Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκύκλιος 9/2012 - Διευκρινίσεις για την υποβολή μελέτης προσβασιμότητας ΑμεΑ


Recommended Posts

Και στο "μικτό" δεν περιλαμβάνονται (για μένα) εξώστες και κοινόχρηστοι χώροι γιατί δεν παράγουν πληθυσμό για να αποτελέσουν κριτήριο ...

 

Ναι όμως το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρεται στην εξυπηρέτηση ατόμων με αναπηρία και στους χώρους τους προσβάσιμους για τα άτομα αυτά , για αυτό και ο νομοθέτης αναφέρει την λέξη "μικτό" και δεν λέει σκέτο εμβαδόν για να μην παρεξηγηθεί η έννοια του <<"μικτού" εμβαδού>> με την έννοια του <<εμβαδού που θα μετρήσει στην δόμηση>>

 

για τους εξώστες συμφωνώ....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εδώ το "μικτό" είναι το άθροισμα : κύριος χώρος (πχ. διαμέρισμα που είναι εντός ΣΔ) + εσ. εξώστες (που ενδεχομένως να είναι και εκτός ΣΔ).

Δεν νομίζω ότι περιλαμβάνονται κλιμακοστάσια αλλά χρειάζεται διευκρίνιση για τις σοφίτες ...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα κι εγω να ρωτησω τι κάνουμε στην περίπτωση προσθήκης 2 ου ορόφου κατοικίας με πρώτη άδεια του 89; Όπου είναι ήδη κατασκευασμένο και το κλιμακοστάσιο και ο ανελκυστηρας και το πλατύσκαλο και τα οποία δεν πληρούν τις προυποθέσεις...καταθέτουμε απλά τη μελέτη προσβασιμότητας με ότι έχουμε στη διάθεσή μας;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ηθελα να ρωτησω υπαρχει καποιο δειγμα μελετης προσβασιμοτητας;;

Απαιτουνται και συγκεκριμενα σχεδια;;

 

Στην πολεοδομια Χανιων (παλια Νομαρχια) απαιτειται η Μ.Π. για πληροτητα φακελλου για αδεια δομησης!!

Edited by yiorgosv
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως υπάρχει κάποια μελέτη προσβασιμότητας να την χρησιμοποιούμε σαν μπούσουλα και δεν εννοώ την νομοθεσία αλλά το στήσιμο της, όσο άφορα το μπλα μπλα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω την εξής απορία:

σε νέα ισόγεια (υπερυψωμένη κατά 1μ από το τελικό έδαφος) μονοκατοικία εντός σχεδίου απαιτείται προσβασιμότητα για αμεά ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις επικοινώνησα με το γραφείο μελετών για ΑΜΕΑ του ΥΠΕΚΑ για να ρωτήσω για το Π.Δ. που αναφέρεται στην Εγκύκλιο 9, περί σχεδιασμού μελέτης προσβασιμότητας για ΑΜΕΑ, και μου είπαν ότι δεν προβλέπεται να εκδοθεί κάτι άμεσα. Επιπλέον μου διευκρίνισαν ότι δεν απαιτείται κάποια ειδική ή επιπλέον μελέτη, απλώς εφαρμόζουμε τα όσα αναφέρονται στο "Σχεδιάζοντας για όλους" στην αρχιτεκτονική μελέτη και περιγράφουμε ό,τι χρησιμοποιήσαμε στην Τεχνική Έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι,

σε νέα ισόγεια (υπερυψωμένη κατά 1,20 μ από το τελικό έδαφος) μονοκατοικία εντός οικισμού απαιτείται προσβασιμότητα για αμεά ;

Edited by a.sahinis
Link to comment
Share on other sites

Δες το ΔΚ του υποδειγματος του ΥΠΕΚΑ. Φανταζομαι πως δεν θελει κατι παραπανω

 

edit: εγω τουλαχιστον, αυριο με ενα τετοιο θα παω για παρομοια υποθεση στην ΥΔΟΜ

Edited by tzeno
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει η δυνατότητα για κατασκευή ράμπας τόσο μεγάλου μήκους (πχ για υπερύψωση 1μ με κλίση 5% απαιτείται ράμπα συνολικού μήκους 20μ),μπορούν να χρησιμοποηθούν μηχανικά μέσα (αναβατόρια κτλ);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.