Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 9/2012 - Διευκρινίσεις για την υποβολή μελέτης προσβασιμότητας ΑμεΑ


Recommended Posts

On 11/23/2015 at 12:15 PM, Pavlos33 said:
παρ.4 εγκ. 42382/16-7-2013 ΑΜΕΑ:

 

(α)  Στα  υφιστάµενα  πριν  από  την  ισχύ  του  Ν.4067/2012    κτίρια  κατοικίας,      για  τα  οποία 

 

 

εκδίδεται  οικοδοµική  άδεια  µετά  την  ισχύ  του,  δεν  επιβάλλεται  η  µελέτη  προσβασιµότητας, 

 

 

δεδοµένου  ότι  στα  κτίρια  αυτά,    δεν  επιβάλλεται  η  υλοποίηση  των  απαραίτητων  διαµορφώσεων 

 

 

ώστε οι λειτουργικοί χώροι τους να είναι προσπελάσιµοι από άτοµα µε αναπηρία ή εµποδιζόµενα 

 

 

άτοµα. 

 

 

Η  υποβολή  µελέτης  προσβασιµότητας    και  η  υλοποίηση  των  προβλεποµένων  σε  αυτή 

 

 

διαµορφώσεων – εγκαταστάσεων, επιβάλλεται στις περιπτώσεις όπου εκδίδεται  οικοδοµική άδεια  

 

 

αλλαγής χρήσης, εφόσον  η νέα χρήση το απαιτεί. 

 

 

 

 

 

α) η κλίμακα πληροί τις διατάξεις του κτιριοδομικού

 

 

β) Η προσθήκη δεν αφορά αλλαγή χρήσης που να απαιτεί τέτοια μελέτη, οπότε προσωπικά βλέπω ότι δεν απαιτείται σύμφωνα με την παραπάνω εγκύκλιο.

 

Παύλο και λοιποί συνάδελφοι, αυτό το εδάφιο ισχύει ακόμη ή υπερισχύει η παράγραφος 8 του αρθρου 26 του 4067 όπως τροποιήθηκε με τον 4759/20 που λέει: 

 " [...] Η Μελέτη Προσβασιμότητας αποτελεί μέρος της Αρχιτεκτονικής Μελέτης για κάθε νέο έργο και νέα μελέτη για κάθε υφιστάμενο κτίριο ή υπαίθριο δημόσιο χώρο το οποίο προσαρμόζεται ώστε να καταστεί προσβάσιμο[...]

"

Θέλω να βγάλω άδεια προσθήκης κατ'επέκταση (~20τμ) (λειτουργικά συνδεδεμένης- ουσιαστικά ένα υπνοδωμάτιο επιπλέον και επέκταση του σαλονιού) σε υφιστάμενη μονοκατοικία (~100τ.μ.), και θέλω να δώ αν υποχρεούμαι να βγάλω μελέτη προσβασιμότητας. Νομίζω πως μαλλον ναι, αλλα θα ήθελα τις σκέψεις σας... ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.