Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καμία επιστροφή φόρου μέχρι νεωτέρας...


Julius Caesar

Recommended Posts

Σύμφωνα με αυτό το δημοσίευμα:

http://gr.news.yahoo.com/πληρωμές-τέλος-από-το-δημόσιο-044502155.html

δεν θα γίνουν επιστροφές φόρου από το δημόσιο μέχρι νεωτέρας! Ας το έχουν αυτό υπόψη όσοι δουλεύουν με μπλοκάκια και περιμένουν πίσω την παρακράτηση 20% και όσοι ελάχιστοι ελεύθεροι επαγγελματίες περιμένουν επιστροφές από τον προκαταβλητέο φόρο ("ΦΕΜ").

Βεβαίως οι "σταχτοπούτες" του συστήματος, ΔΥ και συνταξιούχοι, θα πληρωθούν κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, εγώ έκανα Φ.Δ. 20/6 ηλεκτρονικά, μου ήρθε το εκκαθαριστικό με το ταχυδρομείο 10/7 (σε 20 μέρες) και επειδή μου βγαίνει επιστροφή (λόγω παρακρατήσεων 20%) > 1500€, το εκκαθαριστικό με καλούσε να προσκομίσω αυτοπροσώπως στη ΔΟΥ τα δικαιολογητικά (ιατρικά,ενοίκια,τσμεδε κλπ) για έλεγχο. Όπως κάθε χρόνο δηλαδή.

Πέρσυ μου πιστώθηκαν σε τραπεζικό λογαριασμό τον Αύγουστο (κ μεγαλύτερο ποσό).

Φέτος το βλέπω να αργεί κατα 2-3 μήνες. Δική μου εκτίμηση.

Προτρέπω όποιον έχει νεότερα για το θέμα αυτό να το γράψει εδώ.

Ευχαριστώ

.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν υπάρχει πια επιστροφή φόρου ούτε σε θεωρητικό επίπεδο. Η ελάχιστη φορολογική υποχρέωση, ξεκινάει -αν συμπεριλάβουμε "τέλη επιτηδεύματος", εισφορές "αλληλεγγύης" κλπ.- από ένα ποσοστό λίγο κάτω του 20% για όλους. Οι μόνες εξαιρέσεις αυτού του κανόνα είναι όσοι καταφέρνουν να εμφανίσουν πολύ μεγάλο ποσό δαπανών. Δεδομένου όμως ότι ειδικά ο κλάδος μας, έμαθε να είναι "υπεράνω" σε αυτό το θέμα και να μην "καταδέχεται" ούτε καν να πάρει απόδειξη για τις φωτοτυπίες που βγάζει στο μαγαζί απέναντι από την Πολεοδομία (το εντοπίζω κάθε φορά που τρέχω σε πολεοδομίες), περιθώρια να προκύψει ικανό ποσό δαπανών δε μένει. Συνεπώς ξεχάστε τις επιστροφές. Και να υπήρχε πιθανότητα να τις πληρώσει το κράτος, μόνοι σας τις αρνείστε...

Link to comment
Share on other sites

Βρε συναδελφε τι σχεση εχουν οσα λες τωρα??

Το θεμα δεν ειναι η φορολογηση και αν θα παρουν καποιοι επιστροφη λογω του οτι τις παρακτατησεις θα τις φαει η φορολογια, αλλα μιλαμε για δηλωσεις εκκαθαρισμενες που δικαιουνται επιστροφη.

Link to comment
Share on other sites

terry

Διαφωνώ! Είναι λάθος να επενδύεις όλα σου τα χρήματα σε μία επένδυση.

Τα μισά ομόλογα και τα άλλα μισά σε ακίνητα!!

Link to comment
Share on other sites

60 ευρώ επιστροφή φόρου τα πήρα 2 βδομάδες μετά την ηλ υποβολή της δήλωσεις μου. Άντε, σε καλή μου μεριά!

 

Τέτοιο ποσό , μόνο με συνοδεία κάποιο φίλο να το παραλάβεις :smile:

 

Και με προσοχή οι επενδύσεις :mrgreen: .

Όχι πήραμε επιστροφή και ξεκινάμε ...σπατάλες :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, εγώ έκανα Φ.Δ. 20/6 ηλεκτρονικά, μου ήρθε το εκκαθαριστικό με το ταχυδρομείο 10/7 (σε 20 μέρες) και επειδή μου βγαίνει επιστροφή (λόγω παρακρατήσεων 20%) > 1500€, το εκκαθαριστικό με καλούσε να προσκομίσω αυτοπροσώπως στη ΔΟΥ τα δικαιολογητικά (ιατρικά,ενοίκια,τσμεδε κλπ) για έλεγχο. Όπως κάθε χρόνο δηλαδή.

Πέρσυ μου πιστώθηκαν σε τραπεζικό λογαριασμό τον Αύγουστο (κ μεγαλύτερο ποσό).

Φέτος το βλέπω να αργεί κατα 2-3 μήνες. Δική μου εκτίμηση.

Προτρέπω όποιον έχει νεότερα για το θέμα αυτό να το γράψει εδώ.

Ευχαριστώ

.

Μάλλον εννοείς 20/5 και 10/6.

Και εγώ την έκανα 28/5 και πήρα το εκκαθαριστικό 18/6 και την επόμενη έκανα τον έλεγχο στην εφορία.

Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.