομετρικό, καθώς επίσης και το επίπεδο και τρόπος προσβασιμότητας.

 

Εάν -εν τέλει- αποφασίσει η ΓΥΣ να κινηθεί εναντίων κάποιου συναδέλφου ή εναντίων του forum, καλό θα ήταν να γίνει γνωστό και στους υπόλοιπους. Προσωπικά δεν πιστεύω να μας πάνε για προδοσία, αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Στην περίπτωση αυτή πιστεύω πως θα αρκούσε να προσκομίσεις ενώπιον των δικαστών το... GoogleEarth!

 

Πιστεύω -τέλος- πως καλό θα ήταν να ασχοληθούν και λίγο με την αναστήλωση γκρεμισμένων Τριγωνομετρικών, παρά με το να κυνηγάνε φαντάσματα!.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τώρα διάβασα αυτό το θέμα και θα ήθελα να πω στον avgoust ότι το θέμα με τις πολεοδομίες ήταν μια μεγάλη πληγή για τους μηχανικούς και επιτέλους λύθηκε πριν 6 μήνες με νομοθέτημα σύμφωνα με το οποίο δεν μπορούν να δίνονται αντίγραφα χωρίς την έγγραφη άδεια του συντάξα ή του ιδιοκτήτη. όσο αφορά τη διανομή υλικού της ΓΥΣ δεν είναι απλώς παράνομο αλλά και αντιεπαγγελματικό. μπορεί να μην μας βολεύει αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

.....και επιτέλους λύθηκε πριν 6 μήνες με νομοθέτημα σύμφωνα με το οποίο δεν μπορούν να δίνονται αντίγραφα χωρίς την έγγραφη άδεια του συντάξα ή του ιδιοκτήτη......

 

Ποιο νομοθέτημα? προχτές πήρα αντίγραφα από άδεια του 1976, και δεν μου ζήτησαν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.