Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πτυχιακή: Ξύλινες Κατασκευές


 
Venus

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι 7ο εξάμηνο στο ΤΕΙ Πειραιά – Δομικών Έργων και έχω αρχίσει να ψάχνω θέμα για την πτυχιακή μου. Προς το παρόν, είμαι ακόμα στο γενικό θέμα: ξύλινες κατασκευές [ποιο συγκεκριμένα για τα Αυστραλέζικα σπίτια].

Προσπαθώ να μαζέψω υλικό για να καταλήξω σε ένα συγκεκριμένο θέμα.

 

Τι υλικό θα πρέπει να ψάξω, εκτός από τους κώδικες προδιαγραφών?

Αν έχετε ιδέες, είναι ευπρόσδεκτες!

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Finnforest

 

Hyne timber

 

Ρίξε μια ματιά σε μερικές εταιερείες που παράγουν δομική ξυλεία για να δεις προιόντα και εφαρμογές. Ρώτα και τον επιβλέποντα σου για περισότερες πληροφορίες και κυρίως τι ακριβώς θέλει? Μια ιστορική ανασκόπηση της χρήσης δομικής ξυλείας στην αυστραλία, κάποιο συγκεκριμένο σύστημα δόμησης που χρησιμοποιούν εκεί στα σπίτια τους, καινούρια προιόντα για δομική ξυλεία κλπ. Όσο μπορείς συγκεκριμενοποίησε το θέμα σου για να μην ψάχνεις στα τυφλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, ήδη έβαλα στο μυαλό μου μερικά θέματα.

Ακριβώς όπως το είπες, ψάχνω στα τυφλά αυτή τη στιγμή. Ο επιβλέπον μου έδωσε το ελεύθερο να ψάξω για θέμα. Θα ασχοληθώ κυρίως με το σύστημα δόμησης που χρησιμοποιούν οι Αυστραλοί και οι Αμερικάνοι [δηλαδή, όχι κυκλικής διατομής ξύλα].

Έχω ήδη ψάξει εταιρίες που κτίζουν ξύλινες κατασκευές και το μόνο που έμαθα ήταν τι κώδικες πρέπει να βρω.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

1. Ξύλινες Κατασκευές : Ελισσαίος Σ. Κατσαραγάκης, Ε.Μ.Π.

2. Μελέτη και υπολογισμός ξύλινων κατασκευών : Schulze, Γκιούρδας.

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ,

θα κοιτάξω στη βιβλιοθήκη του ΤΕΙ αν υπάρχουν

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.