Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκύκλιος 9/2012 - Διευκρινίσεις για την υποβολή μελέτης προσβασιμότητας ΑμεΑ


Recommended Posts

1 ώρα πριν, Largy said:

εγκυκλιος ΑΜΕΑ 42382/2013

αρθ. 26.1 β

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/egk 4238_2013.1459504372921.pdf

 

ξερεις κατι αλλο?

Αυτό ισχύει.

Έδειξα τη θέση του αναπηρικού αμαξιδίου στο κλιμακοστάσιο, τις ράμπες ακαλύπτου κλπ και κατά τα άλλα με την αρχιτεκτονική μου μελέτη έφτιαξα και ένα τεύχος "Τεχνική έκθεση μελέτης προσβασιμότητας" στο οποίο περιέγραψα τη δυνατότητα να μετατραπεί το κτήριο σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί από αμέα. Εμένα  το κτήριο είχε ανελκυστήρα, τον οποίο όμως  δεν ήμουν υποχρεωμένος να τον δείξω μεγαλύτερο από 1.70χ1.40.

Edited by chrisvach
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λέτε δλδ οτι το αναβατόριο δεν χρειάζεται να φαίνεται στα αρχιτεκτονικά (μόνο στην ΤΕ), αλλα ούτε να περαστεί στην κατασκευή παρά μονο αν υπάρξει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί απο αμέα?

 

Link to comment
Share on other sites

chrisvach Η διάταξη αναφέρει "να εξασφαλίζεται". Αν ήταν προαιρετική η τοποθέτηση του μηχανήματος δεν θα έπρεπε να γράφει "να εξασφαλίζεται η δυνατότητα"; Το δέχτηκαν στην πολεοδομία να θεωρηθεί ολοκληρωμένη η κατασκευή χωρίς την εγκατάσταση του μηχανισμού; 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 months later...
On 17/5/2018 at 7:05 ΜΜ, Largy said:

σχετικα με τον χωρο αναμονης αμαξιδιου του αρθρου 26 νοκ, νομιζετε οτι μπορει να μπει στη θεση που φαινεται στο συνημμενο?

σκαλα-Model.pdf

θεωρώντας σε καθε οροφο (οχι μονο ισογειο) αυτην την προβλεψη τουλαχιστον του χωρου 80*1,30?

Edited by slygnos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε άδεια οικοδομής του 2010 για πολυκατοικία που ακόμα δεν κατασκευάστηκε, πρόκειται να γίνει αναθεώρηση για αλλαγή της αρχιτεκτονικής μελέτης. Απαιτείται μελέτη προσβασιμότητας λόγω του ότι ακόμα δεν κατασκευάστηκε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω παρόμοια περίπτωση, που αφορά διώροφη οικοδομή, μελετημένη κατά ΓΟΚ, με 1 διαμέρισμα κατοικίας ανά όροφο, χωρίς υποχρέωση ανελκυστήρα, με υπερυψωμένο τον ισόγειο όροφο (1.40μ) και  άδεια του 2011. Η οικοδομή είναι σταματημένη με κατασκευασμένα τα τοιχία του υπογείου και θέλω να κάνω αναθεώρηση ώστε να αλλάξω ιδιοκτήτη και να αλλάξω την θέση του κλιμακοστασίου. Από ΥΔΟΜ μου είπαν ή θα το παω κατά ΓΟΚ που εκδόθηκε και δεν θα ασχοληθώ με μελέτη προσβασιμότητας, ή θα πάω κατά ΝΟΚ και θα θέλει. Δεν μπορούσαν όμως να μου απαντήσουν εάν είναι υποχρεωτική η εγκατάσταση των μηχανικών μέσων για την κάλυψη των υψομετρικών διαφορών ή εάν μπορούν να μείνουν στην πρόβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.